Отидете към основна версия

10 574 118

Самолетът на Пригожин е свален с две ракети С-300

  • вагнер-
  • евгений пригожин-
  • с-300-
  • ракети-
  • самолетна катастрофа-
  • русия-
  • кремъл-
  • владимир путин-
  • война-
  • украйна

Путин почти сигурно е наредил на руското военно командване да свали самолета на Пригожин

Снимка: БГНЕС/ EPA

Финансистът на "Вагнер Груп" Евгений Пригожин и основателят Дмитрий Уткин загинаха, след като руските сили свалиха самолет, превозващ висши командири на "Вагнер", над Тверска област. Руската федерална авиационна агенция (Росавиация) съобщи на 23 август, че всички пътници - Евгений Пригожин, Дмитрий Уткин, Сергей Пропустин, Евгений Макарян, Александър Тотмин, Валерий Чекалов, Николай Матюзеев - са загинали при катастрофата заедно с тримата членове на екипажа. Това обобщи Институтът за изследване на войната, предаде News.bg.

Руското опозиционно издание "Досие" съобщи, че Чекалов, който е под санкциите на САЩ за прехвърляне на боеприпаси в Русия и е действал от името на Пригожин, е контролирал логистиката на транспорта на Вагнер и "гражданските" проекти в чужбина. Руски вътрешен източник твърди, че Чекалов е бил и ръководител на службите за сигурност на "Вагнер", въпреки че друг източник опровергава това твърдение. "Досие" съобщава също, че няколко други от пътниците са се присъединили към частната армия между 2015 и 2017 г. и са се сражавали в Сирия, въпреки че сегашните им позиции не са ясни.

Руските източници засилиха кадрите, на които очевидно се вижда как руска ракета поразява самолета, превозващ Пригожин, Уткин и други командири на "Вагнер", както и останките от самолета. Вътрешен източник твърди, че две ракети С-300 са свалили самолета. Данните за проследяване на полета на самолет Embraer Legacy 600 (регистрационен номер RA-02795), регистриран за Wagner Group, спират след 18:11 ч. московско време, докато е над Тверска област. Руски източници твърдят, че втори самолет Embraer, собственост на Wagner Group (регистрационен номер RA-02748), е излетял от Москва, но се е обърнал и е кацнал на летище "Остафиево" в Москва по време на удара. Данните за проследяване на полета показват, че този втори самолет е пристигнал в Санкт Петербург в 18:27 ч. и е отлетял обратно за Москва 20 минути по-късно, пристигайки обаче в 20:02 ч.

Руското министерство на отбраната (МО) и Кремъл унищожават частната военна компания "Вагнер" (ЧВК) и отслабват авторитета на Пригожин още от времето на бунта, а убийството на висшето ръководство на "Вагнер" вероятно е последната стъпка за ликвидирането на "Вагнер" като независима организация. Източници от "Вагнер" и руски вътрешни източници съобщиха, че руското МО наскоро е започнало да формира нови частни военни компании, които да заменят "Вагнер" в Африка и Близкия изток, и е започнало да набира персонал от "Вагнер". Командири на "Вагнер" посочиха, че двама високопоставени служители на "Вагнер" са се присъединили към руското МО, а вътрешни източници твърдяха, че някои служители на "Вагнер" са започнали да напускат Беларус, след като беларуският президент Александър Лукашенко е отказал да финансира "Вагнер", когато е разбрал, че Русия няма да плати разходите.

След бунта онлайн личността на Пригожин до голяма степен бе заглушена - вероятно като част от сделката между Лукашенко, руския президент Владимир Путин и Пригожин - което може да е повлияло негативно на способността на "Вагнер" да набира нов персонал в условията на клеветническата кампания на Кремъл срещу Пригожин. Руското МО и Кремъл на практика са създали условия, при които Пригожин вече не може да оказва адекватна подкрепа на контингента на "Вагнер", освен ако не успее да осигури ново финансиране и мисии за персонала на "Вагнер" в непосредствено бъдеще. Подобни условия в крайна сметка можеха да доведат до бавна загуба на бойци от "Вагнер" и да накарат Пригожин да загуби своята значимост и влияние. Вероятно Пригожин се е опитвал да се противопостави на унищожаването на "Вагнер" от страна на руското МО и Кремъл. Руски вътрешен източник, за който се съобщава, че е свързан с руските служби за сигурност, твърди, че "прибързаното" заминаване на Пригожин за и от Африка е било в отговор на плановете и мерките на Главното управление на руския Генерален щаб (ГРУ) за подкопаване на присъствието на "Вагнер" в Африка.

Източникът твърди, че заместник-началникът на ГРУ (началник на Службата за специални дейности) генерал-полковник Андрей Аверянов е ръководил усилията за пълно блокиране на дейността на "Вагнер" в Африка и че е имало планове за създаване и обучение на армейски корпус от над 20 000 души като заместници на "Вагнер". Източникът добавя, че Пригожин е бил дълбоко против тези усилия и "е положил всички усилия да ги предотврати". ISW отбелязва, че в средата на август Пригожин и представителите на "Вагнер" са активизирали усилията си за възстановяване на "Вагнер" в Африка и Близкия изток, а Пригожин дори е публикувал видеоклип със себе си в неуточнена африканска държава на 21 август - един от малкото публикувани видеоклипове на Пригожин след бунта.

Този видеоклип изглежда има силен подтекст за вербуване и е възможно Пригожин да е пътувал до Африка с надеждата да осигури по-нататъшни мисии за персонала на "Вагнер", независими от руското МО и Кремъл. Съобщава се, че Аверянов е участвал и в други опити за убийство на високопоставени лица, като отравянето на Сергей и Юлия Скрипал, и е възможно руски служители да са се възползвали от паниката и импулсивността на Пригожин, за да елиминират висшето ръководство на "Вагнер". Бъдещето на частната армия без лидер остава неясно. Руски новинарски портал твърди, че в момента на публикуването на тази публикация Съветът на командирите на Вагнер се събира, за да подготви съвместно изявление и да обяви какво ще се случи с "Вагнер" в близко бъдеще. Порталът, позовавайки се на неназован източник, твърди също, че "Вагнер" отдавна е разработил механизъм за смекчаване на последиците от смъртта на Пригожин и Уткин. Източникът обаче отказва да разкрие какво включват тези смекчаващи мерки, но отбелязва, че "при всеки сценарий те ще бъдат лоша новина".

Свързаните с "Вагнер" канали призоваха руските медии да се въздържат от спекулации относно Пригожин, съдбата на "Вагнер" и съвета на командирите. Известен руски военен блогър, за когото се съобщава, че е свързан с руската Държавна дума, твърди, че персоналът на "Вагнер" все още е "на постовете си" в Беларус и Африка, и отрича твърденията, че персоналът на "Вагнер" е евакуиран. Пригожин и Уткин безспорно бяха лицата на "Вагнер" и техните убийства ще имат драматично въздействие върху командната структура на "Вагнер" и марката "Вагнер". Командирите и бойците от "Вагнер" може да започнат да се страхуват за живота си или да се деморализират. Навлизането на руското МО и Кремъл в операциите на "Вагнер" и отсъствието на Пригожин, който щеше да се бори за нови възможности за персонала на "Вагнер", може допълнително да доведе до деградация на групировката "Вагнер".

Путин почти сигурно е наредил на руското военно командване да свали самолета на Пригожин. Елементите на руската армия, особено министърът на отбраната Сергей Шойгу и началникът на Генералния щаб армейски генерал Валерий Герасимов, е изключително малко вероятно да екзекутират Пригожин без заповед от Путин. Цялата руска политическа сфера и сферата на сигурността вероятно са гледали на по-нататъшното оцеляване на Пригожин след бунта на "Вагнер" като на нещо, което зависи от преценката на Путин. ISW ще прави по-нататъшни оценки въз основа на предположението, че Путин е наредил убийството на Пригожин, освен ако не се появят доказателства за обратното.

По този начин предишната постоянна оценка на ISW, че е малко вероятно Путин да убие Пригожин от страх да не разгневи персонала на "Вагнер", се обезсилва. Възможно е Путин да е стигнал до извода, че е отделил достатъчно Пригожин от "Вагнер" и може да го убие, без да превръща Пригожин в мъченик за останалите служители на "Вагнер". Някои командири на Вагнер наскоро изглежда предадоха "Вагнер" в полза на свързаната с руското МО ЧВК "Редут", което подсказва, че усилията на Кремъл и руското МО да отделят елементите на "Вагнер" от тези, които са верни на Пригожин, са постигнали частичен успех. Увеличаването на броя на съобщенията за финансовите проблеми на "Вагнер" и съответните съобщения за напускане на персонала на "Вагнер" поради намаляване на плащанията и възможностите за разгръщане може да е довело до това, че Пригожин е загубил благоволението на редиците на "Вагнер".

Руското МО поставя условия за замяна на групата "Вагнер" със свързани с МО ЧВК и руски източници твърдят, че тези ЧВК се опитват да наемат настоящи и бивши служители на "Вагнер". Възможно е Путин да е решил, че персоналът на "Вагнер" е достигнал етап, в който е достатъчно по-заинтересован от плащания и внедряване в тези нови ЧВК, отколкото от продължаващата си лоялност към Пригожин, и че може спокойно да убие Пригожин. Или пък Путин може да е решил, че Пригожин е преминал предварително установената червена линия с усилията си да запази достъпа на "Вагнер" до операции в Африка. Възможно е Путин, Пригожин и Лукашенко да са включили в сделката за прекратяване на бунта на "Вагнер" споразумение, което да изисква от Пригожин да ограничи своето и на "Вагнер" медийно присъствие и/или да ограничи операциите на "Вагнер" в Африка.

Видеоклипът на Пригожин от 21 август, в който той твърди, че "Вагнер" разширява присъствието си в Африка, и последвалото увеличение на рекламите за набиране на персонал на "Вагнер" може да са преминали предварително установената червена линия, ако Пригожин се е съгласил да мълчи. Предполагаемите многократни опити на Пригожин да попречи на руското министерство на отбраната да замени изцяло контингента на "Вагнер" в Африка може също да са пресекли предварително установена червена линия, ограничаваща операциите на "Вагнер" в Африка. Възможно е Путин да е решил, че Пригожин е нарушил достатъчно аспекти или цялата предварително установена сделка. Възможно е Путин да е възнамерявал да екзекутира Пригожин от известно време и свалянето на самолета на Пригожин на 23 август да е случайно съвпадение, макар че това е малко вероятно.

Кремълската информационна служба РИА Новости съобщи на 23 август, че Путин официално е освободил свързания с Вагнер армейски генерал Сергей Суровикин от поста командир на руските Въздушно-космически сили (ВКС) и го е заменил с генерал-полковник Виктор Афзалов. Официалното потвърждаване на уволнението на Суровикин в руските държавни медии в същия ден, в който беше извършено убийството на Пригожин, вероятно не е случайно. Кремъл вероятно възнамерява и двете публично оповестени наказания да изпратят ясно послание, че с участниците в бунта от 24 юни са се разправили и че предизвикателството на "Вагнер" към руското ръководство е решено. Почти сигурната заповед на Путин руското МО да свали самолета на Пригожин вероятно е публичен опит да затвърди господството си и да отмъсти за унижението, което въоръженият бунт на групата "Вагнер" на 24 юни причини на Путин и руското МО.

По времето, когато руската противовъздушна отбрана свали самолета на Пригожин, Путин присъства на публично излъчен концерт в чест на 80-годишнината от битката при Курск. Присъствието на Путин на излъчения по телевизията концерт повтаря спомена за съветската държавна телевизия, която показва по телевизията "Лебедово езеро" през август 1991 г., когато Съветският съюз се разпада. Руски източници отбелязаха, че са изминали точно два месеца от началото на въоръженото въстание на "Вагнер", по време на което силите на "Вагнер" свалиха няколко руски хеликоптера и убиха най-малко 13 руски военнослужещи. Решението руската противовъздушна отбрана да бъде методът за убийството на Пригожин позволява на руското МО да отмъсти пряко за този най-смъртоносен ден за руската авиация от началото на пълномащабната инвазия. Путин претърпя значително унижение заради това, че не успя да спре бунта на Вагнер, разчиташе на Лукашенко да спре похода на Пригожин и не успя да накаже военнослужещите на "Вагнер", които бяха отговорни за свалянето на руските самолети на 24 юни.

Поведението на Путин по време на бунта според сведенията е обезпокоило най-близкото му обкръжение за способността му да поддържа режима си, а директорът на ЦРУ Уилям Бърнс повтори подобни наблюдения за преценките на Путин и откъсването му от събитията. Бърнс също така отбеляза, че "Путин е върховният апостол на отмъщението" и вероятно Путин е изчаквал да създаде подходящи условия, за да отмъсти най-накрая на Пригожин, без да изглежда импулсивен или да реагира прекалено остро. Путин имаше нужда от показно отмъщение срещу Пригожин не само за да докаже, че не е слаб лидер, но и за да подкрепи своите военни - които в очите на много руснаци не видяха въздадена справедливост за събитията от 24 юни. Конкретни лица, които може би са планирали да се противопоставят на Путин, Кремъл или МО, вероятно са взели под внимание крайната съдба на Пригожин и други неотдавнашни мерки за потвърждаване на подкрепата на Кремъл за висшето руско военно ръководство. На неотдавнашния форум "Армия-2023" Путин остави настрана губернатора на Тулска област Алексей Дюмин, като публично го обяви за подчинен на Шойгу след предположенията, че Дюмин може да замени Шойгу.

Путин и Герасимов посетиха щаба на Южния военен окръг (ЮВО) в Ростов на Дон, който силите на Вагнер окупираха по време на въстанието, вероятно за да демонстрират публично подкрепата на Кремъл за Герасимов. Съдбата на Пригожин вероятно има за цел и да послужи като възпиращ фактор за елементи от руската армия, които могат да се опитат да последват съществуващия прецедент на неподчинение, за чието създаване Пригожин е помогнал. Лукашенко особено смути Путин, като преговаряше директно с Пригожин за прекратяване на бунта, а убийството на Пригожин може да е сигнал за Лукашенко както за драстично намаляване на преговорното му пространство с Кремъл, така и за скрита заплаха срещу по-нататъшните му опити да се противопостави на усилията за интеграция на съюзните държави.

Изглежда, че Кремъл създава условия, за да отклони явната отговорност за убийството на Пригожин от Путин и руските военни. Росавиация създаде специална комисия, която да разследва техническото състояние на разбилия се самолет, метеорологичните условия по маршрута на полета, както и диспечерските служби и наземното радиооборудване. Следственият комитет на Русия образува наказателно дело по обвинение в нарушаване на правилата за безопасност на движението и експлоатацията на въздушния транспорт.

Свързан с Кремъл военен блогър отбеляза, че Следственият комитет може да избере "погрешното" изстрелване на системите за противовъздушна отбрана като основна версия за събитието, имайки предвид заявените украински безпилотни удари по Москва. Руски вътрешен източник твърди, че катастрофата вероятно ще бъде оформена като терористичен акт, станал на борда на самолета, а депутатът от Държавната дума на Русия Евгений Попов вече повтори тази версия в руското информационно пространство. Свързан с Вагнер канал разкритикува руските държавни телевизионни канали, че не са споменали катастрофата по време на вечерния новинарски цикъл. По-широкото руско информационно пространство се въздържа от коментари относно причините за катастрофата, като само няколко източника свързват инцидента с Кремъл и/или руското МО. Много източници отбелязват, че катастрофата е станала точно два месеца след началото на бунта на Пригожин.

Няколко вътрешни източника твърдяха, че инцидентът показва, че Путин "има от какво да се страхува", и предположиха, че системата на Путин (вероятно имайки предвид неговия режим) е подложена на нова вълна от промени. Някои блогъри твърдяха, че убийството на Пригожин ще има "катастрофални последици" и че този инцидент е урок, че човек винаги трябва да продължава да върви докрай - намеквайки, че Пригожин е трябвало да продължи похода си към Москва. Повечето милиблогъри отказват да коментират смъртта на Пригожин, като се позовават на липсата на налична официална информация. ISW ще възобнови отразяването на реакциите на военните блогъри на 24 август.

През следващите дни руските военни блогъри вероятно ще съсредоточат по-голямата част от материала си върху убийството на Пригожин и може да съобщават по-малко за украинската контраофанзива. По подобен начин руските милиблогъри пренасочиха голяма част от репортажите си за въстанието на "Вагнер" на 24 юни към събитията в Русия и им бяха необходими няколко дни, за да се върнат към обичайните си репортажи за фронтовете в Украйна. Възможно е Кремъл да е решил демонстративно да убие Пригожин в този момент, отчасти за да измести фокуса в руското информационно пространство от фронтовете в Украйна на фона на забележителните украински успехи. Отразяването от страна на ISW на кинетичната активност на фронтовете през следващите дни може да бъде ограничено, ако руските доклади са ограничени. По-нататъшните тактически значими украински успехи в района на Роботине и около него в западната част на Запорожка област увеличават пробива на руските отбранителни линии в района и застрашават руските вторични отбранителни линии. Геолокални кадри, публикувани на 22 и 23 август, показват, че украинските сили са напреднали още повече в Роботине (на 10 км южно от Орихов) и контролират по-голямата част от селището, както и че са постигнали допълнителни успехи западно от Вербове (на 18 км югоизточно от Орихов).

Украинският генерален щаб съобщи, че украинските сили са постигнали неуточнен успех в посока на Новопокропивка (13 км южно от Орихов) и Новоданиловка (5 км южно от Орихов). Руските сили вероятно са се надявали да използват позициите си в и около Роботине като отправна точка за контраатаки срещу западния фланг на украинското настъпление източно от селището, където украинските сили изглежда разширяват проникването си през първите руски отбранителни линии. Украинското настъпление през самия град Роботине и потенциалното освобождаване на селището ще лиши руските сили от позиции в близост до западния фланг на украинския пробив и следователно ще даде на украинските сили повече пространство за маневриране, за да започнат настъпателни операции срещу руската втора отбранителна линия, която минава южно от Роботине до западните покрайнини на Вербове. Успешното дълбоко проникване в руските отбранителни линии вероятно изисква разширяване на първоначалното проникване, за да се попречи на руските сили да пресекат твърде тесен пробив.

Напредването на украинските сили доведе до това, че те се доближиха на около два километра от второстепенните линии на руската отбрана - сравнително по-продължителен набор от полеви укрепления, състоящи се от противотанкови ровове и противотанкови препятствия "драконови зъби".

Обхватът на минните полета в района не е ясен, въпреки че районите пред тези вторични отбранителни линии може да са по-слабо минирани, за да се даде възможност на руските сили на север от линиите да се оттеглят. ISW по-рано оцени, че тези вторични отбранителни линии може да са относително по-слаби от първите руски отбранителни линии в района поради липсата на неангажирани руски сили в района и по-нататъшното странично разгръщане от други сектори на фронта.

Украинските сили вероятно са нанесли удар по руска система за противовъздушна отбрана С-400 в Крим на 23 август. Украинското Главно управление на военното разузнаване (ГУР) обяви и публикува кадри от удар по руска зенитно-ракетна система с голям и среден обсег С-400 близо до Оленовка, Крим (на 116 км северозападно от Севастопол и на около 140 км южно от град Херсон). ГУР съобщава, че ударът е унищожил инсталация за противовъздушна отбрана, неуточнен брой ракети и е убил намиращи се наблизо руски военни, въпреки че на кадрите се вижда само част от инсталацията, която се взривява. Свързан с Кремъл руски военен блогър предположи, че украинските сили вероятно са използвали ракета Harpoon, Neptune или Brimstone II, за да ударят системата за противовъздушна отбрана.

Руските военни блогъри изразиха загриженост, че украинските сили са успели да използват дрон и да запишат кадри от удара на около 120 км зад настоящата фронтова линия. Украинският удар по руско съоръжение за противовъздушна отбрана дълбоко в руския тил показва редица руски тактически провали, особено това, че руските сили очевидно не са били подготвени да прихванат ракетите със системата за противовъздушна отбрана или да задействат заглушаване на електронната война, за да попречат на украинските сили да оперират с дрон в района. Тези тактически неуспехи, макар и изненадващи и сериозни, обаче може да не са показателни за по-широки системни проблеми в руската противовъздушна отбрана.

Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан и говорителят на Пентагона генерал Патрик Райдър се противопоставиха на предполагаемата оценка на американското разузнаване, че украинската контраофанзива няма да постигне целите си. Съливан заяви на 22 август, че САЩ не оценяват, че войната в Украйна "е в патова ситуация". Съливан заяви, че Съединените щати продължават да подкрепят Украйна в усилията ѝ за контранастъпление и отбеляза, че украинските сили продължават да завземат територии. Съливан отбеляза, че Съединените щати ще продължат да подкрепят украинските сили, тъй като те действат според тактиката и графика си и продължават да действат в съответствие със стратегическите и оперативните решения на своите командири и ръководство. На 23 август Райдър заяви, че е "неуместно" да се правят каквито и да било заключения относно украинската контраофанзива, докато боевете продължават по цялата фронтова линия и че украинските сили продължават да напредват.

Изявленията на Съливан и Райдър са забележителен отговор на съобщението на в. "Вашингтон пост" от 18 август, според което разузнавателната общност на САЩ е преценила, че украинската контраофанзива няма да успее да достигне до Мелитопол в западната Запорожка област и няма да постигне основната си цел - да прекъсне руския сухопътен мост към Крим.

През нощта на 22 срещу 23 август руските сили нанесоха серия от безпилотни и ракетни удари по територията на Украйна и разрушиха зърнената инфраструктура на пристанището в Измаил, Одеска област. Украински официални лица съобщиха, че руските сили са изстреляли девет ракети и до 20 дрона Шахед-131/136 и че украинските сили са унищожили 11 дрона, включително девет над Одеска област.

Украинският министър на общините, териториите и инфраструктурното развитие Олександър Кубраков съобщи на 23 август, че руският безпилотен самолет, нанесъл удар по пристанището в Измаил, е унищожил над 13 000 тона зърно, предназначено за Египет и Румъния. Кубраков съобщи, че руските удари са унищожили 270 000 тона зърно след оттеглянето на Русия от Черноморската зърнена инициатива на 17 юли. Руското унищожаване на допълнителна украинска зърнена инфраструктура идва по-малко от ден, след като Путин се опита да смекчи недоволството на африканските държави от оттеглянето на Русия от сделката за зърно по време на бизнес форума на БРИКС в Южна Африка.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 28 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания