Украйна може до дни да премахне своя черен списък със "спонсори на войната", който заема централно място в кампанията ѝ за разкриване на компании, които правят бизнес с Русия, съобщава "Ройтерс".
Този евентуален ход е вследствие на реакция от някои страни, като Китай и Франция, разкриха двама души, запознати с въпроса.
Източниците посочиха, че Украйна може още днес да премахне не само списъка, но и свързан с него уебсайт, който дава подробна информация за лица под западни санкции, компании и произхода на части за руски оръжия.
Черният списък е без юридически статут, но е смущение за около 50 големи компании, включени в него за това, че оперират в Русия и подпомагат войната на Кремъл в Украйна, като например плащат данъци.
Ако тази кампания бъде прекратена, това ще бъде показателно за това как Киев трябва да смекчи позицията си, тъй като става все по-трудно да запази подкрепата в световен мащаб за военните си усилия повече от две години след началото на войната.
"Става въпрос за Китай, но не и само за Китай", заяви човек, запознат пряко с въпроса, намеквайки за натиска и от страна на Франция да премахне търговците на дребно Auchan и Leroy Merlin от списъка.
През февруари Пекин - основен потребител на украинско зърно, поиска Киев да премахне 14 китайски компании от списъка, за да "елиминира негативните въздействия".
Въпреки че Китай се възприема като съюзник на Русия, Киев заяви, че се надява втората по големина икономика в света да вземе участие в срещата на върха на световните лидери тази пролет, на която ще бъде направен опит за прокарване на плана за мир на президента Володимир Зеленски.
Вторият източник посочи, че Австрия, Китай, Франция и Унгария са упражнили натиск върху Киев относно списъка и добави, че той може да бъде премахнат от интернет до дни.
Трети човек отбеляза, че има разочарование от Украйна за това, че е включила компании от страни, които я подкрепят.
Унгария отдавна е в обтегнати отношения с Киев и поддържа връзки с Москва. Премиерът Виктор Орбан осъди руската инвазия, но правителството му отказа да изпрати оръжие на Украйна и многократно се обявява за мирни преговори.
През 2023 г. Унгария заплаши да блокира военната помощ на Европейския съюз за Украйна и санкциите срещу Русия, освен ако нейната банка OTP не бъде извадена от черния списък. Това се случи месеци по-късно.
Австрия, която продължава да използва руски газ и действа като хъб за руски пари, зае подобна позиция.
В края на миналата година нейното правителство заяви, че няма да се съгласи със санкциите на Европейския съюз, докато нейната Raiffeisen Bank International - най-голямата западна банка в Русия, не бъде заличена от черния списък. Това също се случи.
Списъкът включва девет американски компании и по четири от Франция и Германия.
Двама от източниците заявиха, че е възможно списъкът, който е изготвен от Националната агенция за превенция на корупцията, да бъде прехвърлен към компетентността на украинското военно разузнаване и да не бъде премахнат.
При този сценарий не е ясно дали списъкът ще остане публичен.
Като първа индикация за нарастващ натиск във връзка със списъка, украинският кабинет съобщи, че този ден е била свикана среща на високопоставени държавни служители и чуждестранни дипломати.
В изявлението се отбелязва, че списъкът е имал "отрицателно въздействие" върху приемането на "важни решения за противодействие на руската агресия" и че дипломатическите представители са се оплакали от "липса на регулаторна рамка" в списъка.
"Националната агенция за превенция на корупцията се съгласи, че действително по-нататъшното функциониране на списъка е под въпрос", се допълва в съобщението.