Отидете към основна версия

1 Юни, 2023 23:04, обновена 1 Юни, 2023 23:04 2 515 86

Премиерът Курти: Сръбски престъпници стоят зад сблъсъците в Косово

  • косово-
  • сърбия-
  • албин курти-
  • алексадър вучич-
  • кейфор

По-рано президентът Вьоса Османи настоя, че Белград трябва да спре дейностите си, насочени към дестабилизиране на Косово, за да сложи край на насилието в северната част на страната

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Косовският премиер Албин Курти обвини за ситуацията на север "сръбските престъпни групировки" и добави, че полицейското присъствие ще бъде намалено, след като те изчезнат, съобщава N1.

Курти каза, че ситуацията е създадена от "въоръжени групи, които се представят за протестиращи, но всъщност са престъпни групировки на Сърбия".

Министърът на вътрешните работи на Косово Джелал Свечла каза, че един от арестуваните във вторник сърби е бил войник, участвал в битката през 1999 г. за граничния пункт Косаре, и твърди, че мъжът е бил част от сръбска военна бригада, използвана за дестабилизация.

"Виждам по-малко присъствие на косовската полиция в сградите на общинската администрация на север, след като тези престъпни банди на национализма и крайнодесния шовинизъм, които обичат Милошевич и Путин, си тръгнат", каза Курти пред репортери, добавяйки, че "те могат да отидат в Сърбия или ние ще имаме да ги откарат в затвора".

Той каза, че сградите и другото имущество ще бъдат защитени от бандите. "Можем да намалим полицейското присъствие, след като те изчезнат, или са в затвора", добави той.

Припомняме, че по-рано днес президентът на Косово Вьоса Османи настоя, че Сърбия трябва да спре дейностите си, насочени към дестабилизиране на Косово, за да сложи край на насилието в северната част на страната.

По нейни думи Белград активно подкрепя "нелегални структури" в Косово, за да дестабилизира страната отвътре.

Сърбия отхвърли това обвинение. При пристигането си на срещата на върха в Молдова сръбският президент Александър Вучич заяви, че косовските власти трябва да изтеглят "предполагаемите кметове" от северната част на страната и обяви, че косовските специални полицейски части са там незаконно.

"Сърбия ще направи всичко по силите си, за да успокои ситуацията, което означава, че ще се опитаме да убедим сърбите да напредват спокойно и мирно", увери той и допълни: "Те са твърдо решени - искат да видят гърба на специалните полицейски части".

До размириците в Северно Косово се стигна след масово бойкотираните местни избори.

Около 50 000 сърби, живеещи в четири косовски общини отказаха да гласуват на 23 април в знак на протест, че техните искания за повече автономия не са били изпълнени - пореден неуспех за мирното споразумение от март между Косово и Сърбия.

Избирателната активност беше 3,47% и местните сърби заявиха, че няма да работят с новите кметове в четирите общини - всички те от етнически албански партии - защото не ги представляват.

Сърбите в северния регион на Косово не приемат декларацията на страната за независимост от Сърбия през 2008 г. - почти десетилетие след края на войната там, и все още считат Белград за своя столица.

Етническите албанци съставляват над 90% от населението в Косово, като сърбите са мнозинство само в северната част на страната.

Подкрепяният от Запада план, одобрен устно от правителствата на Косово и Сърбия през март, имаше за цел да понижи напрежението чрез предоставяне на повече автономия на местните сърби, като същевременно правителството в Прищина запази върховната власт.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 36 гласа.

Свързани новини