Далеч от общественото внимание и кървавата фронтова линия, Украйна и Русия все още си говорят, пише The Washington Post.
Страните, сега заклети врагове, които водят тежка война, успяват да преговарят по няколко основни хуманитарни въпроса: размяна на военнопленници и тела на загинали войници, преминаването на кораби от черноморските пристанища на Украйна, както и за връщането на украински деца от Русия.
В някои случаи Москва и Киев използват посредници, включително Турция, Катар, Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия, Ватикана и Международния комитет на Червения кръст.
Но по-голямата част от военновременния бартер се извършва директно, от отделни представители, включително в трудни и неприятни срещи лице в лице на украинско-руската граница или в Истанбул, както и телефонни разговори. Това разкриха украински официални лица, участващи в дискусиите.
Нито една от страните не желае да рекламира съществуването на тези тайни канали за комуникация. „Това е емоционално много трудно“, казва Дмитро Усов, служител на украинското военно разузнаване, който ръководи координационен център, наблюдаващ преговорите за размяна на затворници.
„Ние разбираме, че каквото и да се е случило, каквито и отношения да имаме сега, ние като украинци сме заинтересовани от завръщането на нашите защитници и ако отхвърлим всеки канал за комуникация, няма да можем да направим това“, посочи още той.
Като се има предвид бруталния опит на Русия да свали правителството на Украйна и да открадне нейната територия, няма много място за преговори за спиране на войната. През март 2022 г. серия от официални мирни преговори се провалиха. Киев посочи, че няма да преговаря с руските окупатори, докато има руски войски на украинска територия.
От руска страна преговорите за размяна на военнопленници се извършват от координационен център към руското министерство на отбраната, който включва и руската служба за сигурност ФСБ. Отделни руски политици и бойни формирования като групата наемници Вагнер и Ахмат, контролирана от Кадиров, също са лобирали за освобождаването на конкретни затворници, каза Усов.
Женевските конвенции предвиждат размяна на военнопленници след края на военните действия. Въпреки това, според Юсов, Украйна се стреми да върне пленените си бойци възможно най-скоро, тъй като според ООН те са подложени на систематични изтезания. Нито една от страните не каза колко войници са били пленени. Размяната на военнопленници, както и размяната на тела на загинали войници, се извършва главно в Сумска област, Североизточна Украйна.
Турция пък се превърна в страната, в която Украйна и Русия преговарят на неутрална територия. Турският президент Реджеп Ердоган успешно разви връзки с Москва и Киев, осъждайки инвазията на Русия, като същевременно отхвърля западните санкции.
Този месец Катар помогна да се осигури връщането на четири украински деца от Русия, като стана третата страна след Турция и Саудитска Арабия, която посредничи за успешна сделка между Русия и Украйна. Един от служителите, участващи в сделката, каза, че Катар се е намесил поради сложността на ситуацията. През март Международният наказателен съд издаде заповед за арест на Путин заради отвличането на украински деца. По отношение на зърнената сделка, между Украйна и Русия не е имало директни контакти – вместо това отново са се намесили посредници.