Австрийският "Дер Щандарт" цитира канцлера Карл Нехамер, който написа в X (бивш Туитър) следното: "Това, за което настояваше Австрия, е изпълнено. Мисията на Фронтекс в Румъния и България ще бъде увеличена. Двете страни ще получат повече средства от ЕС за стабилната защита на външните граници (на Общността)".
Германската информационна агенция ДПА разяснява, че проверките по вътрешните въздушни и морски граници ще отпаднат за гражданите на България и Румъния от края на март 2024 година, а по-късно трябва да бъде взето решение за вдигането на контрола и по сухопътните граници.
АРД се спира на реакциите на вицепремиерката и външна министърка Мария Габриел и на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков след обявяването на решението. Цитирани са и критичните изказвания на лидерите на проруските опозиционни партии БСП и "Възраждане" Корнелия Нинова и Костадин Костадинов.
Румънското правителство също приветства решението на страните от ЕС да премахнат проверките на хора по въздушните и морските граници със страната, посочва още германската обществено-правна медия. Същевременно президентът Клаус Йоханис и премиерът Марсел Чолаку са подчертали, че вдигането на контрола по сухопътните граници и пълното присъединяване на страната към Шенгенското пространство сега е основен приоритет.
България и Румъния са членки на Европейския съюз от 1 януари 2007 година. След "13 години провал и унижение" в преговорите за присъединяване към Шенген правителството започна необратим процес, е цитиран да казва още румънският премиер. А президентът Йоханис определи постигнатото като "важен нов етап".
Дълго време Виена казваше "не"
Целта на Шенгенското пространство е да гарантира безпрепятственото движение на хора в Европа. До момента към него са се присъединили 23 от 27-те държави членки на ЕС. Освен тях в Шенген членуват Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.
Приемането на България и Румъния в Шенген се проваляше досега основно заради съпротивата на Австрия. Правителството във Виена оправдаваше отказа си с това, че в страната пристигат прекалено много нерегистрирани мигранти. Нови членове в Шенгенското пространство могат да бъдат приети само с единодушно решение. Румъния и България го очакваха още от 2011 година, припомня ДПА.
Европейската комисия приветства решението на страните от ЕС за разширяването на Шенген. Присъединяването на Румъния и България ще насърчи пътуванията, търговията и туризма, укрепвайки допълнително единния пазар. Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че това представлява важна стъпка напред за двете държави и за Шенгенското пространство като цяло. По думите ѝ това важно постижение е резултат от сериозната работа, ангажираността и упоритостта на двете държави.
Берлин също поздрави България и Румъния
Всяка страна членка на ЕС ще стане пълноправен член също и на Шенгенското пространство веднага, след като е готова за това, посочва на свой ред АРД. "Това е както тяхно право, така и задължение. Въпреки че България и Румъния се присъединиха към ЕС през 2007 г., до септември съдебната система и върховенството на закона се намираха под специалното наблюдение на Европейската комисия заради широко разпространената корупция и организираната престъпност. Тези проблеми бяха допълнителни причини държавните и правителствените ръководители дълго време да не бъдат единодушни в подкрепата си на присъединяването. В средата на септември ЕК официално прекрати мониторинга на София и Букурещ и обяви, че България и Румъния са готови за членството си в Шенген.
Германското външно министерство поздрави в събота вечер двете страни. "Днес Европа се приближава повече към себе си", обяви то. Канцлерът Олаф Шолц окачестви прекратяването на контрола по въздушните и морските граници през пролетта като първа стъпка. "Германия ще продължи да подкрепя пълната интеграция в Шенгенското пространство. Така Европа се сближава", написа Шолц в профила си в X.