Немалко хора в Германия си взеха куче по време на пандемията от Ковид. Тази тенденция също допринесе за допълнителните постъпления в хазната. Събраната сума от кучешки данък през 2022 година е с 3,3% повече, отколкото година по-рано, когато постъпленията са възлизали на 401 милиона евро. За 10 години увеличението е с цели 44 процента - през 2012 година постъпленията от такси, плащани от собствениците на домашни кучета, са били 288 милиона евро.
Таксите за кучета представляват общински данък, който се определя именно от общините, пише в своя публикация АРД. На много места сумата, която стопаните на кучетата плащат, зависи не само от броя на четириногите в домакинството, но и от тяхната порода, например.
Какъв е кучешкият данък?
Във Франкфурт на Майн за гледането на куче, попадащо в списъка на домашните любимци със специални правила, се начисляват по 900 евро данък годишно. В тази категория влизат питбул териерите, бултериерите, американските бултериери и ротвайлерите. За останалите четириноги, които не са опасни, налогът е много по-нисък - 102 евро на година. За сравнение - в София, според Приложение № 8 на наредба на Столична община за местните такси и услуги, годишно се плаща по 24 лева за притежание на куче. Таксата не е била увеличавана от 2007 година. В Пловдив от 2013 г. таксата е 30 лева на година. Стопаните на кастрирани кучета се освобождават от таксата.
По-скъпа кучешка и котешка храна
Германската обществено-правна медия АРД припомня, че през миналата година значително са нараснали разходите на стопаните за храна на домашните им любимци. Според Федералната статистическа служба кучешката и котешката храна е поскъпнала с 11,8% през 2022 г. спрямо предишната година - при 6,9 процента обща инфлация през въпросния период. Значително е поскъпнало и посещението при ветеринарен лекар. През август 2023 г. услугата е струвала с 27,2% повече, отколкото година по-рано. Тарифата за таксите на ветеринарните лекари в Германия беше актуализирана в края на ноември 2022 година.