Отидете към основна версия

2 904 78

Ето как функционира руската пропаганда

  • руска пропаганда-
  • пропаганда-
  • русия-
  • украйна-
  • война-
  • владимир путин-
  • медии-
  • информационна война-
  • дезинформация

От началото на агресивната война на Русия срещу Украйна изминаха вече две години. През това време руската пропагандна машина се разрасна още повече и достигна "нови висини".

Снимка: БГНЕС/ EPA

Открай време Русия залага на пропагандата като оръжие. След пълномащабната война срещу Украйна, която започна на 24 февруари 2022 година, обаче тя се разрасна мащабно и достигна "нови висини", показва проучване на Института за стратегически диалог във Великобритания (Institute for Strategic Dialogue), представено от германската обществена телевизия АРД.

Едно от заключенията в него глас: държавните медии като "Раша Тудей" (RT) и "Спутник" имат по-малко влияние в Европа заради наложените срещу тях санкции. Но в други точки на света - например Латинска Америка, Близкия изток и Северна Африка - те продължават да се радват на голям успех.

Русия се възползва от свободата на Запад

На Запад обаче руската пропаганда все пак успява да се възползва от структури, които са били изградени в годините преди инвазията, пише АРД. Тяхната аудитория се състои основно от хора, които не вярват на политическите институции и традиционните медии, а това ги прави особено податливи към влиянието на Кремъл. Същевременно се залага и на изграждането на конспиративни мрежи, които целенасочено разпространяват фалшива информация - в Германия например тя е по адрес на мними престъпления, уж извършени от украински бежанци.

В самата Русия социалните мрежи и свободният достъп до информация са ограничени. Но Кремъл се възползва за своята пропаганда точно от тези постижения на останалия свят - реални и виртуални инфлуенсъри, изобличители, активисти, предполагаеми независими експерти, учени и журналисти, чиято задача е да градят доверие. Същевременно се фалшифицират сайтове на доказани медии. Има и индикации за използването на изкуствен интелект.

За руската пропаганда важна роля играят и имигрантите от бившия Съветски съюз, най-вече тези, които са по-слабо интегрирани - социално и езиково. Те са основна цел на руските държавни медии, за тях се разработва дори специален вид пропаганда, пише още АРД.

Различни идеологии, обединени от симпатията към Русия

Пропагандистите демонстрират изумителна гъвкавост. Те прагматично използват маргинални групи и институции с най-различна идеологическа ориентация: стига да подкрепят руската геополитическа линия, да делегитимират институциите и да провокират несигурност и конфликти. Ключови теми са миграцията, климатичните промени, критиките към НАТО, към т.нар. джендър политика, както и към здравните мерки. Те не се свенят да инструментализират и антисемитски наративи.

Подобни манипулации намират плодородна почва особено сред последователите на конспиративни теории и противниците на мерките срещу Ковид-19. Още по време на пандемията тези хора се доверяваха на руските медии, въпреки че същите защитаваха противоположни позиции в собствената си страна - например за ваксинациите.

Руската пропаганда умее да използва вече възникнали протести и да ги инструментализира, отбелязва още АРД. В своята информационна война Русия си поставя краткосрочни цели, но гради и дългосрочни планове. Тя умее да реагира бързо на специфични събития с идеята дългосрочно да отслабва западните съюзи и институции.

Четирите стратегии на кремълската пропаганда

В изследването, цитирано от АРД, се изброяват четири основни стратегии на руската пропаганда: подхранване на безпокойство относно разходите за подкрепа на Украйна - особено в контекста на нарастващата имиграция и стагниращата икономика, насърчаването на американския изолационизъм, подкрепа за симпатизиращите на Кремъл крайнодесни партии на европейските избори и делегитимирането на европейските ценности с обвинения за двоен аршин по отношение на конфликтите - конкретно при оценката на войната в Близкия изток.

Две години след началото на руската пълномащабна инвазия Институтът за стратегически диалог вижда преломен момент по отношение на Украйна. Експертите от института се опасяват, че руската пропаганда заплашва бъдещето на либералния ред, който може да осигури оцеляването на Украйна - една демократична страна, защитаваща се срещу една агресивна военна суперсила. Слабостите в отбраната изискват внимание и то спешно - особено в момент, когато съвместните действия на западните правителства са от съществено значение за решителната промяна на военния баланс и за осигуряването на възможността Украйна да отблъсне руските сили.

Автор: Вулф Роведер ARD

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 47 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания