Швейцарският президент Виола Амхерд заяви в коментар, публикуван на страниците на германския вестник „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“, че Глобалната среща на високо равнище за мир в Украйна, на която страната ѝ ще бъде домакин, е начало на преговорния процес и най-вероятно ще бъде последвана от контакти с Русия, предаде Укринформ, цитирана от БТА.
„Ясно ни е, че няма да подпишем мирно споразумение в края на конференцията“, заяви Амхерд. И двете страни от конфликта трябва да са на масата, за да има мир, допълни тя, припомняйки, че Русия не е поканена да присъства на предстоящата среща в Швейцария. „Русия може да бъде поканена на възможна последваща конференция“, заяви тя.
Швейцарският президент отбеляза, че конференцията цели създаването на платформа за диалог, на която първа крачка да бъде обсъждането на въпроса как да се постигне мир в Украйна.
„Няма да е за мир в Украйна в тесния смисъл на думата, а за хуманитарните въпроси, ядрената сигурност, свободата на корабоплаването и хранителната сигурност“, заяви тя.
Междувременно Укринформ съобщи, позовавайки се на аржентинския вестник „Насион“, че президентът на Аржентина Хавиер Милей едва ли ще присъства на срещата в Швейцария, защото ще чества националните празници на Аржентина в страната си.
Милей ще пътува до Европа на 12-15 юни, за да присъства на среща на лидерите на Г-7, ще се върне в Аржентина и след това ще се върне в Европа на 22-24 юни, за да участва в отделни събития.
„Промяната в плановете се дължи на факта, че президентът иска да бъде в Аржентина за националните празници на 17 и 20 юни, така че той ще се върне в Аржентина на 15 и ще се върне в Европа на 22 юни, за да завърши обиколката си “, посочва изданието.
На 17 юни Аржентина празнува Националния ден на свободата на Латинска Америка, а на 20 юни - Деня на националния флаг.
В същото време Милей отмени срещата си с френския президент Еманюел Макрон, която трябваше да се състои на 19 юни.
Глобалната мирна среща на високо равнище ще се състои в Швейцария на 15 и 16 юни с държавни и правителствени глави от цял свят. Участващите страни ще съставят обща преговорна позиция и ще я предадат на Русия. Повече от 100 страни и международни организации са потвърдили участието си на срещата.