Бавно, но сигурно руската армия навлиза все по-надълбоко в Украйна - с масиран обстрел и с много жертви. Очаква се и нова руска офанзива. А сред украинците недоволството от президента Зеленски расте.
"Ситуацията на фронтовата линия е ужасна. Абсолютно съм недоволна от тези, които са отговорни за нея. Никой не помага на нашите момчета там", казва 19-годишната Маргарита от Киев.
Руската "тактика на месомелачката"
Разочарованието е голямо. През последните дни Русия напредва все повече в Източна Украйна. Настъплението е бавно, води се с масиран обстрел и с много жертви. "Тактика на месомелачката" е саркастичният термин, използван в Украйна. По украински данни в момента при атаките загиват над 1000 руски войници дневно.
Въпреки това тази стратегия изглежда работи, пише АРД. Руската армия успява да завладее нови села в Донецка област и принуждава украинците все повече да отстъпват тактически. Командващият украинската армия Олександър Сирски не крие, че ситуацията е трудна. Обстановката на фронта се влоши, написа той още миналия уикенд в Телеграм. Според Сирски Русия е натрупала значително предимство по отношение на силите и ресурсите и е постигнала тактически успехи.
Да не се подценява Русия
Друг е въпросът дали това ще позволи на руската армия да направи бърз пробив в Източна Украйна. Военни експерти от американския Институт за изследване на войната се съмняват в това, посочва АРД.
Роман Погорили обаче предупреждава да не се подценява руската армия. Той е един от основателите на независимия украински сайт Deep State Map, който подробно анализира военните развития. "Те се придвижват все по-напред и по-напред", казва той. Киев на свой ред твърди, че руснаците напредват бавно и че биват удържани от украинските части.
Зачестяват критиките към Зеленски
Не може да се скрие, че нараства недоволството от случващото се на фронта. Журналистът и критик на Зеленски Юрий Бутусов обвинява ръководството на армията, че дълго време е омаловажавало лошите новини, приспивайки хората с фалшиво чувство за сигурност.
Той има информация за това, че командири, които докладват за реалното състояние на бойното поле, биват уволнявани. Затова някои командири изобщо не докладват. "Имаше и много оптимистични доклади, които не отразяваха истинската ситуация", казва той. Необходимо е да се изясни каква е причината за това - дали се дължи на незнание, на това, че подчинените умишлено крият истината, или пък правят грешни изводи.
За грешките в стратегическото планиране е отговорно ръководството, посочва Бутусов. Става въпрос за такива грешки, които войниците невинаги са в състояние да коригират, уточнява той и добавя, че вече и на бойното поле се чуват критики към ръководството на армията и лично към президента Володимир Зеленски, който е и върховен главнокомандващ на страната.
Роман Погорили не желае да коментира дали украинските военни допускат и стратегически грешки. Вместо това предпочита да говори за острата нужда от оръжия и ресурси. "Виждаме до каква степен е оборудван врагът. За да го спрем се нуждаем от огнева мощ - трябва да можем да сваляме самолети и да спираме руския обстрел. Ситуацията се променя, руснаците напредват все повече", казва съоснователят на Deep State Map, цитиран от АРД.
В очакване на обещаните оръжия
В Украйна е все по-напрегнато, а призивите за помощ от чужбина стават все по-силни. Преди броени дни генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който посети Киев, увери: "Работим усилено, за да отговорим на неотложните нужди на Украйна. Наша отговорност е да гарантираме, че обещанията ще бъдат изпълнени и че оръжията и боеприпасите ще бъдат доставени възможно най-бързо".
Всъщност през последните дни все повече държави заявяват готовност да доставят още повече оръжия на Украйна. Във вторник например Германия обеща да достави още десет бронетранспортьора "Мардер". Латвия също обяви нов пакет от помощи, предназначен за укрепване на противовъздушната отбрана на Украйна. Новините от фронта от последните няколко дни показват, че няма никакво време за губене.
"Очаква се нова мащабна руска офанзива"
В петък, 3 май, Володимир Зеленски заяви, че Русия възнамерява да разшири настъплението си и че Киев и неговите съюзници трябва да осуетят тези планове. По думите му Украйна е изправена пред нов етап на войната.
Малко преди това и заместник-началникът на Главното разузнавателно управление на украинското министерство на отбраната Вадим Скибицки каза в интервю за The Economist, че Киев очаква мащабна офанзива на руските сили на фронта през следващите месеци. Според неговите прогнози руската армия ще премине в настъпление на изток още през май, след което ще започне да струпва сили в Харковска и Сумска област. По думите му скоро Часов Яр, един от основните опорни пунктове на ВСУ в Донецка област, ще бъде сериозно атакуван.
Скибицки отбеляза, че в момента Русия разполага с общо 514 000 души в сухопътните войски и планира да увеличи броя на личния състав чрез привличане на резервисти. На свой ред украинската армия страда от кадрови глад и липса на оръжие. "Ще минат седмици, преди американската помощ да достигне до фронтовата линия. Тя едва ли ще може да се сравни с руските запаси от снаряди или да осигури ефективна защита срещу руските нетехнологични и разрушителни управляеми авиационни бомби", казва Вадим Скибицки.
Освен това Киев очаква Москва да засили дезинформационната кампания вътре в Украйна, целяща да подкопае украинската мобилизация и политическата легитимност на Володимир Зеленски, посочва още той.
Според Скибицки Украйна няма да успее да спечели войната с Руската федерация само на бойното поле, дори ако украинците успеят да изтласкат руските войски до границите. "Това няма да сложи край на войната. Такива войни могат да приключат само със споразумения." Според генерал смислени преговори ще започнат едва през втората половина на 2025, когато военният производствен потенциал на Русия ще бъде значително намален поради недостиг на материали и инженери.