Отидете към основна версия

5 107 60

Германия: Защо много украински бежанци не си търсят работа

  • украинци-
  • украински бежанци-
  • война-
  • германия-
  • работа-
  • украйна-
  • русия-
  • социални помощи-
  • ес

Германия е страната от ЕС, която прие най-много украински бежанци

Снимка: БГНЕС/ EPA

Вече от седмици в Германия се води дискусия за социалните помощи за украинските бежанци. Във Федералната република живеят повече от 1 млн. бежанци от Украйна.

В първите месеци от началото на пълномащабната война на Русия срещу Украйна, Полша бе страната, която прие най-голям брой украинци, търсещи убежище. В определени периоди тя е приютявала над 1 млн. и 660 хиляди украинци. Сега там са останали по-малко от 960 000 души.

Няма единни стандарти в ЕС за социалните помощи

Днес Германия е водещата в целия Европейски съюз по броя на приетите украински бежанци. Според официалната статистика във Федералната република живеят 1 млн. и 116 хиляди украинци, макар че точният брой не е напълно известен, защото украинците имат право на свободно придвижване из Шенгенското пространство.

За разлика от бежанците от всички останали държави, гражданите на Украйна не са длъжни да кандидатстват за убежище. Специално решение, прието от Европейския съюз и валидно за всички страни в него, гласи, че украинците автоматично го получават. Страните от ЕС обаче не са приели единни стандарти за размера на социалната помощ, която да получават бежанците от нападнатата от Русия държава.

Какъв е размерът на социалните добавки и помощи в Германия?

В Германия тази подкрепа е много щедра. С решение на германското правителство от лятото на 2022 година украинските бежанци бяха приравнени към всички останали жители на Германия, имащи право на Bürgergeld или "пари за гражданите". Размерът на тази помощ е 502 евро за пълнолетен човек, живеещ в самостоятелно домакинство. Към това се получават и допълнителни помощи за наем и комунални услуги. Възможна е и дотация за курс за повишение на квалификацията.

Само за сравнение – пълнолетен несемеен кандидат за убежище има право на 410 евро плюс помощ за "подходящо" жилище, което може да се окаже и легло в общежитие. Освен това кандидатите за убежище от други страни могат да претендират единствено за най-необходимите здравни услуги. Докато получателите на Bürgergeld, каквито са и украинските граждани, са пълноправни клиенти на здравната каса – също както и всички останали редовно осигурени германци. Само че за тях държавата плаща вноските по тази осигуровка. От следващата година размерът на Bürgergeld ще се увеличи до 563 евро. Увеличават се и останалите помощи – с около 12 процента. Според германските власти около 700 000 украинци получават Bürgergeld, в това число и 480 000 души в трудоспособна възраст.

Висок риск от злоупотреба със социални помощи

Райнхард Загер, шеф на Германския съюз на комуналните власти, коментира, че високото ниво на социалните помощи предизвиква двоен негативен ефект. На първо място то "понижава мотивацията на украинските бежанци да търсят работа". И на второ - Bürgergeld като магнит привлича украински бежанци от други държави в ЕС, където социалните помощи са значително по-ниски от тези Германия. На всичкото отгоре се оказа, че германските власти не са наясно дали украинските бежанци, получаващи помощи в Германия, нямат регистрация и статут на бежанци и в други държави от ЕС. Това стана ясно в отговор на питане от Торстен Фрай от Християндемократическия съюз (ХДС). Отсъствието на такива проверки, коментира Фрай, "отваря широко вратите за възможни злоупотреби".

По-високи изисквания

Фрай посочи, че Германия приема най-много украински бежанци, но въпреки това работещите сред тях са много малко. "В Полша и Нидерландия делът на работещите украинци е съответно 66% и 70%, докато в Германия той е едва 17%", каза още Фрай. Германия не се готви да отменя социалните помощи за украинските бежанци, но поставя вече по-високи изисквания към тях – особено в търсенето на работа. Така те вече ще са задължени – също както и безработните германски граждани – на всеки 6 седмици да се отчитат пред бюрата по труда какви усилия са положили, за да си намерят работа. В противен случай някои социални облаги ще бъдат съкращавани.

Автор: Никита Жолквер

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 16 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: