Продължаващите антируски санкции и сривът на руската рубла в крайна сметка ще принудят руския президент Владимир Путин да избира между продължаване на войната или спасяване на икономиката си.
Според The Washington Post отслабването на рублата е един от най-очевидните признаци за напрежението върху руската икономика. Ефектите от санкциите оказват натиск върху рублата, което води до обезценяване на руската валута и търговски дисбаланси в икономиката.
Към юли повече от 3600 физически лица, организации, кораби и самолети са били санкционирани в Съединените щати. Мишена на американските санкции са и най-големите руски банки, военни производители и държавни служители чак до Владимир Путин.
Броят на санкциите на ЕС надхвърли 1800. Най-големите и значими санкции включват координирано блокиране от западните правителства на около 300 милиарда долара активи на Руската централна банка в чужбина и петролно ембарго. Има и ограничения върху износа на технологии, използвани за военни цели. Санкциите включват замразяване на активи, банкови и търговски ограничения и други финансови санкции срещу руски физически и юридически лица. Приходите от петрол на Русия през юли са с 41% по-ниски от година по-рано. Излишъкът по текущата сметка - приблизително разликата между износа и вноса - е намалял с повече от 140 милиарда долара през първите седем месеца на 2023 г. спрямо година по-рано.
Както се посочва в материала, САЩ и техните съюзници планират да спрат заобикалянето и избягването на санкциите и търговските ограничения, особено през трети страни. Един възможен ход може да бъде засилване на така наречените вторични санкции срещу трети страни - например компания, базирана в Турция или Китай - за правене на бизнес с руски физически или юридически лица под санкции.