Португалия ще предостави военна подкрепа на Украйна на стойност най-малко 126 милиона евро през тази година съгласно споразумение, подписано днес в Лисабон от украинския президент Володимир Зеленски и португалския министър-председател Луиш Монтенегро, предадоха Ройтерс и Укринформ, цитирани от БТА.
Двустранният пакт, който обхваща следващото десетилетие, следва подобни, макар и по-обемни, споразумения, подписани от Зеленски съответно с Испания и Белгия вчера и днес.
Според уебсайта на украинския президент, "споразумението потвърждава ангажимента на Португалия да подкрепи Украйна във възстановяването на териториалната ѝ цялост в границите от 1991 г., включително териториалното море", отбелязва Укринформ.То също така потвърждава участието на Португалия в коалицията за доставка на Ф-16 на Украйна, програмата за закупуване на голямокалибрени боеприпаси, усилията за разминиране и морска сигурност.
Конкретните разпоредби на споразумението са посветени на двустранното сътрудничество в отбранителната промишленост, разузнавателния сектор, борбата с организираната престъпност и пропагандата, както и противодействието на химически, биологични, радиологични и ядрени рискове.
Съгласно споразумението Киев и Лисабон ще координират и укрепват съвместните си усилия в подкрепа на източноевропейската страна по пътя ѝ към членство в НАТО.
Разделът за политическо сътрудничество включва подкрепа за украинската формула за мир, изправяне на агресора пред съда, засилване на санкциите срещу Руската федерация и съвместна работа за създаване на механизъм за компенсиране на загуби, щети или вреди, причинени от руската агресия. Португалия се ангажира също така да продължи участието си в Международната коалиция за връщане на украинските деца и да допринесе за постигането на целите, определени в рамковия документ на тази коалиция.
Португалия е дванадесетата държава, която подписа двустранно споразумение за сигурност с Украйна в изпълнение на Съвместната декларация на Г-7, приета във Вилнюс на 12 юли миналата година. Преди това Украйна подписа двустранни споразумения с Великобритания, Германия, Франция, Дания, Канада, Италия, Нидерландия, Финландия, Латвия, Испания и Белгия.