Преди 33 години информацията за ужасяващите условия в сиропиталищата в Румъния по време на режима на Чаушеску шокираха света. Мизерия, лоша хигиена, липса на медицински грижи и дори насилие. Преди 1989 статистики не са се водили - те биха помрачили доброто име на "социалистическия рай".
Работещите по онова време в т.нар. Закрила на детето се чувстват съучастници и не желаят да коментират как са се появили образите, които после за дълго остават най-черното петно върху имиджа на Румъния: недохранени непълнолетни, държани на студено и неспособни да произнасят дори по няколко думи, защото в първите етапи на развитието им никой не се е погрижил за основните им нужди. И защото са били под постоянното въздействие на успокоителни.
Днес подобни изображения отново са в светлината на прожекторите в Румъния. Този път става дума за домове за възрастни хора и хора с психически заболявания.
Бизнес на гърба на уязвимите
Преди шест месеца разследващи журналисти разкриха бизнес модел, чрез който група хора в Румъния трупа пари на гърба на болни възрастни хора. Моделът, разкрит от румънските онлайн издания Centrul de Investigatii Media и Buletin de Bucuresti, изглежда много простичък: на частна компания се предоставят големи суми публични средства, за да се грижи за възрастни хора. Парите обаче не достигат до обитателите на домовете и хосписите, а се озовават в джобовете на хората, които ги управляват. Дълго време нямаше никаква обществена реакция на докладите - докато миналата седмица прокуратурата не потвърди обвиненията.
Те вече са официално формулирани и рисуват картина на истински лагери на смъртта: липса на грижи, която води до смърт, експлоатация на хората чрез принудителен труд, злоупотреби, използване на сила, липса на необходимите лекарства, неадекватно хранене и дори глад. Съседи няколко пъти са се обаждали в държавните институции и са съобщавали, че хората стоят голи и мръсни пред оградата на старческия дом дори през зимата, молейки за пари или храна. Един съсед разказал, че хората, живеещи в мазето на сградата, са прокопали тунели, за да се спасят от ада.
От досиетата на прокуратурата, отговаряща за организираната престъпност, става ясно, че пенсиите на хората са били конфискувани, а собствеността върху жилищата им е била прехвърлена на лицата, отговарящи за управлението на домовете. От т.нар. старчески домове, които са били три на брой, са били спасени над 100 души. Те са откарани до здравни заведения за оказване на медицинска помощ.
Политически чадър?
Мизерните условия в Румъния не са нещо ново, казва Овидиу Вангеле, един от журналистите, участвал в разследването. Преди десет години той открива друг център за хора с ментални проблеми, който се управлява незаконно. "Грижата за тези хора е доста сложна, държавата харчи много пари за нея." Но парите така и не стигат до обитателите на тези домове.
Механизмите, които управляват тази система за социално подпомагане, са разумни - децентрализация, грижи и възпитание в общността, а не някъде на края на света, както се е практикувало в миналото. Но с правилата се злоупотребява и те водят до "безумен бум на приватизацията". През годините са създадени безброй дружества, ориентирани към печалба, които предлагат услуги за социално подпомагане само на хартия. По-голямата част от парите не отиват за нуждаещите се от грижи, а за собствениците на институциите, казва Вангеле.
Лицата, разследвани от прокуратурата, са пряко свързани с румънски политици от управляващата Социалдемократическа партия (СДП). Твърди се, че политически чадър е предпазил операторите от проверки и разследвания, казват журналистите. В скандала са замесени роднини и бивши служители на румънския министър по въпросите на семейството Габриела Фиера. Тя е и съпруга на Флорентин Панделе, дългогодишен кмет на Волунтари, предградие на Букурещ, където са се намирали т.нар. старчески домове. Инспекторатът за социални услуги във Волунтари е бил оглавяван от сестрата на министъра по въпросите на семейството.
"Национален позор"
Румънският министър-председател и лидер на СДП Марчел Чолаку твърди, че е разбрал за целия скандал едва след началото на прокурорското разследване. Служители на румънската служба за мониторинг на пресата обаче твърдят пред ДВ, че след първите разкрития въпросът е бил включен във всички ежедневни доклади, представяни на съответните държавни институции и ключови политически фигури.
"Реакциите на политиците изглеждат като бездушие, инертност и нехайство спрямо гражданите", казва Вангеле. Просто е нелепо да се твърди, че не са знаели", добавя той с горчивина.
В рамките на срещата на върха на НАТО във Вилнюс и президентът Клаус Йоханис се изказа по темата: "Домовете на терора", както ги наричат, са национален позор". Той призова за наказание на всички замесени. "Надявам се, че тези, които са в състояние да предприемат политически действия, ще имат смелостта да го направят", каза Йоханис.
Автор: Кристиан Щефанеску