Отидете към основна версия

3 760 19

Финансова криза! Египет ще трябва да плати 29,2 милиарда долара за обслужване на външния си дълг

  • кайро-
  • египет

Външният дълг на Кайро е нараснал четири пъти през последното десетилетие, достигайки рекордните 165,4 милиарда долара в края на март

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Египет ще трябва да плати 29,2 милиарда долара за обслужване на външния си дълг през 2024 г. според последната прогноза на Централната банка на страната, пише онлайн изданието "Ентърпрайс прес", цитирано от БТА.

Сумата е с 10 милиарда по-голяма от очакваното плащане в размер на 19,3 милиарда долара през настоящата година и се равнява на близо една пета от брутния външен дълг.

През юни т.г. прогнозата на Централната банка на Египет беше, че обслужването на дълга ще струва 28 милиарда долара за 12-месечния период. Увеличението се дължи основно на вдигането на лихвените проценти. Следващата година северноафриканската държава ще трябва да погаси 6,3 милиарда долара лихви, което с 841 милиона повече от прогнозите отпреди три месеца.

Външният дълг на Египет е нараснал четири пъти през последното десетилетие, достигайки рекордните 165,4 милиарда долара в края на март. Това е около 38,5 процента от брутния вътрешен продукт (БВП), което е под 50-процентната граница на Международния валутен фонд (МВФ) за управляеми нива на дълга. Над две трети от външния дълг на страната е деноминиран в щатски долари.

Външната позиция на страната се оказа под натиск в последните месеци заради повишените нива на лихвите, нестабилността на финансовите пазари и недостига на чуждестранна валута, отбелязва специализираното бизнес издание. Египетската лира загуби повече от половината от стойността си спрямо долара от март 2022 г.

Египет е изправен пред недостиг на финансови средства в размер на 11 милиарда долара през следващите пет години, сочат изчисленията на "Голдман Сакс". Кайро се опитва да го покрие чрез продажба на държавни активи, финансиране при облекчени услови от международни кредитори, увеличаване на приходите от туризъм и износ и в последно време чрез сделки за обмяна на валута.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 8 гласа.

Свързани новини