Гърция и Турция се споразумяха да подновят преговорите и мерките за изграждане на доверие, приветствайки нов "положителен климат" в двустранните отношения след повече от година на напрежение, съобщава "Ройтерс".
Двете съюзнически страни от НАТО от десетилетия са в противоречие по редица въпроси, като въпроса къде започват и свършват техните континентални шелфове, енергийните ресурси, полетите над Егейско море и етнически разделения Кипър.
Миналата година турският президент Реджеп Тайип Ердоган прекрати двустранните преговори в спор за нарушаване на въздушното пространство и след като обвини гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, че оказва натиск върху Съединените щати да блокират продажбата на изтребители F-16 на Анкара.
Отношенията се подобриха, след като Гърция стана една от първите страни, изпратили спасители, които да се включат в операциите по търсене на оцелели под развалините след опустошителното земетресение, ударило Турция през февруари.
В сряда Ердоган и Мицотакис - и двамата преизбрани за нов мандат наскоро, се срещнаха в кулоарите на срещата на върха на НАТО във Вилнюс, като това бе първата им среща от март миналата година.
"В полза и на двете страни е положителният климат, създаден в двустранните отношения през последните месеци, да има приемственост и последователност", се отбелязва в аналогични, но отделни изявления на кабинетите на двамата лидери.
"Двете страни се споразумяха да надграждат положителния импулс и да активират множество канали за комуникация между двете страни през следващия период", като двамата лидери очакват "по-чести контакти на всички нива".
Постигнато е и споразумение следващата среща на Съвета за сътрудничество на високо равнище - механизъм, който двете страни създадоха през 2010 г. с цел сближаване, да се проведе в гръцкия град Солун през есента.
"Ние сме предпазливи оптимисти, че можем да обърнем нова страница", заяви Мицотакис след срещата на върха.