Руската централна избирателна комисия (ЦИК) обяви на 11 декември, че гласуване за президентските избори през 2024 г. ще се проведе и в няколко региона на Украйна. Това вероятно е опит да се легитимират руската окупация и управлението на руския президент Владимир Путин.
ЦИК съобщи, че е взела решение за провеждане на изборите в окупираните територии (всички, с изключение на Крим, са под режим на военно положение) след консултации с руското Министерство на отбраната (МО), Федералната служба за сигурност (ФСБ) и окупационните власти.
Руският закон изисква от ЦИК да се консултира с тези агенции, когато обмисля провеждането на избори в райони с военно положение.
Русия вероятно ще използва президентските избори през март 2024 г., за да легитимира отново своята окупация - както направи по време на незаконния референдум за анексиране през 2022 г. и регионалните избори през 2023 г.
Това се посочва в дневния анализ за ситуацията на фронта в Украйна на Института за изследване на войната (ISW).
Председателят на ЦИК на Русия Ела Памфилова заяви на 7 декември, че изборите в Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска области ще се различават донякъде като процедура от тези в Русия и Крим. ЦИК вероятно ще фалшифицира гласовете в полза на Путин и ще излъже за висока избирателна активност пред международната общност.
Руските сили извършиха серия от удари с ракети и безпилотни самолети срещу Украйна в нощта на 10 срещу 11 декември. Украински военни източници съобщиха, че руските сили са изстреляли 18 дрона Шахед-131/136 от окупирания нос Чауда и Белбек, Крим и осем балистични ракети от Брянск Област с цел Киевска област.
Украински военни източници съобщиха, че силите са свалили всичките 18 "Шахеда" и всичките осем балистични ракети.
Украинското източно въздушно командване съобщи, че украинските сили са свалили крилата ракета Х-59 над район Кривой Рог, Запорожка област, на 11 декември.
Великобритания и Норвегия ще ръководят коалиция за постигане на по-голяма оперативна съвместимост на украинския флот с НАТО. Министерството на отбраната на Норвегия съобщи, че Коалицията е една от няколкото, обсъдени на 22 ноември, по време на последната среща на Контактната група за Украйна, състояща се от 50 държави.
Командващият украинските ВМС Олексий Нейжпапа заяви, че коалицията трябва да съществува поне до 2035 г.
Министърът на отбраната на Обединеното кралство Грант Шапс обяви, че Обединеното кралство ще предостави на Украйна 20 бронирани машини-амфибии Viking и 23 десантни кораба. Шапс също така обяви, че Обединеното кралство е прехвърлило два кораба миночистачи от клас Sandown в Украйна като част от план, предшестващ пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Нейжпапа заяви, че двата миночистача в момента са в Обединеното кралство и все още не могат да бъдат доведени в Украйна поради Конвенцията от Монтрьо.
Турция използва Конвенцията от Монтрьо от 28 февруари 2022 г., за да откаже достъп на руските военни кораби през проливите Босфора и Дарданелите. Позова се на член 19, който забранява преминаването на военни кораби на воюващи сили. Русия е използвала цивилни кораби, за да заобиколи правилата.
Путин изрази намерението си да разшири военноморския капацитет в райони извън Украйна и Източна Европа - вероятно и в опит да заплашва Запада. Той присъства на церемонията по вдигане на знамето на два ядрени стратегически ракетоносеца - носителя на крилати ракети "Красноярск" (подводница от клас "Ясен-М") и междуконтиненталния "Император Александър III" (подводница от клас "Борей-А") в Архангелска област. Тя се състоя на 11 декември.
Двете нови подводници ще се присъединят към Тихоокеанския флот на Русия (Източен военен окръг), за да защитават далекоизточните граници на Русия.
Кремъл редовно подчертава, че Русия е тихоокеанска военноморска сила в стремежа си към равноправно партньорство в отбраната с Китай, а Русия се ангажира с военноморска позиция в Охотско море през май 2023 г., целяща да възпре по-нататъшната подкрепа на Япония за Украйна.
Путин допълнително подчерта руския стратегически интерес в Арктика по-късно на среща за икономическото развитие на руската арктическа зона. Това е регион, в който Русия може да възнамерява да засили военноморския си капацитет предвид скорошното присъединяване на Финландия към НАТО и предстоящото присъединяване на Швеция към НАТО.
Не е ясно дали руските производители ще могат да произвеждат стратегически кораби в желания от Кремъл мащаб и качество през следващите години, въпреки че Русия продължава усилията за постепенно мобилизиране на своята отбранителна промишлена база.
Руската държавна дума одобри поправки, позволяващи на руските съдилища да глобяват или назначават задължителна работа на чужденци, които са осъдени за престъпления в Русия. Вероятно като част от продължаващите усилия за принуждаване на мигранти към руска военна служба. Комитетът на Руската държавна дума по държавно строителство и законодателство одобри поправки, които ще позволят на руските съдии да налагат глоби от 40 000 до 50 000 рубли (около 440 до 550 долара) или 150 до 200 часа задължителна работа на мигранти, осъдени за престъпление, вместо депортиране.
Поправката ще позволи на руските съдии да определят дали депортирането е прекомерно и непропорционално наказание, въз основа на криминалното досие на осъдения чужденец. Тя вероятно има за цел да намали броя на депортациите, така че Русия да може да продължи да се възползва от труда на мигрантите. Това се случва на фона на недостиг на работна ръка и да продължи по-широките усилия за принуждаване на мигранти, както с руско гражданство, така и без него, към руска военна служба. Руските власти все по-често провеждат масови задържания на мигранти, по време на които връчват на тези с руско гражданство военни призовки и заплашват да отнемат руското гражданство на натурализирани мигранти, ако откажат да служат в руската армия.
Заместник-председателят на Съвета за национална сигурност на Русия Дмитрий Медведев обяви на 11 декември, че руското правителство ще направи промени в руската конституция. Медведев подчерта, че руското правителство трябва много внимателно да внесе поправки в конституцията и че в момента няма причина да се обсъжда изцяло нова конституция. Медведев не уточни какви ще бъдат тези промени,.
Ръководителят на Руския следствен комитет Александър Бастрикин призова на 22 ноември Русия да кодифицира неуточнена държавна идеология, което законно ще изисква поправка в руската конституция. Член 13 от руската конституция забранява на Русия да провъзгласява държавна идеология и задължава руската държава да признава идеологическото разнообразие.
Руският държавен телевизионен канал "Россия 1" съобщи на 10 декември, че Путин ще се срещне със съдии от руския Конституционен съд през следващата седмица. Той може да използва тази среща, за да формулира пред съдиите или да обяви публично конкретните конституционни промени, които Медведев спомена.
Украинският президент Володимир Зеленски ще се срещне с президента на САЩ Джо Байдън и членове на Конгреса, включително председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън. ISW ще отрази тези събития на 12 декември.
Екипът на задържания руски опозиционер Алексей Навални на 11 декември съобщи, че той е изчезнал. Това се случва дни, след обявяването на президентската кампания на руския президент през 2024 г. Прессекретарят на Навални Кира Ярмиш съобщи на 11 декември, че властите в руската наказателна колония №6 във Владимирска област са заявили, че вече не е регистриран в наказателната колония, след като не позволи на адвокатите му да го посетят на 8 и 11 декември. Навални е бил в лошо здравословно състояние, когато те са го посетили последно.
ISW няма независимо потвърждение на изявленията на Ярмиш. Съобщеното за изчезването на Навални идва само няколко дни след обявяването на президентската кампания на Путин на 8 декември.
На 11 декември влезе в сила руски закон, който вероятно има за цел да попречи на руски наборници да избягат от военна служба. Задължава ги да предадат своите руски паспорти на правителство и анулира паспортите за тези, които не успяват да го направят. Наборниците ще трябва да представят военна книжка, в която е посочено, че вече са отбили военна служба или алтернативна гражданска служба, за да получат паспорта си.
Русия продължава незаконно да депортира деца от окупирана Украйна под прикритието на рехабилитационни и медицински програми, тъй като назначеният от Кремъл комисар по правата на децата Мария Лвова-Белова продължава да отрича участието си в тези усилия. Лвова-Белова заяви на 10 декември, че шест украински деца са се върнали в Украйна от Русия като част от договорена от Катар сделка.
Лвова-Белова похвали работата на руското правителство в процеса и повтори твърденията, че децата не са били депортирани.
Лвова-Белова заяви на 11 декември, че руското правителство и руските "благотворителни" институции, които работят с деца от окупирана Украйна в Русия, са депортирали десет деца на възраст от 10 до 16 години от окупирания Мариупол в Таганрог за рехабилитационни програми и четири деца с увреждания от окупирания Херсон Област към домове за подпомагане в Пензенска област, свързани с организацията на Лвова-Белова "Квартал Луис".
Руските федерални субекти (региони) продължиха да развиват системи за патронаж с територии в окупирана Украйна като част от усилията за интегриране на окупирана Украйна в Русия. Окупационният ръководител на Херсон Владимир Салдо заяви на 11 декември, че ръководителят на република Адигея Мурат Кумпилов се е съгласил да обнови три училища и два медицински пункта в окупираната област Херсон до 2024 г.
Салдо твърди, че Република Адигея вече е реновирала две училища, два спортно-възстановителни комплекса, многофункционален център и градски музей.
Руските правителствени служители продължават опитите да изострят предполагаемото напрежение между украинските политически и военни лидери. Директорът на руското външно разузнаване Сергей Наришкин неоснователно заяви на 11 декември, че високопоставени западни служители обсъждат замяната на украинския президент с друг. Руски източници все по-често разпространяват слухове за вътрешно политическо напрежение в опит да дискредитират украинското ръководство и да отслабят западната подкрепа за Украйна.
Министърът на външните работи на Иран Хосейн Амир Абдолахиан повтори руска информационна операция, твърдейки, че ливанската "Хизбула" и "Хамас" могат да придобият оръжия "в Украйна чрез незаконни покупки" на международния форум в Доха на 11 декември. Медведев и няколко руски държавно контролирани медии направиха подобни твърдения малко след началото на войната Израел-Хамас през октомври 2023 г.