Отидете към основна версия

3 726 49

ISW: Руски блогъри уличиха Кремъл в лъжи за атаките с дрон на Украйна

  • украйна-
  • русия-
  • дрон-
  • крим-
  • черно море

Говорителят на украинското Главно военно разузнавателно управление Вадим Скибицкий заяви, че най-важните елементи на украинската контраофанзива са неочакваността и точността, а не бързината

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Украинските сили проведоха серия от въздушни и морски удари с дронове срещу руска пристанищна инфраструктура в окупирания Крим и Краснодарски край (ключова руска военноморска база) в нощта на 3 срещу 4 август. Руското министерство на отбраната (МО) твърди, че руските частите за противовъздушна отбрана и радиоелектронна борба свалиха до 13 украински дрона, насочени към Крим.

Кадри, публикувани на 4 август, показват как украински дронове нанасят удари по райони близо до нефтено депо във Феодосия, Крим, въпреки че не е ясно дали са нанесли щети на руски цели.

Други кадри, публикувани на 3 и 4 август, показват как руски сили стрелят по украински военноморски дронове близо до руска военноморска база в Новоросийск, Краснодарски край, и един от военноморските дронове удря руския десантен кораб от клас "Оленегорски Горняк Ропуча". Руското министерство на отбраната заяви, че руската морска артилерия е унищожила два украински военноморски дрона близо до базата в Новоросийск.

Това се посочва в дневния анализ за ситуацията на фронта в Украйна от Института за изследване на войната (ISW).

Руски източници твърдят, че руският флот е използвал десантния кораб за транспортиране на цивилни превозни средства през Керченския пролив на фона на прекъсванията на трафика през моста на Керченския пролив.

Руски блогъри критикуваха руското министерство на отбраната, че лъже за ударите с военноморски дронове и призоваха руската армия да ескалира действията си в Черно море. Руски блогъри критикуваха за първоначалното твърдение, че руските сили са прихванали всички удари на дронове, вместо да признаят, че ударите са повредили десантния кораб "Оленегорски Горняк".

Руски блогъри твърдят, че руските сили трябва да прекъснат достъпа на Украйна до Черно море, за да предотвратят атаки на военноморски дронове от цивилни кораби.

Руски новинарски сайт твърди, че Русия трябва да създаде пълноценна система за наблюдение на Черно море, за да открива украински лодки, тъй като други тактики като удари върху украинската пристанищна инфраструктура не са предотвратили атаки в морето.

Някои руски блогъри твърдят, че в руското МО липсва последователна информационна политика, което създава условия за обществено недоволство в руското информационно пространство след всеки руски военен провал.

На 4 август украинските сили проведоха контранастъпателни операции в най-малко три сектора на фронта. Генералният щаб на Украйна съобщи, че украинските сили продължават настъпателните операции в Бердянск (район на границата на Запорожка и Донецка област) и Мелитопол (западна Запорожка област). Заместник-министърът на отбраната на Украйна Хана Маляр заяви, че украинските сили продължават да напредват по южния фланг на Бахмут.

Говорителят на украинското Главно военно разузнавателно управление (ГУР) Вадим Скибицкий заяви, че най-важните елементи на украинската контраофанзива са неочакваността и точността, а не бързината.

Скибицки отбеляза, че действията на Украйна са насочени към прекъсване на руските пътища за доставки, унищожаване на руски складове с оръжия и военно оборудване и спечелване на контрабатарейни битки. Прессекретарят на военновъздушните сили на Пентагона бригаден генерал Пат Райдър заяви, че Украйна самостоятелно решава кога и къде да използва значителните си бойни способности.

Кремъл продължава с нежеланието си да се върне към Черноморската инициатива за зърно при липсата на значителни отстъпки от Запада. Кремъл публикува съвместно изявление на 4 август след срещата на руския президент Владимир Путин на 28 юли с африканските лидери по отношение на новото им официално име Африканска мирна инициатива.

В документа се посочва, че африканските лидери призовават за конкретни стъпки за премахване на пречките пред износа на руско зърно и торове и освобождаването и доставката на 200 000 тона руски тор, заседнали в европейските пристанища, за африканските страни. Тези призиви предполагат, че африканските лидери подкрепят условията на Русия за съживяване на Черноморската инициатива за зърно.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви на 4 август, че Съединените щати ще продължат да правят "всичко необходимо", за да гарантират, че Русия може свободно да изнася храни на световния пазар, ако Русия желае да съживи Черноморската инициатива за зърно и позволи на Украйна за безопасен износ на зърно през Черно море.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков увери, че веднага щом Вашингтон изпълни условията на Русия, "сделката незабавно ще бъде подновена".

Тези изявления не дават ясна индикация, че Русия възнамерява да се присъедини отново към Черноморската инициатива за зърно и се стреми да принуди Запада да прекрати ограниченията върху собствения си износ.

Председателят на комисията по отбрана на Държавната дума на Русия Андрей Картаполов заяви, че Думата ще разгледа закон, предлагащ наказания за укриване на мобилизация, през есента на 2023 г. Съобщава се, че законът предлага руските служители да обвиняват укриващите мобилизация до пет години затвор или глоба до 500 000 рубли (5200 долара).

Картаполов заяви, че законът е изготвен, когато е била в ход частична мобилизация през 2022 г. и че руското правителство не планира нова мобилизационна вълна.

Путин на 4 август подписа три закона, свързани с формирането и мобилизацията на силите. Путин подписа закони, които повишават максималната наборна възраст до 30 години, забраняват на наборниците, които са получили предизвестия, да напускат Русия и позволяват на Росгвардия да използва тежка военна техника.

ISW вече е писал по-рано за тези закони.

Руските власти продължават да депортират украински деца в Русия под прикритието на летни лагери. Администрацията на Херсонска област съобщи, че руското Министерство на природните ресурси и екологията е изпратило група деца от Херсонска област в лагера "Засечная дружина" в Калужка област, Русия. ISW вече е докладвал за подобни схеми за депортиране.

Руските власти продължават и паспортизацията в окупираните територии на Украйна. Украинският център за съпротива съобщи, че руските власти спират, претърсват и разпитват притежатели на неруски паспорти на контролно-пропускателни пунктове в окупираните територии на Украйна.

Украинският генерален щаб съобщи, че руските сили в АЕЦ принуждават служители да получат руски паспорти и унищожават техните украински документи.

Руските окупационни власти продължават да развиват системи за патронаж с руските федерални субекти за изграждане на инфраструктура в окупираните райони. Администрация на Херсонска област заяви, че Руската република Мордовия е помогнала за финансирането на изграждането на социална инфраструктура в окупираните територии на Херсонска област. На 3 август представител на Мордовия посети строителна площадка в окупираната Херсонска област.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 40 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: