Отидете към основна версия

715 4

Лондон ще използва коронацията на крал Чарлз III, за да изясни отношенията си с Китай

  • великобритания-
  • китай-
  • отношения-
  • лондон-
  • крал чарлз-
  • коронация

Британският външен министър Джеймс Клевърли очаква да се срещне с вицепрезидента на Китай Хан Джън

Британският външен министър Джеймс Клевърли очаква да се срещне с вицепрезидента на Китай Хан Джън при посещението на чуждестранни лидери в Лондон за коронацията на Чарлз III, съобщава "Ройтерс".

Това би била една от редките срещи между висши правителствени служители на двете страни в момент, в който отношенията между Великобритания и Китай са в много ниска точка, цитира news.bg.

Запитан дали ще се срещне с Хан, Клевърли потвърди, че предполага, че това ще се случи. Той заяви, че ще повдигне редица въпроси, включително в области, в които Великобритания има критики.

Редица чуждестранни високопоставени лица и държавни глави ще пристигнат в Лондон тази седмица преди коронацията на Чарлз на 6 май. Предполага се, че британските министри ще използват възможността да проведат срещи с чуждестранните лидери.

Отношенията между Обединеното кралство и Китай са в най-лошото си състояние от десетилетия, след като Лондон ограничи китайските инвестиции поради притеснения за националната сигурност и изрази загриженост от нарастващата военна и икономическа категоричност на Пекин.

Клевърли, който се надява да посети Китай тази година, отбеляза, че може да разговаря с Хан за някои от тези опасения.

"Става дума за това да се уверим, че китайското правителство разбира нашите възгледи по редица въпроси, включително онези, по които смятаме тяхното поведение за неподходящо, като например неспазването на ангажиментите им в Хонконг или отношението към уйгурското малцинство в Синдзян", поясни той.

Докато лидерите на Франция, Германия и Испания посетиха Китай през последните месеци и призоваха за ангажиране с втората по големина икономика в света, САЩ и Великобритания предприемат по-твърд подход към това, което смятат за нарастваща заплаха от Пекин за своите интереси и ценности.

Лидерите на Великобритания и Китай не са провеждали лична среща от 2018 г., когато бившият министър-председател на Великобритания Тереза ​​Мей беше на тридневно търговско посещение в Китай.

В своя реч миналата седмица Клевърли призова Китай да бъде по-открит относно това, което той нарече най-голямото трупане на военна сила в мирновременната история, и заяви, че Великобритания трябва да се ангажира конструктивно с Китай въпреки "отвращението" си от отношението към уйгурите в Синдзян.

Този подход обаче беше разкритикуван от някои членове на управляващата Консервативна партия на Великобритания, които настояха за още по-твърда позиция срещу Китай, включително чрез прекласифицирането на страната като "заплаха" вместо като "системен конкурент".

Поставете оценка:
Оценка 1 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: