Министерството на външните работи на Китай заяви днес, че последните дискусии в Саудитска Арабия с участието на десетки държави за търсене на начини за решаване на кризата в Украйна са помогнали за "консолидиране на международния консенсус", предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Специалният пратеник на Китай по евразийските въпроси Ли Хуей "имаше задълбочени контакти и разговори с всички страни по темата за политическия изход от кризата в Украйна... изслуша техните мнения и предложения и консолидира допълнително международния консенсус", пише в изявлението. "Всички страни коментираха положително присъствието на Ли Хуей и подкрепиха напълно положителната роля на Китай за благоприятстване на мирните преговори", заяви още китайското министерство на външните работи. То обеща Китай да продължи да укрепва диалога въз основа на своя мирен план в 12 точки, и да повишава "взаимното доверие".
Изявлението не съдържа повече подробности.
Над 40 държави, сред които и България, взеха участие в приключилите вчера дискусии в Джеда, Саудитска Арабия. Русия обаче не бе представена на срещата.
Китай бе представен в Джеда от своя специален пратеник по евразийските въпроси Ли Хуей, бивш посланик в Русия, който през май бе на обиколка в шест европейски столици в търсене на допирни точки за евентуално политическо уреждане на конфликта, който е в 18-ия си месец, отбелязва Ройтерс.
Анализатори коментираха, че участието на Китай в срещата в Джеда сигнализира за възможни промени в неговия подход, но не и за обратен завой в подкрепата му за Русия.
Пекин отказа да осъди Москва заради нападението срещу Украйна. Той обаче предложи собствен мир план, който получи хладен отговор както в Русия, така и в Украйна, а САЩ и НАТО реагираха скептично, посочва Ройтерс.
Агенцията определя двудневната среща в Джеда като част от дипломатическите усилия на Украйна да си осигури подкрепа отвъд своите основни западни поддръжници, най-вече сред държавите от т. нар. Глобален юг, които не искат да вземат страна в конфликта, засегнал световната икономика.