Отидете към основна версия

2 033 20

Проявите на омраза срещу мюсюлмани във Великобритания са се увеличили повече от два пъти за едно десетилетие

  • великобритания-
  • мюсюлмански братя-
  • мюсюлмани-
  • риши сунак-
  • расизъм-
  • коран

Омразата онлайн достигна своя пик през 2020 г., информира организацията, като излага предположението си, че пандемията се е отразила върху процеса по разпространение на негативните настроения в интернет

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Проявите на омраза срещу мюсюлмани във Великобритания са се увеличили повече от два пъти за едно десетилетие, става ясно от проучване на организацията за мониторинг "Тел мама" (Tell Mama), която твърди, че е направила едно от най-детайлните изследвания на подобни прояви в Обединеното кралство.

Според "Тел мама", чиято основна задача е да следи за антимюсюлмански настроения и за тормоз срещу мюсюлмани, съобщава, че потвърдените случаи на действия, продиктувани от омраза срещу мюсюлмани, на годишна база са се увеличили значително в периода от 2012 г. до 2021 година. През 2012 г. тези прояви са били 584, а през 2021 г. - 1212.

Организацията за мониторинг отбелязва, че увеличаването на броя на антимюсюлманските прояви може да се дължи отчасти на факта, че тя самата е станала по-популярна и че повече хора събират смелост да разкажат за подобни случаи. В същото време "Тел мама" изтъква, че увеличаването на броя може и да означава просто, че тези прояви са станали повече.

"Тел мама" съобщава, че от 2012 г. е оказала помощ в над 16 хиляди случая на омраза срещу мюсюлмани, като над 20 хиляди души са се обърнали към организацията, за съобщят за такива случаи.

Омразата онлайн достигна своя пик през 2020 г., информира организацията, като излага предположението си, че пандемията се е отразила върху процеса по разпространение на негативните настроения в интернет. "Тел мама" съобщава, че през същата година е имало значително увеличение на броя на споровете между съседи, които са се оказали продукт на антимюсюлмански настроения - според "Тел мама" над една четвърт от случаите на омраза срещу мюсюлмани офлайн (извън интернет пространството) са били именно от тази категория.

По данни на "Тел мама" през 2020 г. общият брой на потвърдените случаи на онлайн и офлайн омраза е бил 1318.

Организацията информира, че най-често е имало офлайн случаи на омраза в периода от 2016/2017 до 2019 г., по което време, припомня "Тел мама", бяха извършени терористични нападения в Обединеното кралство и атаката в Крайстчърч в Нова Зеландия, а също така и бе произведен референдумът за Брекзит.

Според "Тел мама" засилването на омразата срещу мюсюлманите се подхранва от дейността на крайната десница, от атаките срещу мюсюлмани по целия свят, от политическия дискурс, от резултата на референдума за Брекзит, от дейността на терористичната организация "Ислямска държава" и от проявите на тероризъм и екстремизъм.

Организацията разказва за кампания от 2018 г., наименувана "Накажи мюсюлманин" и предизвикала притеснение в някои мюсюлмански общности във Великобритания. Освен това "Тел мама" информира и за увеличаване на броя на проявите на омраза срещу мюсюлмани през 2021 г., които според нея са свързани с израелско-палестинския конфликт.

Други пикове "Тел мама" свърза с атаки срещу кандидати за убежище и срещу центрове, които им оказват помощ.

"Направихме едно от най-подробните проучвания в Обединеното кралство с действителния брой на случаите и с класификации на проявите на омраза срещу мюсюлмани за период от едно десетилетия - от 2012 до 2022 година. Събрахме данни за цяло десетилетие, ние помагаме и правим всичко възможно британските мюсюлмани да имат достъп до правосъдие. Надяваме се, че тези данни ще вдъхновят други хора да се фокусират върху тази сфера на дейност и да доведат до знанието на мнозина, че с омразата срещу мюсюлмани трябва да се борим мирно - трябва да я наблюдаваме и да ѝ противодействаме, когато се проявява. Ако целта ни е да изградим общество със силна социална сплотеност, то справянето с омразата срещу мюсюлмани е важна сфера на дейност, която трябва да е колективно дело", казва директорът на "Тел мама" Иман Ата.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 4 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: