Отидете към основна версия

3 406 51

Напрежение в Черно море! Румъния иска засилено присъствие на НАТО

  • николае чука-
  • румъния-
  • нато-
  • черно море-
  • украйна-
  • русия

Николае Чука напомни, че морската сигурност в Черно море е неразривно свързана със сигурността на сондажните платформи в изключителните икономически зони

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Румънският премиер Николае Чука поиска засилено присъствие на НАТО в региона на провеждащ се в Букурещ „Форум за сигурност в региона на Черно море и Балканите“, предаде агенция Аджерпрес, цитирана от БТА.

Румънският министър-председател се позова на съществуващите заплахи за сигурността в контекста на войната на Русия срещу Украйна. Той даде пример с американски дрон, който катастрофира през март в Черно море след прехващането му от руски изтребители, и със случай от по-рано този месец, когато полски самолет, изпълнявал мисия на европейската агенция за гранична и брегова охрана Фронтекс, едва избегна сблъсък с руски изтребител над Черно море в близост до румънското крайбрежие.

„Форумът за сигурност в региона на Черно море и Балканите“ се провежда за седми път. Той се организира днес и утре в Букурещ от консултантския "Център за нова стратегия" и Университета за аграрни науки и ветеринарна медицина с подкрепата на отдел "Публична дипломация" на НАТО в партньорство с министерствата на отбраната и на външните работи на Румъния.

Румънският премиер заяви на форума, че заплахите за сигурността включват злоупотреби от страна на Русия с цели райони на Черно море, като те не са насочени само срещу Украйна.

"Няколко пъти сме повдигали въпроса за тези забранени зони в района на Черно море, които ограничават, а понякога и блокират свободата на корабоплаването в Черно море. Истински или въображаеми учения, изкуствено създаване на военни зони и зони на опасност за движение на търговски кораби, тяхното блокиране в пристанищата или прехващането им - всичко това е било предмет на обсъждане и пряка заплаха за морската сигурност, която трябва да бъде правилно регламентирана и включена в плановете за действие, но също така и в проектите за запазване на свободата на движение, включително чрез придружаване на пратките с военни патрулни кораби за гарантиране на транзита", заяви румънският премиер.

Той подчерта, че светът се е променил и всичко, свързано със сигурността в Черно море, трябва да бъде пренаписано и ревизирано, тъй като в Черно море „се консумират голяма част от компонентите на агресивната война на Русия в Украйна“.

"Имаме най-ясните елементи от определението за завоевателна война, но също и за неоколониална война - Русия срещу Украйна, която се откъсва от империята, истинска война за независимост на Украйна“, заяви румънският премиер. По думите му на 23 февруари 2022 г. консервативният подход към сигурността в Източна Европа, изграден след Студената война, в който Русия е била ангажиран партньор, евентуален конкурент и съперник, се е променил чрез преминаване към „новата-стара парадигма на мащабната, дългосрочна война с висока интензивност като заплаха“. Затова, по думите му, отбранителната индустрия трябва да се превърне във военна индустрия и да бъдат изградени „малки, технологизирани и усъвършенствани армии от професионалисти, които трябва да се превърнат в масови армии с резерви в цялото общество и широки мобилизационни възможности, за да се справят с мащабна, дългосрочна и високоинтензивна война, която изчерпва ресурсите не само на страната в конфликта, но и на страните от Европа“.

Румънският премиер напомни също, че морската сигурност в Черно море е неразривно свързана със сигурността на сондажните платформи в изключителните икономически зони.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 44 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: