Отидете към основна версия

2 477 42

Украйна и Русия: войната на дроновете

  • украйна-
  • самюъл бендет-
  • русия-
  • война-
  • дронове-
  • иран-
  • байрактар

Предимство във войната между Русия и Украйна ще получи този, който намери начин да надделее над противника в областта на дроновете

Снимка: БГНЕС/ EPA

На 21-и януари украински безпилотни самолети за пръв път атакуваха Ленинградска област, включително пристанището в Уст-Луга, като нанесоха щети на газовия терминал на "Новатек". По-рано бе поразен и петролен терминал в Брянска област. Изследователят от вашингтонския Център за военноморски анализи Самюъл Бендет споделя по този повод мнението си, че подобен ход се е очаквал от дълго време.

ДВ: Украински дронове за първи път атакуваха най-важното руско пристанище и два пъти удариха регион, който досега не е бил обект на нападение - Ленинградска област. Какво мислите по този въпрос?

С. Бендет: Това, което се случи, се очакваше отдавна. Очевидно е, че ударите по енергийната и индустриалната инфраструктура, която захранва и поддържа военните действия, са абсолютно необходими. Украйна вече показа, че може да нанася удари по граждански цели в цяла Русия, включително Москва и Кремъл. Но това са цели с нисък приоритет, защото те не влияят на реалното отношение на обществото към войната, тъй като повечето руснаци са се примирили с конфликта.

В момента Украйна е избрала стратегията да отговаря на ударите. Ако Русия нанася удари по украинската инфраструктура, Украйна трябва да покаже, че може да отвърне със същото. Ако нещо се случи с петролните и енергийните терминали в Русия, това ще се отрази и на обществото. Но все пак основната цел е да се унищожи промишлената инфраструктура, която подкрепя военните действия.

ДВ: Ако става дума за ситуацията с безпилотните летателни апарати в тази война като цяло: кои са най-важните тенденции, които бихте откроили?

С. Бендет: Наближава втората годишнина от началото на тази кървава война. За две години много неща се промениха. Това, което наблюдаваме сега, е бързото нарастване на FPV дроновете (FPV - "first-person view", това са устройства, които предават заобикалящата ги физическа реалност на дистанционен пилот във вид на виртуална реалност). Те вече могат да летят на по-големи разстояния, да пренасят повече експлозиви и са по-устойчиви.

Наблюдаваме същевременно развитието както на украинската, така и на руската култура на високотехнологични промишлени стартъпи, както и бързото увеличаване на технологичните пробиви.

ДВ: В своя статия в британското списание "Икономист” украинският главнокомандващ генерал Валерий Залужний говори за патова ситуация във военните действия и добавя, че изходът може да бъде пробив в технологичните иновации. И Вие ли смятате така?

С. Бендет: И украинските, и руските наблюдатели, военни блогъри и експерти са обезпокоени от предстоящата поява на цял рояк атакуващи безпилотни самолети. Експериментите с изкуствен интелект и машинно зрение биха могли да осигурят по-ефективни мерки за противодействие на системите за радиоелектронна борба, както и да подобрят способността на тези дронове да летят в голяма група. Днес за всеки дрон е необходим пилот, но какво би станало, ако един пилот може да контролира няколко дрона или дори десетки? Изведнъж технологията може да се окаже много по-изгодна за нападателни или за отбранителни операции.

Вече не се говори толкова много за "Байрактар" или "Орион", нали? Те летят бавно, лесни мишени са, но имат много добра оптика и със своите камери и сензори могат да предоставят важни данни за ситуацията на бойното поле, като същевременно се намират далеч извън обсега на конкретните системи за противовъздушна отбрана.

В Русия продължават да казват, че страната, която ще спечели, е тази, която ще предложи решения в промишлени мащаби, и аз мисля, че това е отчасти вярно. Но какво ще стане, ако и двете страни успеят да се адаптират навреме? Затова смятам, че безизходицата на фронта, за която говори Залужний, е много по-дългосрочна тенденция, дори ако вземем предвид новите пробивни видове оръжия, като например рояците безпилотни летателни апарати с малък или среден обсег, или дори роботите, които влизат на фронта преди войниците.

ДВ: Какъв би могъл да бъде ходът на войната през тази година?

С. Бендет: Мисля, че войната вероятно ще продължи да прилича на тази, която вече сме виждали. Дори на голям технологичен пробив може да бъде отговорено с огледален, който да сведе успеха на противника до нула. Ключови области, струва ми се, ще бъдат противовъздушната отбрана, защитата от безпилотни летателни апарати и радиоелектронната война. Който измисли начин да надскочи противника в областта на дроновете, вероятно ще получи предимство в този конфликт. Това е технологична надпревара, в която след всяко авангардно решение следва контрамярка и т.н. А ние сме по средата на тази надпревара.

Автор: Михаил Бушуев

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 18 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: