Отидете към основна версия

3 915 55

Виктор Орбан: Става все по-трудно да си християнин в Европа

  • виктор орбан-
  • грузия-
  • унгария-
  • християнство

Религията е била основна тема по време на посещението на унгарския премиер в Грузия

Снимка: БГНЕС/ЕРА

По време на официално посещение в Грузия и разговор с грузинския си колега Иракли Гарибашвили в Тбилиси, унгарският премиер Виктор Орбан, говорейки за пречките, пред които са изправени християните в Европа, заяви, че "не е лесно да си християнин в Европа"', цитира европейската редакция на Politico.

Религията е била основна тема по време на посещението на унгарския премиер в Грузия, а двамата премиери заедно със съпругите си са посетили православен манастир и са се похвалили взаимно за подкрепата на християнските ценности.

"Не е лесно да си християнин и да управляваш християнско правителство в Европа“, заявява Орбан изразявайки загриженост, че християнските традиции са "обречени“, ако не бъдат защитени.

Говорейки в подкрепа на европейските стремежи на Грузия, Орбан изрази разочарованието си от решението на ЕС да не даде на Грузия статут на кандидатка, заявявайки, че "такъв статут се дава на страни, които са далеч по-ниско по отношение на развитие в сравнение с Грузия".

За Гарибашвили, който превърна значението на семейството и традицията в крайъгълен камък на своето консервативно управление, подкрепата на Орбан идва в критичен момент, когато грузинското правителство е изправено пред критики за отхвърляне на либерализма за сметка на демократичните ценности като правата на човека.

Три държави кандидатстваха за членство в ЕС миналата година, като Украйна и Молдова получиха статут на кандидатки, докато Комисията смята, че Грузия трябва да получи "перспективата да стане член на Европейския съюз“, но все още не е получила статут на кандидатка.

Според върховния представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Жозеп Борели "необходими са допълнителни усилия на Грузия“, като обяви, че Европейската комисия ще прегледа напредъка на Грузия през октомври, с посланието, че грузинските власти трябва "да се възползват от възможността “ представени им.

ЕС постави на Грузия 12 критерия, които трябва да изпълни, включително защита на правата на човека и съдебна реформа, ако иска да получи статут на кандидат, но оттогава грузинското правителство е в противоречие с ръководството на ЕС, твърдейки, че 'вече е направило повече отколкото достатъчно".

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 54 гласа.

Свързани новини