Обсъжданията дали да бъдат предоставени на Украйна германски крилати ракети с голям обсег "Таурус" (Taurus) отново се разпалиха, след като политици вътре и извън правителството настояха Киев да получи оръжейната система, за която отдавна отправя искания, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Говорителка на германското министерство на отбраната обаче днес даде ясно да се разбере: "Политическо решение за предаване (на оръжията) не е взето".
Министърът на отбраната Борис Писториус неотдавна отбеляза, че Германия не е единствената страна, която не предоставя този тип ракета, посочи неговата канцелария днес. "Ние не сме единствените, които не ги доставяме. Нашите съюзници от САЩ също не предоставят тези крилати ракети", каза министърът.
Ракетните системи могат да унищожават бункери и защитени командни пунктове на разстояние до 500 километра. Тяхното изпращане в Украйна се смята за особено чувствителна тема, тъй като канцлерът Олаф Шолц не желае Германия да бъде смятана за доставчик на оръжия, които биха могли да навредят на цивилното население на Русия, като се имат предвид действията на германската армия по време на Втората световна война, посочва ДПА.
Списание "Шпигел" съобщи, че Берлин обмисля как би могъл да предостави на Украйна ракетите от запасите на германските въоръжени сили в рамките на идните месеци. Водят се разговори между министерството на отбраната и оръжейната индустрия. Новинарският сайт t-online вчера съобщи, като се позова на източници в Германската социалдемократическа партия (ГСДП), че правителството иска да обяви доставката на крилатите ракети "скоро". Шолц е член на ГСДП.
Германският лидер иска чрез технически модификации да бъде изключена възможността Украйна да атакува руска територия с германските далекобойни оръжейни системи. "Шпигел" съобщи, че министерството на отбраната е поискало от компанията производител "Таурус" (Taurus) да интегрира ограничение при програмирането на цели в крилатите ракети. Според източници от индустрията това е технически възможно, но би отнело няколко седмици.