Отидете към основна версия

6 162 72

САЩ предупредиха Китай: Не помагайте на Русия

  • китай-
  • сащ-
  • русия-
  • украйна-
  • война-
  • джанет йелън-
  • оръжия-
  • путин

Китай опитва да посредничи за решаване на украинския конфликт, но не осъди руската пълномащабна инвазия

Снимка: БГНЕС/ EPA

Министърката на финансите на САЩ Джанет Йелън предупреди днес китайските компании да не помагат по какъвто и да било начин на Русия, предаде Франс прес, съобщи БТА.

"Компаниите, особено китайските, не бива да предоставят материална подкрепа за войната на Русия срещу Украйна, за руската отбранителна индустрия", подчерта Йелън в Гуанчжоу. Тя заплаши със "сериозни последици" онези от тях, които го правят.

Министърката на финансите на САЩ от четвъртък е на посещение в Китай. Тя е поредният представител на администрацията на американския президент Джо Байдън, призовал Пекин да не помага на Москва. Китай опитва да посредничи за решаване на украинския конфликт, но не осъди руската пълномащабна инвазия в съседната страна.

Съединените щати и Китай ще създадат форум за обсъждане на балансиран икономически растеж във вътрешен и международен план, обяви днес американската министърка на финансите Джанет Йелън, цитирана от Ройтерс.

Тя съобщи новината след среща в Гуанчжоу с китайския вицепремиер Хъ Лифън. "Този обмен ще улесни диалога за макроикономически дисбаланси, включително връзката им с (производствения) свръхкапацитет, и възнамерявам да използвам тази възможност, за да се застъпя за равни условия за американските работници и фирми", каза Йелън в изявление.

След два дни на икономически преговори в Гуанчжоу - южен китайски град, който е център на износа - министърката на финансите на САЩ съобщи още, че се е договорила със своя събеседник да бъде поставено началото на форум за двустранно сътрудничество в усилията за борба с прането на пари.

Тя определи разговорите като продуктивни и откровени. Срещата между министърката на финансите на САЩ и китайския вицепремиер продължи повече от четири часа и половина. Те обсъдиха редица теми, като основен приоритет за Йелън бяха американските опасения, свързани с нарастващия износ от Китай на електрически превозни средства, слънчеви панели и други стоки, отбелязва Ройтерс.

Китайската държавна новинарска агенция Синхуа отхвърли аргумента на Йелън за производствен свръхкапацитет, определяйки го като претекст за водене на протекционистка политика от страна на Съединените щати.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 54 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания