Отидете към основна версия

3 181 41

Може ли Германия да връща дезертьори от Украйна

  • украйна-
  • дезертьори-
  • дезертьор-
  • война-
  • нато-
  • германия-
  • русия-
  • войници-
  • украинци

Мъже, подлежащи на военна служба в Украйна, често напускат страната, за да не бъдат изпратени на фронта

Снимка: БГНЕС/ EPA

Ще бъдат ли тези хора преследвани от закона? Според депутата от управляващата партия в Украйна Давид Арахамия такива хора могат да бъдат екстрадирани обратно в родината им. От друга страна, украинският министър на правосъдието Денис Малюска призна, че ще бъде проблематично да се постигне екстрадиция в Украйна - дори във връзка с много по-очевидни престъпления – като например бягството на корумпирани висши служители в чужбина. Министърът заяви по украинската телевизия, че "съдилищата са много предпазливи по отношение на екстрадициите, особено поради факта, че в страната ни се води война".

Над 180 000 украински мъже са в Германия

Киев не е поискал от германските власти да депортират мъже в наборна възраст, които са напуснали Украйна нелегално или не са се върнали в Украйна след законен престой в чужбина. По данни на Министерството на вътрешните работи на Германия от началото на войната в Украйна досега в Германия са влезли общо 214 263 украински граждани от мъжки пол, които към 31 юли тази година са били на възраст между 18 и 60 години. От тях 184 272 души все още се намират в Германия. Не е ясно обаче дали тези хора са пристигнали в Германия в нарушение на украинските закони.

Как се урежда екстрадицията?

Екстрадиция не може да се извършва за престъпления, наказуеми по военното право. "Това се отнася преди всичко за престъпления, които се състоят изключително в нарушаване на военни задължения", обясни пред ДВ говорителка на германското Министерство на правосъдието. Това означава, че дезертьорство и оттегляне от служба чрез измама са изключени като основание за екстрадиция.

"В случаи на фалшифициране на документи, използване на фалшиви сертификати и подкуп може да се подаде искане за екстрадиция", обяснява Франк Петер Шустер, професор по международно наказателно право в Баварския университет "Юлиус Максимилианс" във Вюрцбург. Дори статутът на закрила на украинските бежанци в Германия не предотвратява това.

Украйна обаче ще трябва първо да събере доказателства, да започне наказателно производство, да повдигне обвинение за престъпление или да постанови задочна присъда и накрая да подаде искане за екстрадиция. Едва след това германските съдилища могат да започнат да разглеждат основанията. Това потвърждава и Руди Фридрих от организацията Connection, която се бори за правата на хората, отказващи военна служба по съвест. Засега въпросът за евентуална екстрадиция на украинци, отказващи военна служба, е "много хипотетичен". Досега не е имало нито един случай.

Теоретично е възможно, но…

Но дори теоретично да започне процедура за разглеждане на искане за екстрадиция, няма да е лесно да се екстрадира човек. Според Франк Петер Шустер една от пречките би бил отказът от военна служба по етични съображения, който е допустим в Германия и е залегнал в Основния закон.

Колко от украинските мъже в Германия отказват военна служба с оръжие именно заради етични съображения и колко от тях са напуснали Украйна по други причини, не е известно. Това е така, защото украинските бежанци не трябва да подават индивидуални молби за убежище, а получават временна закрила в Европейския съюз, без да посочват причини.

Автор: Наталия Недилко

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 14 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: