Швеция започна разследване за реч на омразата спрямо иракчанина, който запали копие на Корана пред джамия в Стокхолм вчера, предаде Анадолската агенция, цитирана от БТА.
Турското посолство в скандинавската страна междувременно призова шведските власти да предотвратяват подобни атаки. Мъжът от иракски произход разкъсал няколко страници от екземпляр на Корана, в който бил сложил бекон, и ги изгорил, съобщи кореспондент на Анадолската агенция. Мъжът, представящ се за "светски атеист" в социалните медии, обяви, че целта му е била да "критикува исляма".
След нападението шведската полиция е започнала разследване за реч на омразата срещу него. Полицията на Швеция отхвърли преди това няколко заявления за акции с изгаряне на Корана пред посолствата на Турция и Ирак в Стокхолм, но това решение беше отменено от съда. Турският министър на външните работи осъди вчерашната демонстрация по изгаряне на Корана в Стокхолм в първия ден на свещения за мюсюлманите празник Курбан байрам. Министърът окачестви случая като подла акция и заяви, че е "недопустимо тези антиислямски действия да се допускат под претекст за свобода на изразяване".
Други турски официални лица също порицаха проявата. Говорителят на управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието (ПСР) Йомер Челик осъди решението на шведската полиция да разреши провеждането на акцията с оскверняване на Свещения Коран, наричайки го "престъпление срещу човечеството". Директорът на Диянет (Дирекцията по религиозните въпроси) Али Ербаш също порица допускането на акцията в Стокхолм.
"Приканвам Швеция и западните страни да спрат да защитават този болен манталитет, който е враждебен към мюсюлманите, социалния мир и човечеството, и очакваме да бъдат приложени конкретни санкции срещу извършителите", се посочва в изявление, публикувано в профила на Ербаш в социална мрежа. Вицепрезидентът Джевдет Йълмаз заяви, че Свещеният Коран "не губи ни най-малко от стойността си заради тези подли действия. Тези, които ще загубят, са онези, които извършват тези провокации, и онези, които стоят отстрани и ги наблюдават", добави той, цитиран от електронното издание на в. "Акшам".
Ръководителят на Дирекцията по комуникации на турското президентство Фахреттин Алтун също реагира на изгарянето на Корана пред джамия в Стокхолм. "Тези, които искат да бъдат наши съюзници в НАТО, не могат да толерират и допускат разрушителното поведение на антиислямски и ксенофобски настроени терористи. Това е поредният провокативен терористичен акт, насочен срещу нашата религия в този благословен ден. Както заяви външният ни министър Хакан Фидан, затварянето на очите пред подобни отвратителни актове е съучастие в престъплението. Шведските власти трябва да действат бързо и да заемат ясна позиция срещу всички прояви на тероризъм. Те не могат да се крият зад оправданието за свободата на словото и изразяването", написа Алтун в профила си в социалните медии.
Финландия и Швеция подадоха кандидатури за членство в НАТО скоро след като Русия започна войната срещу Украйна през февруари 2022 г., но Анкара заплаши да блокира процеса, ако двете страни не изпълнят нейните искания, отнасящи се преди всичко до сътрудничеството с Турция в борбата срещу тероризма. В усилие да отговори на изискванията на Анкара Швеция прие през ноември м.г. закон за борба с тероризма, който позволява на властите да преследват лица, подкрепящи терористични групи. През март Турция ратифицира кандидатурата на Финландия за членство в НАТО, но все още има възражения срещу присъединяването на Швеция.