Last news in Fakti

2 Януари, 2024 19:10 2 341 13

Три години Брекзит: проблеми и нови грижи

  • великобритания-
  • брекзит-
  • риши сунак-
  • борис джонсън

Три години след Брекзит последствията от излизането на Великобритания от ЕС продължават да създават грижи на икономиките от двете страни на Ламанша

Три години Брекзит: проблеми и нови грижи - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Брекзит междувременно се превърна в нещо обичайно, но все още създава проблеми в търговията между Великобритания и ЕС. А 2024 ще донесе и нови икономически предизвикателства.

Три години след Брекзит последствията от излизането на Великобритания от ЕС продължават да създават грижи на икономиките от двете страни на Ламанша. „Сред основните потърпевши от Брекзит са малките фирми, които често не издържат. И за големите компании разходите са повече, но те са свикнали да се справят с това“, казва пред германската агенция ДПА посланикът на Федералната република в Лондон Мигел Бергер.

Както сочат оценките – от Брекзит насам двустранната търговия между Германия и Великобритания е намаляла с между 10 и 15 процента. Великобритания междувременно не е сред първите десет външнотърговски партньори на Германия.

Великобритания излезе от ЕС в края на януари 2020 година. От първи януари 2021 страната не участва нито в Европейския митнически съюз, нито във вътрешния пазар. Заради това особено в началото се стигна до значителни забавяния в търговията.

Синхронизацията куца

Шефът на Германската индустриална и търговска камара в Лондон Улрих Хопе казва, че междувременно икономиката до голяма степен се е адаптирала към новите условия. Търговският обмен расте отново – има надежди за бъдещето, че част от причинените от Брекзит проблеми ще могат да бъдат преодоляни. Особено голям потенциал има в сферата на възобновяемите енергии, посочва Хопе. „Германската техническа експертиза може да помогне за пълноценното използване на големия потенциал на възобновяемите енергии в Обединеното кралство.“

За износителите на хранителни стоки от ЕС могат обаче да се появят нови проблеми. След многократно отлагане Великобритания въведе контрол при вноса на животински и растителни продукти. „Те естествено изправят този сектор пред предизвикателства, но за цялата палитра на германско-британската икономика отражението на новите разпоредби е по-скоро ограничено“, обяснява Хопе. Йорк-Александър фон Масенбах от Британската търговска камара в Германия смята, че очакваните проверки за риска на стоките ще изискват повече организационни усилия и ще доведат до времеви забавяния.

Предупрежденията от британска страна са по-големи. Заради директивите на ЕС, като например таксите за вредните емисии, за редица британски компании е по-лесно да търгуват с много по-отдалечени страни, отколкото с ЕС, заяви наскоро пред „Файненшъл таймс“ Шивон Хавиланд от Британския съюз на търговските камари. Най-вече браншове като аграрния и химическия, които вече бяха засегнати от новите мита заради Брекзит, сега се сблъскват с необходимостта да оповестяват какви са веригите им на доставки, с емисиите парникови газове и с използването на пластмасови опаковки. Хавиланд призовава британското правителство да съобрази своите правила с тези на ЕС.

Трудностите вероятно ще нараснат

От Брекзит насам за германската икономика трън в окото са най-вече правилата за пребиваване, които затрудняват краткосрочното изпращане на квалифицирани кадри и оскъпяват трайното преместване. Наскоро консервативното британско правителство обяви, че ще увеличи значително изисквания размер на годишните доходи на чуждестранните работници, за да ограничи нетната миграция. „Особено за младите хора, които искат да започнат тук работа, тези пречки са почти непреодолими“, посочва посланик Бергер.

Училищата или културните институции обаче също не могат да плащат по-високите заплати. В това отношение Великобритания значително губи привлекателността си, казва експертът Фон Масенбах. От всичко това страда академичният обмен. „И на установилите се във Великобритания компании започват да им се изчерпват аргументите при сблъсъка с твърде комплексните и постоянно променящи се визови условия, за да осигурят стаж за определен период от време.“

Има и още една промяна, последствията от която засега не са обозрими. В началото на новата година в сфери като търговията, конкуренцията, заетостта или защитата на потребителите се слага край на приетото като приоритетно право на ЕС. Във връзка с това Фон Масенбах очаква да се установи растяща правна несигурност. „Засегнатите фирми трябва да бъдат внимателни, за да могат да реагират на промените. В определени области свързаните с тях бюрократични и технически усилия, както и повишаването на разходите определено няма да могат да бъдат избегнати“, казва пред ДПА Фон Масенбах.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Камила

    5 2 Отговор
    Ъъ ъъ ъъ

    Коментиран от #10

  • 2 Много гости ти изяждат хляба

    5 5 Отговор
    Не само с хляб ще живее човек
    Бритишкомънуелт са близо 1 млрд човека общност Европа са 400 млн и 24 езика оди се разбирай

    Коментиран от #12

  • 3 бай Иван

    18 4 Отговор
    Двама изключителни мал.оумн.ици на снимката! Единият незнае накъде му е насочена косата , другият не знае как е обул две различни обувки в пияно умопомрачение. И това бяха фактори за ЕС. Боже опази!
  • 4 Шопо

    8 7 Отговор
    Референдум за ЕС и НАТО.
  • 5 Булгаристанец

    2 6 Отговор
    Булекзит. И нанай си проблем.
  • 6 Ццц

    4 1 Отговор
    Борката и украинското му пуделче ще влезат в историята като най-големите неудачници на 21 век. Тая карикатура на снимката стои зад Брекзит и решението на Украйна да "бие" Русия. И другото - когато беше прибрал саксите по дупките, той правеше купони с наркотици и магистралки на Даунинг стрийт. Пряко отговорен е и за Хелуин в Англия. Само жена му роди осем малки плашила.
  • 7 Последния Софиянец

    8 1 Отговор
    Излезем ли от ЕС ще се наложи да си наденем потурите и цървулите. Та ние сме колкото една английска фирма население ,след като Велика Британия изпитва задруднения, какво остава за нас, които си внасяме мартениците от Китай
  • 8 13675

    0 1 Отговор
    Ела те, учете се от нас ния граници, имаме
  • 9 ХХХХ

    0 1 Отговор
    Този не русия симпатяга, а от дясно не бе ли мажа на цвята

    Коментиран от #13

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави: