Отидете към основна версия

3 261 34

Икономическата потентност на Германия намалява

  • германия-
  • инфлация-
  • потентност-
  • икономика-
  • германци-
  • ес-
  • банки

Водещите икономически институти в Германия предричат твърде скромен ръст за 2023 година

Снимка: Shutterstock

Какво предстои за икономиката на Германия оттук нататък? Зимата се оказа мека, а потреблението на електроенергия беше по-ниско от очакваното. Голямата рецесия засега не се задава на хоризонта. Вместо това Институтът за икономически изследвания (Ifo) към Мюнхенския университет прогнозира крехък икономически ръст от 0,3 процента за 2023 година.

Рисковете

За 2024 г. икономистите очакват ръст от 1,5 процента. Това обаче не е сигурно, тъй като геополитическото напрежение и силни застудявания могат отново да повишат цените на енергията и на стоките.

Проф. Тимо Волмерсхойзер, експерт на Ifo, казва: "Рискът от ситуация на недостиг през идната зима все още съществува". А средносрочните му прогнози не са особено оптимистични: "Според нашите оценки средният темп на растеж на германската икономика към края на десетилетието ще бъде от около половин процент".

Институтът Ifo е един от четирите водещи германски института за икономически изследвания, които два пъти годишно изготвят своите експертизи по поръчение на федералното правителство.

Край на стария бизнес модел?

Икономически рискове пред Германия са свързани основно с войната в Украйна. Но има и други проблеми. Застаряващото общество на Германия, недостигът на работна ръка и най-вече отказът от по-евтини газ, нефт и въглища поставят страната под натиск. Евтината енергия от изкопаеми горива дълго време стоеше в основата на успешния бизнес модел на Германия.

Щефан Котс, професор в Института за световна икономика в град Кийл, прави следното сравнение: "Перспективите за растеж на германската икономика могат да се сравнят с движението на конска каруца, при което броят на теглещите животни намалява, също както и фуражът за тях, а в същото време има все повече пътници, които искат да се возят". Кутс посочва като възможни решения намаляването на високото данъчно облагане и допускането на повече квалифицирани имигранти.

Икономистите категорично отхвърлят политическата мантра, че преструктурирането на икономиката към климатична неутралност би ѝ дало допълнителен тласък. "За съжаление, това е илюзия", смята Щефан Котс.

По-добри времена за работниците

Институтите смятат, че инфлацията в Германия ще започне да намалява през 2024 година. Те предвиждат, че тя ще спадне до 2,4%. За сравнение: през настоящата 2023 година се очаква нивото ѝ да е от 6 на сто. "Търсенето ще остане слабо, особено в жилищното строителство, отчасти заради това, че Европейската централна банка ще продължи да затяга монетарната си политика, което допълнително ще повиши разходите за финансиране", казва проф. Волмерсхаузер.

Икономистите обаче имат добри новини за трудовия пазар. Те предвиждат по-добри времена за работещите, които през следващите години вероятно ще разполагат с по-силни позиции при колективните договаряния. Котс прогнозира и увеличения на реалните заплати. Във времена на недостиг на квалифицирани работници и демографски промени компаниите ще трябва "да отговарят много по-силно на исканията на работната ръка, за да останат привлекателни като работодатели". Очаква се също, че през 2024 година нивото на безработицата отново ще намалее.

Банките като рисков фактор

"Очакваме и по-нататъшни повишения на лихвените проценти, което ще забавя инвестициите", анализира Щефан Едерер от Австрийския институт за икономически изследвания (WIFO). Според него рискът за световната икономика в момента идва най-вече от финансовия сектор: "Повишаването на лихвените проценти намалява стойността на активите и ако банките не са се застраховали в достатъчна степен от това, може да се стигне и до загуба на доверие", смята той.

Автор: Сабине Кинкарц

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 15 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: