Бившият британски премиер Борис Джонсън призна, че прекалено късно е реализирал сериозността на ковид кризата, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Това стана в рамките на обществено разследване относно пандемията, по време на което той поднесе извиненията си на семействата на жертвите.
"Дълбоко съжалявам за болката, загубите и страданието на тези жертви и на техните семейства", каза Джонсън в началото на заседанието в рамките на разследването, което беше дългоочаквано.
Думите му обаче бяха прекъснати от четирима протестиращи, които скандираха: "Не искаме извинения", след което те бяха изгонени от залата. Сред протестиращите беше 59-годишната Катрин Бъчър, която заяви, че извиненията на Джонсън не служат за нищо и разкритикува остро незаконните тържества, провеждани на "Даунинг стрийт" в разгара на ограниченията, наложени на британците заради ковид пандемията. Тя добави, че през този период властите са взимали лоши решения и постоянно са лъжели.
Във Великобритания пандемията отне живота на 232 000 души.
"Неизбежно ние допуснахме грешки по някои въпроси", призна бившият премиер и добави, че поема лично отговорността за решенията, взети по онова време. "Мисля, че ние направихме каквото можем при тези много трудни обстоятелства. Имаше ли неща, които ние можехме да направим по друг начин?, добави той и допълни: "Несъмнено".
Заседанието ще продължи два дни, а Джонсън изглеждаше сериозен и съсредоточен пред потока от неудобни въпроси, които му бяха зададени.
От началото на заседанията по това публично разследване, започнали още през юни, много съветници и учени описаха Джонсън като нерешителен, като малко загрижен за жертвите по време на пандемията, като един премиер, който не си е давал сметка за рисковете. В началото на пандемията правителството на Джонсън беше обрисувано като хаотично действащо.
Самият Джонсън заяви, че правителството, съветниците му, а също и научната общност са подценили заплахата, която е представлявала Ковид-19 и подчерта, че става дума за колективна грешка.
Разследващата комисия го разпита за действията му седмица по седмица през януари, февруари и март 2020 г. "Спомням си днес сцените, които виждахме от Италия и които наистина ме разтърсиха", заяви Джонсън. Но въпреки това локдаунът във Великобритания беше въведен по-късно, в края на март, а Италия още през втората половина на февруари съобщи за първи официален случай на коронавирус, предаден на местна територия и въведе локдаун в началото на март.
"Трябваше колективно да си дадем сметка много по-рано за сериозността на кризата. Аз трябваше да си дам сметка", каза Джонсън.
Самият Джонсън едва не умрял от ковид през април 2020 г., отбелязва Франс прес. Пред комисията той разказа, че няколко седмици преди този период той е посетил болница и се е ръкувал с всеки там, а не е трябвало да го прави и е трябвало да бъде по-предпазлив.
Пред комисията бившият премиер беше подготвил грижливо защитата си - 6000 страници документация. Той в продължение на часове се изолира с адвокатите си.
Франс прес припомня, че през есента на 2020 г. генералният секретар на "Даунинг стрийт" Саймън Кейс е заявил, че Джонсън е неспособен да ръководи и е променял стратегическото ръководство всеки ден. Частният секретар на Джонсън - Мартин Рейнолдс, пък описва една нефункционираща и мачистка среда в правителството на Джонсън. Други говорят за токсична среда.
Самият Джонсън казва, че екипът му е бил съставен от много талантливи хора, но пред страха и огромния стрес, породени от пандемията, някои от тях са били склонни да критикуват другите.