Отидете към основна версия

5 013 106

Топ разузнавачи: Руските служби подготвят саботажи на територията на Европа

  • русия-
  • украйна-
  • саботаж-
  • атентати-
  • европейски съюз

Москва вече е започнала по-активно да подготвя тайни бомбени атентати, палежи и разрушаване на инфраструктурата на европейска територия, пряко и чрез подставени лица, без да се притеснява да причини жертви сред цивилното население, смятат служители на разузнаването

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Европейските разузнавателни служби предупредиха своите правителства, че Русия подготвя насилствени саботажи на целия континент, тъй като се ангажира с постоянен конфликт със Запада, пише Financial Times.

Русия вече е започнала по-активно да подготвя тайни бомбени атентати, палежи и разрушаване на инфраструктурата на европейска територия, пряко и чрез подставени лица, без да се притеснява да причини жертви сред цивилното население, смятат служители на разузнаването.

Макар че агентите на Кремъл имат дълга история на подобни операции - и са извършвали спорадични атаки в Европа през последните години - все повече се увеличават доказателствата за по-агресивни и съгласувани усилия, според оценки от три различни европейски държави, споделени с Financial Times.

Служителите на разузнаването все по-често говорят за заплахата, за да насърчат бдителността.

"Оценяваме, че рискът от контролирани от държавата саботажни действия е значително увеличен", е заявил Томас Халденванг, ръководител на германското вътрешно разузнаване. Сега Русия изглежда се чувства комфортно да извършва операции на европейска територия "с висок потенциал за щети", е посочил той на конференция по сигурността, организирана миналия месец от неговата агенция - Федералната служба за защита на конституцията.

Халденванг говори само няколко дни, след като в Байройт, Бавария, са арестувани двама германски граждани от руски произход, за които се твърди, че са планирали да атакуват военни и логистични обекти в Германия от името на Русия.

В края на април двама мъже са обвинени в Обединеното кралство, че са предизвикали пожар в склад, в който са се намирали пратки с помощи за Украйна. Английските прокурори ги обвиняват, че са работили за руското правителство.

Междувременно в Швеция службите за сигурност разследват поредица от скорошни железопътни дерайлирания, за които подозират, че може да са акт на саботаж, подкрепян от държавата.

Русия се е опитала да унищожи системите за сигнализация на чешките железници, заяви министърът на транспорта на страната пред FT миналия месец.

В Естония нападението срещу автомобила на вътрешния министър през февруари и нападенията срещу журналисти са извършени от руски разузнавачи, твърди Службата за вътрешна сигурност на страната. Министерството на отбраната на Франция също предупреди тази година за възможни саботажни атаки от страна на Русия срещу военни обекти.

"Очевидният извод е, че е налице реално засилване на руската дейност", е заяви Киър Джайлс, старши консултант в изследователския център "Чатъм хаус".

"Не може да се каже дали това е отражение на факта, че руснаците отделят повече средства, дали са по-небрежни и ги хващат или западното контраразузнаване просто е станало по-добро в откриването и спирането им", е допълнил той. "Каквото и да е, става дума за много неща."

Един от високопоставените европейски правителствени служители е заявил, че чрез службите за сигурност на НАТО се обменя информация за "ясни и убедителни руски злонамерени действия", които са координирани и мащабни.

Той е добавил, че е настъпил моментът да се "повиши осведомеността и вниманието" към заплахата от руско насилие на европейска територия.

В четвъртък НАТО излезе с изявление, в което заяви дълбоката си загриженост относно нарастващите "злонамерени действия на територията на съюзниците" от страна на Русия, като се позова на това, което според алианса е "засилваща се кампания... в цялата евроатлантическа зона".

Нарастващите опасения относно апетита на Русия за нанасяне на физически щети на своите противници следват поредицата от обвинения срещу Русия във връзка с кампании за дезинформация и хакерски атаки.

В петък Германия обеща последствия за Москва - в изявление, подкрепено от ЕС и НАТО - заради хакерска атака срещу социалдемократическата партия на канцлера Олаф Шолц през 2023 г.

Междувременно все още се разгаря скандал, разкриващ руските опити за кооптиране на крайно десни европейски политици преди предстоящите европейски избори.

Един от служителите на разузнаването е заявил, че усилията на Москва за саботаж не трябва да се разглеждат като нещо различно от други операции, като е заявил, че засилването на дейността отразява целта на Русия да окаже максимален натиск "на парче".

По думите му в момента Путин се чувства "окуражен" и ще се стреми да прокарва линии колкото се може по-силно в Европа, на множество фронтове, независимо дали чрез дезинформация, саботаж или хакерски атаки.

Засилената агресия от страна на руското разузнаване отразява и желанието на шпионите на страната да възстановят позициите си след най-сериозния си неуспех след разпадането на Съветския съюз.

В седмиците след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна повече от 600 руски разузнавачи, работещи в Европа с дипломатическо прикритие, са изгонени, което нанася сериозни щети на шпионската мрежа на Кремъл на целия континент.

В неотдавнашен доклад анализатори от Кралския институт на обединените служби на Обединеното кралство са подчертали усилията, които Русия е положила, за да възстанови присъствието си в Европа, често използвайки подставени лица. Сред тях са членове на руската диаспора, както и организирани престъпни групи, с които Кремъл има дългогодишни връзки.

Настъпи и ключова стратегическа промяна, като така наречените "комитети за специално влияние" координират разузнавателните операции на Кремъл по държави, обединявайки досегашните откъслечни усилия на разединените служби за сигурност на страната и други кремълски играчи.

С активизирането на операциите на Русия службите за сигурност са в повишена готовност за заплахи и се опитват да идентифицират цели, които може да са пропуснали.

Повдигнати са въпроси, например, относно необяснимата досега експлозия в завода за боеприпаси на BAE Systems в Уелс, който доставя снаряди, използвани от Украйна. През октомври 2014 г. е разрушен чешки оръжеен склад, в който се съхраняват оръжия за Киев, по-късно е разкрито, че агенти на руското военно разузнаване са заложили експлозиви на мястото.

В петък избухна огромен пожар в завод в Берлин, собственост на оръжейната компания Diehl, която също доставя оръжие на Украйна. Повече от 160 специализирани пожарникари са били повикани да се справят с огъня, а на жителите на огромна част от западната част на столицата е било казано да държат прозорците затворени поради възможни токсични изпарения.

"Както винаги с Русия, разумно е да не се търси едно-единствено обяснение защо прави нещо. Винаги се случва комбинация от различни неща", е допълнил Джайлс.

"Тези атаки, които видяхме досега, са, разбира се, с цел да предизвикат смущения, но те могат да се използват и за дезинформация. А след това има и какво научава Русия от тези атаки, ако иска да обездвижи Европа наистина... Това са тренировки."

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 51 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания