Отидете към основна версия

3 810 31

"Вкъщи яжте месо колкото искате. В училище няма."

  • германия-
  • училище-
  • месо

Едните родители се радват, че в училище децата ще се хранят вегетариански, други се ядосват, че им налагат чуждо мнение

Снимка: Shutterstock

Във Фрайбург началните училища предлагат вече само вегетариански обяд. "Ние не забраняваме месото. Вкъщи яжте колкото искате." Причината: месните ястия са по-скъпи от вегетарианския обяд, който струва вече 4,40 евро.

В държавните начални училища на Фрайбург вече се предлага само вегетарианска храна. Както винаги има и доволни, и разочаровани: едните родители се радват, че в училище децата ще се хранят вегетариански, други се ядосват, че им налагат чуждо мнение.

А какво мислят в Министерството по прехраната, селските региони и защитата на потребителите на провинция Баден-Вюртемберг? Там са против чисто вегетарианското меню в училище. Защото експертите на министерството смятат, че в малки количества месото допринася за балансираното хранене. По друг начин мисли Щефани Клайн от Германското дружество по прехраната (ГДП). Пред германската обществено-правна медия АРД тя казва, че от гледна точка на физиологическите нужди на човека изобщо не е необходимо обядът да съдържа месо. Като цяло дружеството приветства решението на властите във федерална провинция Баден-Вюртемберг да заложат повече на растителните храни.

Не е ясно каква част от училищата в Германия следват този модел, т.е. предлагат само вегетариански ястия или пък вегетарианска алтернатива на традиционното меню. За това липсват официални данни. Много общини обаче са се задължили да предлагат в училищата поне едно вегетарианско ястие, припомнят от Националния център за качество на храните в детските градини и училищата (НЦКХ), пише АРД.

Всяка провинция решава сама

Храната в училищата е въпрос от компетенциите на отделните провинции. Ще рече, че 16 германски провинции могат да имат 16 различни концепции за изхранването на учениците. Задължителни предписания няма - важното е целодневните училища, в които учат 3,5 милиона деца, да предлагат обяд.

Какво обаче да включва този обяд - това не е регламентирано. Затова менюто може да се различава съществено в различните провинции, общини или училища - въпреки че Германското дружество по прехраната отдавна е разработило много подробни стандарти за храната в училищата. Там се препоръчва ежедневно да се консумират зеленчуци и зърнени продукти, включително сурови зеленчуци два пъти седмично и поне веднъж пълнозърнести продукти. Месото или колбасите трябва да присъстват в менюто само веднъж седмично, както риба. Това са препоръките за т.нар. смесено хранене, което означава и малко месо.

Ясни препоръки, слабо приложение

Според информацията на уебстраницата на НЦКХ, цитирана от АРД, само Берлин, Бремен, Хамбург, Саарланд и Тюрингия са въвели задължително спазване на стандартите за качество на ГДП. Сега федералният министър на земеделието Джем Йоздемир е решен да се справи с този проблем: до 2030 година тези стандарти за качество на храната в училище трябва да станат задължителни за всички училища в Германия. Освен това се предвижда да бъде увеличен делът на регионалните и сезонните плодове и зеленчуци, както и на тези от биологично производство. Освен това ще се разшири предлагането на алтернативни храни на растителна основа. Федералното правителство вече е одобрило програмата, остава до края на годината да бъде разработена и подробна стратегия за храната в училищата.

Вегетарианската храна обикновено помага за устойчивото развитие. Добре известно е, че при производството на животински продукти като месо, яйца, мляко и млечни продукти, се отделят значително повече емисии, отколкото при отглеждането на растителните храни, допълва АРД и дава следния пример: от гледна точка на отделените въглеродни емисии един килограм телешко месо се равнява на около 2,5 килограма сирене и цели 8 килограма леща.

Не забрана на месото, а мярка за икономии

От АРД уточняват, че властите в град Фрайбург са премахнали месото от менюто в училищата по финансови причини. От тази учебна година обядът вече струва 4,40 евро вместо 3,90 евро. Ако то включваше и месо, щеше да е още по-скъпо. Причината е, че увеличението на цените и инфлацията се усещат и от общините, уверяват от кметството.

Затова кметът на града Мартин Хорн се гневи на заглавия от рода на "Забраняват месото". В тази връзка той казва пред АРД следното: "Вкъщи яжте колкото искате месо - сутрин и вечер, или пък през нощта, ако желаете. Но ние предлагаме в училищата вкусно и достъпно хранене с био-, регионални и сезонни продукти."

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 23 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: