Отидете към основна версия

1 690 67

Изборите в Русия: на кремълския фронт нищо ново

  • владимир путин-
  • путин-
  • русия-
  • украйна-
  • избори-
  • кремъл-
  • опозиция-
  • руснаци

Президент без програма, нулева конкуренция, съмнения за манипулации. Какво обаче може да стане след изборите в Русия?

Снимка: БГНЕС/ EPA

"Програмата на Путин е самият Путин" - това казва германската политоложка Сабине Фишер за предизборната платформа на руския президент. В интервю за обществената медия АРД Фишер обяснява, че става дума просто да се потвърди господството на Путин, което продължава вече 24 години.

"За него е важно само едно - войната. Той го заяви за пореден път съвсем ясно в обръщението си към Съвета на федерацията: съдбата, бъдещето на Русия зависят изцяло и единствено от войната. Това се отнася и до него самия като личност и като авторитарен властник", отбелязва Сабине Фишер, която е експерт по въпросите на Източна Европа и Евразия в близката до германското правителство фондация "Наука и политика".

"Всичко ще бъде подчинено на войната"

Тя смята, че Путин получава подкрепа от едно мнозинство в руското общество, но в същото време не бива да се игнорира мнението на някои социолози, според които това общество е разделено в пропорция 25-50-25: една четвърт подкрепят войната, половината са пасивни и лесен обект за манипулации и последната четвърт, които са против войната, но само малка част от тях са готови да проявят активност и да поемат риск. На този фон Фишер очаква, че за Путин ще гласуват около 80 процента, макар че реалната подкрепа за него е значително по-ниска.

Политоложката прогнозира, че през следващия си мандат Путин ще продължи войната, на която ще подчини всички аспекти на вътрешната и на външната си политика. "В началото на пълномащабната инвазия през февруари 2022-а това определено не се предвиждаше, но очакванията за "блицкриг" се оказаха катастрофално погрешни", казва Сабине Фишер.

Предпоставки за сериозна вътрешна опозиция няма

Според нея в момента Путин съумява да запази определена стабилност в страната. Режимът обещава на елитите и на населението, че ще спечели войната и това все още работи, но ако настъпи икономическа криза, която тежко да засегне населението, ако Русия претърпи големи териториални загуби в Украйна, тогава равновесието може да бъде нарушено, елитите могат да поискат смяна, а населението да се разбунтува, посочва тя пред АРД. Сабине Фишер припомня, че Путин се е натъкнал на сериозна вътрешна съпротива и на демонстрации по време на украинското контранастъпление, а и заради частичната мобилизация и бунта на Пригожин. "Но докато войната върви добре за руското правителство, няма повод за опасения, че може да възникне някаква сериозна вътрешна опозиция", казва тя, припомняйки в същото време, че стотици хиляди руснаци напуснаха родината си.

По повод отстранените кандидати Борис Надеждин и Екатерина Дунцова политоложката смята, че те са успели да мобилизират определен обществен потенциал, породен най-вече от военната умора на хората. Тя припомня, че над 200 000 руснаци са поели сериозни риск да дадат подписа си в подкрепа на Надеждин и констатира: "На фона на този риск броят на неговите привърженици навярно трябва да бъде неколкократно умножен. Защото държавата разгръща в такива мащаби бруталността и репресиите, че твърде много хора се боят да подписват".

А за допуснатите кандидати Сабине Фишер смята следното: "Те нямат никаква политическа тежест - това е най-обикновена симулация на конкуренция".

Путин се надява "да си прибере" Украйна

Германската политоложка твърди, че това са най-манипулираните избори в историята на постсъветска Русия. Тя е на мнението, че провеждането им в рамките не на един, а на три дни създава всякакви възможности за манипулации и очаква, че електронното гласуване също ще бъде манипулирано. Все пак най-важното е друго, казва Фишер: "Най-голямата манипулация се случи преди изборите, чрез пълния контрол над процедурата по кандидатстване. Контекстът на тези избори е резултат от една дълга тенденция, която през 2022-а година драстично се ускори и задълбочи. Днес Русия е диктатура. Там се провеждат избори в условията на диктаторска система. Цари война, от 2022-а година цари и военна цензура, свободни медии вече изобщо няма".

Колкото до плановете на Путин след преизбирането, Сабине Фишер не очаква, че той ще предприеме нова мобилизация, но подчертава, че за него много важни са президентските избори в САЩ, защото се надява при победа на Тръмп западната подкрепа за Украйна да се срине и Русия да може "да си прибере" Украйна.

Автор: Екарт Аретц (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 17 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания