Отидете към основна версия

2 919 30

Таен план! Украйна подготвяла удари по руски позиции в Сирия със знанието на Турция

  • русия-
  • турция-
  • сирия-
  • украйна-
  • сили за защита на народа

Въпреки че не е ясно доколко Анкара е била наясно с плана на Киев, помощта на Украйна за въоръжаване на врага ѝ може да не е недопустима за Турция, ако тя смята, че това може да предизвика насилствен отговор от Москва

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Украинското военно разузнаване е разработило планове за провеждане на тайни атаки срещу руските сили в Сирия с помощта на кюрдите. Това става ясно от един от изтеклите строго секретни документи на Пентагона, съобщава "Вашингтон поуст".

Откриването на ново бойно поле - на хиляди километри от войната в Украйна - вероятно има за цел да доведе до още разходи и жертви за Русия и нейната паравоенна групировка "Вагнер", която е активна в Сирия, и евентуално да принуди Москва да преразпредели ресурси от Украйна.

Въпреки че през декември украинският президент Володимир Зеленски е разпоредил прекратяване на тези планове, изтеклият документ, базиран на разузнавателна информация, събрана към 23 януари, излага подробно как развитието на стратегията и как може да продължи подобна кампания, ако Украйна отново се върне към нея.

Документът, който на места е означен с HCS-P, което означава, че част от информацията е получена от човешки източници, описва подробно как членовете на Главното разузнавателно управление на украинското министерство на отбраната биха могли да подготвят нападенията така, че да се избегне замесването на самото украинско правителство.

В документа се отбелязва, че по време на планирането през декември служители от украинското военно разузнаване са предпочитали да нанасят удари по руските сили с помощта на безпилотни летателни апарати и да извършват "малки" удари или евентуално да ги ограничат само до силите на наемническата група "Вагнер".

Твърди се, че Украйна е обмисляла да обучава представители на кюрдския алианс "Сили на демократична Сирия" (СДС) да нанасят удари по руски цели и да извършват "неопределени" преки "действия заедно с атаки с дронове".

В документа се посочва и че СДС са се нуждаели от обучение, системи за ПВО и гаранции, че ролята им ще бъде пазена в тайна в замяна на подкрепата за украинските операции. Освен това ръководството на СДС е забранило удари по руски позиции в кюрдските райони.

Фархад Шами, говорител на СДС, обаче отрече истинността на изтеклите документи. Нашите сили никога не са били страна в руско-украинската война, подчерта той.

В документа се посочва, че Турция е била наясно с плана и турски официални лица "се стремят да избегнат потенциален ответен удар". По тази причина са предложили Украйна да организира атаките си от кюрдските райони, вместо от тези на север и северозапад, държани от други бунтовнически групи, част от които подкрепяни от Анкара.

Турция обаче се противопоставя на СДС и смята нейния основен военен елемент - Отрядите за народна защита (YPG), за терористична група.

СДС е основният партньор на американските войски в Сирия в усилията им за предотвратяване на възраждането на "Ислямска държава".

Въпреки че не е ясно доколко Анкара е била наясно с плана на Киев, помощта на Украйна за въоръжаване на врага ѝ може да не е недопустима за Турция, ако тя смята, че това може да предизвика насилствен отговор от Москва, според бивш американски служител, работил в региона.

"Целта на Турция в региона е да елиминира военния капацитет и ръководството на СДС. При такъв план в интерес би било на Турция да примами съюза Украйна-СДС да си навлече гнева на Русия", предположи той.

Москва вероятно знае разположението на частите на СДС и няма да се затрудни да им нанесе удари, тъй като силите на СДС често действат в близост до руски военни бази, каза още бившият служител.

В документа се твърди, че през ноември Украйна е открила потенциални логистични ограничения за своите амбиции, включително "проблеми с вътрешнокюрдския граничен контрол и създаването на оперативна база".

До 29 декември разузнаването на Украйна явно е разбрало, че Зеленски е спрял планирането. Не е ясно защо той е направил това, но според документа сред възможните причини са натиск от САЩ, ограничен брой дронове в Украйна, съмнения относно успеха на атаките, както и "сравнителния успех" на разузнавателните операции в Русия.

В документа се прогнозира, че е малко вероятно Киев да съживи плановете си или да "наложи значителни разходи на Русия в Сирия" без подкрепата на САЩ или Турция. Уточнява се, че ако Украйна осъществи намеренията си, това може да "предизвика руска реакция, насочена срещу интересите на САЩ в региона, ако подкрепата за операцията бъде приписана на САЩ".

Допълва се, че сирийското бойно поле "осигурява възможности за отричане" на украинско участие, тъй като атаките могат да бъдат приписани на местни групировки. Признава се обаче, че атаките могат да "усложнят" операциите на американската коалиция в Източна Сирия.

В документа се споменава и реален, но неразкрит досега инцидент от 27 ноември, при който руска система за противовъздушна отбрана SA-22, базирана в Източна Сирия, е стреляла по американски дрон MQ-9. Дронът не е бил ударен от ракетата.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 25 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: