Отидете към основна версия

5 872 115

Русия усилва натиска в Украйна. Опасност от по-голям пробив?

  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • сащ-
  • оръжия-
  • часов яр-
  • олександър сирски-
  • зсу

Главнокомандващият украинската армия Олександър Сирски говори за "ескалация". Възможен ли е по-голям пробив на фронта?

Снимка: БГНЕС/ EPA

Положението на фронта се влошава, заяви главнокомандващият на украинските въоръжени сили Олександър Сирски. Той призна, че руските части постигат напредък, а украинската армия се е изтеглила от три населени места по предната фронтова линия. Според него Русия е успяла да “постигне тактически успех по тези три направления, но не и да спечели оперативно предимство”. Сирски написа във Фейсбук, че ситуацията по фронта ескалира.

Още миналата седмица Институтът за изследване на войната (ISW) предупреди, че Москва може да се възползва от недостига на муниции и човешка сила в Украйна и да ускори “продължаващите офанзивни действия и ударите с ракети и дронове през идните седмици”.

Опасност от по-голям пробив?

Москва очевидно се възползва от времевия прозорец преди да започне да пристига многомилиардната помощ от САЩ за Украйна. Само преди седмица Американският Конгрес одобри 61 милиарда долара за Киев след месеци на оспорвани дебати и противопоставяне между демократи и републиканци.

Русия влага всички свои ресурси на северозапад от Авдеевка, където успя да реализира частичен пробив, отбелязва и германската обществена медия ZDF. Ако руските войски успеят да задълбочат и разширят сегашния тактически пробив, те могат да застрашат цялата украинска отбранителна линия в района, гласи прогнозата.

Русия усилва и натиска срещу Часов Яр. За момента украинската защита успява да отблъсне атаките, но те стават все по-интензивни. Ако Часов Ар падне, това би направило цялата украинска отбранителна линия в региона уязвима, включително и град Константиновка. В този случай линията Славянск-Краматорск ще остане последната силна украинска отбранителна линия в Донбас.

В момента Русия концентрира всички свои налични сили в този регион – сред тях са многобройни механизирани пехотни бригади и най-малко една танкова бригада, за да разшири досегашните си успехи, отбелязва германската медия ZDF.

Докъде са напреднали руските сили?

Междувременно Украйна обяви, че е трябвало временно да изтегли от фронтовата линия танковете M1A1 "Ейбрамс”, предоставени от САЩ, тъй като са се оказали твърде уязвими при руските атаки с дронове. Неотдавна поне пет от първоначално предоставените 31 танка “Ейбрамс” бяха унищожени. САЩ обещаха да намерят решение.

Зачестяват въздушните атаки и срещу Харков. На 22 април телевизионната кула в града беше частично срутена след ракетен удар. Руски военни блогъри и държавни медии все по-често говорят за сухопътна офанзива срещу втория по големина град в Украйна, но на фона на ограничения пехотен капацитет на Русия, става дума по-скоро за дезинформационна кампания, коментира ZDF.

По данни на ISW от началото на тази година руските войски вече са „завзели повече от 360 кв. км украинска територия, която по площ е сравнима с Детройт“ - това е най-големият град в американския щат Мичиган. Доколко реалистично е за Украйна да си върне тези територии с военната помощ, предоставена от САЩ и другите западни партньори?

“Американският пакет с помощи няма да разреши този проблем”

Според списание „Foreign Policy“ американските и европейските заводи за боеприпаси тъкмо са започнали “да работят с удвоен капацитет“, за да осигурят на Украйна необходимите за отбраната муниции, но Русия планира да произведе 3,5 млн. снаряда през 2024 г., като е възможно да увеличи производството до 4,5 млн. Това може да надхвърли общия брой снаряди, които са обещани от ЕС, както и от чешката инициатива за снабдяване на Украйна с около 1 милион.

Сега надеждите са насочени към помощта от САЩ, която най-накрая потегля към Киев, но тя не може да разреши един друг проблем. “Украйна все още страда от сериозен недостиг на войници и американският пакет няма да помогне в това отношение", подчертава пред ДВ военният експерт Франц-Щефан Гади. Това е и причината “новите пакети с помощи да помогнат за ограничаване на руската офанзива, но не и да позволят на Украйна да влезе в настъпление”, казва о.з. полковникът и бивш командир на британските сили в Афганистан Ричард Кемп, цитиран от “Дейли Телеграф”. Повечето експерти са единодушни, че целта на Русия е да надделее във войната на изтощение – ситуация, която беше предизвикана най-вече от недостига на войници.

Украйна все още има шансове за решителен удар

Според Майк Мартин от Кралския колеж в Лондон обаче шансове за нанасяне на решителен удар от страна на Украйна все пак има. Според него такъв повратен момент може да настъпи през лятото, ако с помощта на ракетите с голям обсег на действие ATACMS и Storm Shadow Украйна нанесе координиран удар по Кримския мост. „Унищожаването на тази незаконна структура ще бъде голям символен удар срещу Русия“, казва експертът. “А във войната символиката и психологическият фактор играят голяма роля.“

Франк Хофман | Роман Гончаренко | Дмитро Каниевски | Александър Детев редактор

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 42 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: