Руският президент Владимир Путин използва годишното си новогодишно обръщение на 31 декември, за да конкретизира руските идеологически приоритети за 2024 г., като пропусна да спомене войната в Украйна и вместо това се съсредоточи върху определянето на идеологическите условия за предстоящата година.
Това се посочва в анализа на Института за изследване на войната (ISW).
В рязък контраст с миналогодишното новогодишно обръщение, в което Путин се обърна към нацията в щаба на Южния военен окръг, заобиколен от униформени военни, и говори изрично за целите на Русия в Украйна, обръщението на Путин за 2023 г. го показва сам на фона на Кремъл, без нито едно споменаване на "специалната военна операция".
Вместо това Путин предпочете да благодари съвсем накратко на руските военнослужещи за това, че се борят за "истината и справедливостта", а иначе се съсредоточи върху подчертаването на руското национално единство.
Путин също така заяви, че 2024 г. ще бъде "година на семейството", като подчерта, че руското семейство е гръбнакът на "многонационалния народ на Русия" и че Русия е "една голяма страна, едно голямо семейство".
През последните седмици Путин често обсъждаше продължаващите максималистични намерения на Русия във войната в Украйна и вероятно се е опитал да постави по-вътрешно ориентирани идеологически условия по време на новогодишната си реч.
Определянето на 2024 г. като "година на семейството", както и акцентът върху руския "мултинационализъм", служат на Путин за ясно очертаване на идеологическата линия на Кремъл през 2024 г., ориентирайки вътрешната политика към запазване на традиционните руски семейни ценности и защита на руския мултинационализъм, които се вписват в по-широката идеология на Путин за Руския свят ("Русский мир"), включващ групи в и извън Русия.
Неотдавна ISW оцени, че Путин се опитва да възстанови концепцията за "Руския свят" като гръбнак на руската вътрешна и външна политика, а в новогодишното обръщение за 2023 г. руските семейства и руският мултинационализъм са посочени като стълбове на този конкретизиран Руски свят.
Концепциите на Кремъл за Руския свят несъмнено ще окажат влияние върху руските административни, бюрократични и социокултурни приоритети в окупирана Украйна, както и върху военните цели на бойното поле през следващата година.
През нощта на 29 срещу 30 декември и на 31 декември руските сили нанесоха още една серия от ракетни удари и удари с дронове по Украйна, като подчертаха, че напоследък процентът на руските безпилотни самолети Шахед-136/131, които пробиват или избягват украинската противовъздушна отбрана, значително се е увеличил.
Украинските военновъздушни сили съобщиха, че в нощта на 30 срещу 31 декември руските сили са нанесли шест удара по град Харков с ракети С-300 и са изстреляли 49 безпилотни летателни апарата "Шахед", насочени предимно към украински фронтови позиции, както и към граждански, военни и инфраструктурни обекти в Харковска, Херсонска, Николаевска и Запорожка област.
Украински военни източници съобщиха, че на 31 декември руските сили са изстреляли 12 ракети по цели в Украйна, като неуточнен брой от тях са поразили гражданска инфраструктура в Харковска и Донецка област.
Украинските военновъздушни сили съобщиха, че украинските сили са свалили 21 от безпилотните летателни апарати "Шахед", което представлява значително по-нисък процент на прехващане от страна на украинската противовъздушна отбрана, отколкото ISW е наблюдавала преди.
Говорителят на украинските военновъздушни сили Юрий Игнат отбеляза, че руските удари по украински фронтови позиции с дронове Shahed са "особени" и е възможно по-ниският процент на прихващане да е резултат от това, че руските сили са се насочили към фронтови райони, които имат по-слабо покритие на противовъздушната отбрана или покритие, по-малко оптимизирано за прихващане на дронове, отколкото населените места в тила.
Украинската противовъздушна отбрана също е имала по-нисък от обичайния процент на прехващане, когато украинските сили са свалили пет от 10 дрона "Шахед" на 30 декември и 27 от 36 дрона "Шахед" на 29 декември.
Руски военни блогъри твърдят, че на 29 декември руските сили са изстреляли дронове "Шахед", които са по-трудни за откриване, тъй като са боядисани в черно и частично поглъщат радиосигналите.
По-рано, на 25 ноември, Игнат заяви, че руските сили започват да използват черна боя и материали от въглеродни влакна за дроновете Shahed, за да усложнят работата на украинските системи за противовъздушна отбрана.
Не е ясно дали адаптациите на дроновете "Шахед" намаляват способността на украинците да прехващат дроновете или очевидната тенденция за намаляване на процента на прихващане от страна на Украйна ще продължи.
Съобщава се, че руските сили, особено руските въздушно-десантни сили (ВДВ), понасят тежки загуби в едновременните руски настъпателни операции с тежка пехота на няколко фронта. На 31 декември руски военен блогър твърди, че частите на руските сили ВДВ търпят тежки загуби и не могат да си починат и да се възстановят.
Военният блогър твърди, че опитните и обучени военнослужещи на договор с ВДВ (контрактници) съставляват по-малък дял от личния състав на ВДВ и че ВДВ е претърпяла големи загуби сред опитните членове на командния състав, които преди това са съставлявали ядрото на силите на ВДВ.
На 31 декември украинският военен наблюдател Костянтин Машовец прецени, че частите на новосформираната 104-та дивизия ВДВ, по-специално нейните 328-ми и 337-ми полкове ВДВ, ще трябва да се изтеглят от района на Кринки в източния (левия) бряг на Херсонска област за почивка и попълване на запасите след месец на почти непрекъснати боеве в района.
На 14 декември Министерството на отбраната на Обединеното кралство оцени, че елементи от 104-та дивизия ВДВ вероятно са претърпели изключително тежки загуби в района на Кринки поради неадекватната въздушна и артилерийска поддръжка и неопитността на много от личния състав.
Командирът на ВДВ генерал-полковник Михаил Теплински намекна на 23 декември, че руското военно командване изпраща новите офицери и войници от ВДВ директно след завършване на първоначалната подготовка на фронта, без да ги кара да преминат предбойна подготовка.
Теплински заяви, че някои от наскоро завършилите Рязанското висше военновъздушно командно училище ще се присъединят към 104-та дивизия на Херсонското направление.
Високият процент на загубите, особено сред части като VDV, които преди 2022 г. са били считани за елитни, до голяма степен е отражение на факта, че руското военно командване е избрало да провежда едновременни настъпателни операции по цялата фронтова линия, като често дава приоритет на незначителни печалби с цената на несъразмерни загуби.
На 30 декември МО на Обединеното кралство заяви, че "средният дневен брой на руските жертви в Украйна е нараснал с почти 300 през 2023 г." и че ако сегашният брой на жертвите се запази, до края на 2024 г. руските сили ще са загубили общо над половин милион души личен състав в Украйна.
В разсекретена оценка на американското разузнаване, за която се съобщава, че е споделена с Конгреса на 12 декември, се посочва, че руските сили са загубили 315 000 души от началото на пълномащабното си нахлуване в Украйна.
Сегашният темп и стил на руските офанзиви в Украйна отразяват тези изчисления за броя на жертвите. От 10 октомври насам руските сили например провеждат множество вълни от масови механизирани атаки и атаки, ръководени от пехотата, за превземането на Авдeeвка, Донецка област, въпреки тежките загуби на личен състав, и придвижват необучени елементи на ВДВ за защита от украинските сухопътни операции на източния бряг на Херсонска област, където също понасят тежки загуби.
Въпреки това руското военно ръководство предприе мащабни мерки за създаване на сили като част от усилията за компенсиране на загубите на личен състав, включително частична мобилизация от септември 2022 г. и текущи усилия за криптомобилизация.
Сегашният брой на загубите не трябва да се приема за постоянен - руското военно командване може да промени темпа и ритъма на настъпателните операции или да отдели време за възстановяване на силите си за по-ефективни бъдещи настъпателни операции. Западните партньори на Украйна трябва да се предпазят от самодоволство, когато оценяват руските загуби и оперативни неуспехи в Украйна, както ISW вече е оценявала.
Известен руски военен блогър, свързан с Кремъл, твърди, че етническите руснаци не разполагат с достатъчно вътрешна власт в Русия, като в същото време повтаря общата руска информационна операция, насочена към заличаване на украинската идентичност.
На 31 декември военният блогър заяви, че незаконното руско анексиране на окупираната Луганска област като Луганска народна република (ЛНР), окупираната Донецка област като Донецка народна република (ДНР) и окупирания Крим като Република Крим създава три нови републики, които са предназначени специално за "етническите руснаци".
Военният блогър твърди, че етническите руснаци нямат достатъчно вътрешна власт, защото преди незаконното анексиране на ЛНР, ДНР и Крим от Русия не е имало република, предназначена за етнически руснаци.
Военният блогър твърди, че в Русия има много републики, посветени на осигуряването на "държавност" на етническите малцинства, като например републиките Татарстан, Карелия и Дагестан.
Блогърът твърди, че вместо това руснаците имат "територии", като вероятно има предвид други наименования на руските федерални субекти като краища и области. Руските републики, които обикновено носят името на етническото малцинство, населяващо района, номинално имат право да упражняват по-голяма административна автономия от другите федерални субекти на Русия.
Военният блогър твърди, че Русия се нуждае от повече "етнически руски" републики, за да защитава интересите на етническите руснаци, което отразява по-широката цел на руската провоенна ултранационалистическа общност да премахне неруската култура от руското общество.
Аргументът на военния блогър се основава на дългогодишната руска информационна операция, която отрича съществуването на украинска идентичност, като лъжливо твърди, че украинците са етнически руснаци.
Аргументът на военния блогър също така приписва последователност на управлението на ДНР и ЛНР, където ISW постоянно наблюдава административна дезорганизация и некадърност.