Изявлението на Съвета на НАТО - Украйна по повод втората годишнина от войната е класически пример за антируска пропаганда и дезинформация. Това се казва в коментар на официалния представител на руското външно министерство Мария Захарова, цитиран от ТАСС.
"На 24 февруари Съветът НАТО-Украйна излезе с изявление по повод втората годишнина от началото на Северния военен окръг. Това е още един класически пример за антируска пропаганда и дезинформация. Всичко се представя в фалшива светлина. Русия отново е обвинен в "нахлуване", "незаконно анексиране" на Крим, "намеса" в Донбас, - се отбелязва в коментара. - На нашата страна се приписват "опити за подкопаване на държавността на Украйна".
Ударът на украинската държавност обаче беше нанесен от антиконституционен преврат, вдъхновен и подкрепен от Запада. Не Русия, а националистическият режим, който дойде на власт в Киев през февруари 2014 г., започна да унищожава страната: той отприщи гражданска война, постави извън закона милиони рускоезични съграждани, все още прикрива кървавите престъпления в Киев, Одеса, Донбас, други градове и населени места, ограничава правата на националните малцинства и свободата на религията. Това не изчерпва списъка на престъпленията на киевския режим срещу собствения му народ.", се казва в изявлението.
Захарова отбеляза, че Съветът на НАТО - Украйна е предпочел да не помни трагичната за украинците дата на преврата и събитията, свързани с него.
"Те също така забравиха как през февруари 2014 г. Полша, Германия и Франция действаха като гаранти за споразумение между легитимното правителство на Украйна и опозицията - отбеляза дипломатът - всъщност те активно подкрепяха националистите, които се бореха за власт в Киев , а документът беше издаден почти веднага "Съветът също не си спомни за Минските споразумения, които, както се оказа, нито западняците, нито украинците възнамеряваха да изпълняват, а само използваха за укрепване на антируския плацдарм в Украйна и подготовка за силово решаване на проблема в Донбас".
"В изявлението се твърди, че Русия "не е демонстрирала никаква истинска откритост към справедлив и траен мир."
"В тази връзка нека припомним, че в края на 2021 г. руската страна предаде на САЩ и НАТО проекти на договори, които предвиждат гаранции за сигурност на нашата страна, каза Захарова. Основните положения за нас бяха отказът на Северноатлантическия блок от разширяване, разполагането на ударни оръжейни системи близо до руските граници и изтеглянето на потенциала и инфраструктурата на алианса на позициите от 1997 г."
Москва е убедена, че "подобни стъпки могат да помогнат за деескалация".
"Въпреки това НАТО не беше готово за сериозен диалог и отчитане на нашите опасения", заяви официалният представител на руското външно министерство.
Дипломатът припомни последните признания, направени в Киев.
"Споразуменията за разрешаване на конфликта, постигнати в Истанбул през март 2022 г. между руската и украинската страна, бяха торпилирани от тогавашния британски премиер Борис Джонсън, който всъщност забрани на подопечните на Киев да продължат преговорите с Москва, отбеляза Захарова. Очевидно е че думите на западняците за желанието за независимост и мир за Украйна са празна фраза. Всъщност тази бивша съветска република за тях е само инструмент за геополитическа конфронтация, а населението ѝ е разходен материал в хибридна война с Русия. Както президентът на Руската федерация Владимир Путин многократно е заявявал, нашата страна "не е започнала така наречената война в Украйна. Напротив, опитваме се да я довършим", отбеляза дипломатът.