Отидете към основна версия

1 589 23

Вашингтон: Милорад Додик нарушава конституцията и подкопава Дейтънското споразумение

  • милорад додик-
  • босна и херцеговина-
  • дейтънско споразумение-
  • антъни блинкън

Съгласно Дейтънското мирно споразумение Босна е съставена от две полуавтономни части - Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби и Мюсюлманско-хърватската федерация

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън обвини Милорад Додик, президента на Република Сръбска, която е съставна част от Босна, че действията му нарушават босненската конституция и подкопават Дейтънското споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-1995 година), съобщи телевизия Ен1, цитирана от БТА.

Блинкън написа в официалния си профил в Туитър тази сутрин, че Додик "с подписването на закона, непризнаващ правомощията на върховния представител, нарушава конституцията на Босна и Херцеговина и подкопава Дейтънското споразумение".

Додик съобщи вчера, че е подписал указа за закона, одобрен от парламента на Република Сръбска, според който решенията на върховния представител на международната общност в Босна Кристиан Шмит няма да се публикуват в Държавния вестник на Република Сръбска.

„САЩ подкрепят върховния представител на международната общност в Босна и Херцеговина, както и суверенитета, териториалната цялост и мултиетническия характер на Босна и Херцеговина“, добави държавният секретар на САЩ в съобщението си.

Съгласно Дейтънското мирно споразумение Босна е съставена от две полуавтономни части - Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Мюсюлманско-хърватската федерация, където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете части са свързани чрез общи институции на държавно ниво, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Президентският пост се заема ротационно от сръбския, хърватския и бошнячкия представител в тричленното Председателство на Босна.

Същевременно върховният представител на международната общност в Босна има правомощия да променя закони, да налага решения, да освобождава от длъжност високопоставени служители, за да гарантира, че местните политици работят за запазване на мира и помирението след войната в Босна, в която загинаха 100 000 души.

Преди днешното си участие в международната конференция “Дубровник Форум” в Хърватия специалният пратеник на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар коментира ситуацията в Босна.

Той определи Милорад Додик като най-големия говорител на руския президент Владимир Путин, заплаши с нови санкции, ако Република Сръбска реши да организира референдум за статута си, и призна, че ситуацията в Босна в определени части му напомня за предвоенната ситуация през 90-те години.

„Милорад Додик е един от най-големите говорители на режима на Путин. Той хвали Путин повече, отколкото Лукашенко го прави. Това е смущаваща тенденция. Русия разчита на Додик да извади Босна и Херцеговина от релсите, водещи я към ЕС. Ние сме сериозно обезпокоени от това, което се случва там“, каза Ескобар.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 10 гласа.

Свързани новини