Отидете към основна версия

2 434 33

Обвинението: Джулиан Асандж е съден за безразборно огласяване на имената на източници, а не заради политическите си възгледи

  • джулиан асандж-
  • уикилийкс-
  • пентагон-
  • великобритания

Сайтът „Уикилийкс“ за първи път стана известен през 2010 г., когато публикува военно видео на Пентагона, показващо атака от 2007 г. с хеликоптери „Апачи“ в Багдад, които убиха 12 души, сред които и двама журналисти от Ройтерс

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Основателят на „Уикилийкс“ Джулиан Асандж e подведен под отговорност заради огласяването на имена на източници, а не заради политическите си възгледи, заявиха адвокати, представляващи на САЩ, цитирани от Ройтерс, пише БТА.

Агенцията отбелязва, че 52-годишният мъж, издирван от американските власти заради публикуването на огромни количества поверителни военни документи и дипломатически телеграми на САЩ в сайта си „Уикилийкс“, сега се бори да спре екстрадирането си от Великобритания в САЩ.

Американските прокурори твърдят, че изтеклата информация е поставила под заплаха живота на американските агенти и няма извинение за Асандж. Неговите поддръжници обаче го наричат журналист и герой, преследван заради разкриване на неправомерни действия на САЩ.

Адвокатите на Асандж заявиха пред Висшия съд в Лондон, че мотивите за делото са политически, твърдейки, че той е станал мишена поради това, че е разкрил „престъпления на държавно ниво“ и че Доналд Тръмп се е интересувал от "подробни възможности" как да го убие.

Според представляващи САЩ юристи обаче обвинението срещу него е „се основава на върховенството на закона и на доказателства“.

Прокурор Клеър Добин каза пред съда: „Обвинението на жалбоподателя може да е безпрецедентно, но това, което той (обвиняемият) направи също беше безпрецедентно."

„Асандж безразборно и съзнателно публикува пред цял свят имената на лица, които са действали като източници на информация за САЩ", добави тя. „Именно това са тези основни факти, които отличават направеното от него от (публикации) в "Ню Йорк таймс" и други медии. Именно това формира обективната основа за неговото наказателно преследване. Тези факти го отличават, а не неговите политически възгледи“, подчерта Добин.

Самият Асандж отново не се яви в съда днес, нито наблюдаваше делото дистанционно, защото се почувствал зле.

Съдебното преследване на австралиеца започна през 2010 г. и той впоследствие се укриваше седем години в посолството на Еквадор в Лондон, преди през 2019 г. да бъде изведен и арестуван за нарушаване на условията за освобождаване под гаранция.

Асандж се намира в строго охраняван затвор в Лондон и въпреки че се ожени там, Великобритания най-накрая одобри екстрадирането му в САЩ през 2022 г.

Адвокатите на Асандж казват, че ако бъде признат за виновен, той може да бъде осъден на 175 години години затвор, но дори и да не се стигне до това, вероятно ще получи присъда от поне 30 до 40 години.

Според американската прокуратура обаче присъдата му едва ли ще бъде по-дълга от 63 месеца.

Ако Асандж спечели делото за обжалване на екстрадицията, ще бъде проведено ново пълно изслушване, за да бъде преразгледана отново жалбата му. Ако загуби, единствената му останалата опция ще бъде обжалване пред Европейския съд по правата на човека. Съпругата му Стела Асандж каза, че ако е необходимо, адвокатите му ще се обърнат към европейските съдии за спешна забрана на екстрадицията.

Сайтът „Уикилийкс“ за първи път стана известен през 2010 г., когато публикува военно видео на САЩ, показващо атака от 2007 г. с хеликоптери „Апачи“ в Багдад, които убиха 12 души, сред които и двама журналисти от Ройтерс.

След това сайтът публикува хиляди класифицирани файлове и дипломатически телеграми, които извадиха на показ често силно критични САЩ оценки на световните лидери от руския президент Владимир Путин до членовете на саудитското кралско семейство.

Сред поддръжниците на Асандж са правозащитната организация „Амнести Интернешънъл“, медийни групи и политици като австралийския министър-председател Антъни Албанезе, който миналата седмица гласува в подкрепа на предложение, призоваващо за връщането му в Австралия.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 14 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: