Дания разглежда начини за ограничаване на преминаването на стари танкери, превозващи руски нефт през Балтийско море, заяви външният министър на скандинавската страна в понеделник, което може да доведе до конфронтация с Москва, предава Ройтерс.
Русия изпраща около една трета от петролния си износ по море, или 1.5% от световното предлагане, през датските проливи, които са врата към Балтийско море. Всякакъв опит за спиране на доставките би довел до повишаване на цените на петрола и удар върху финансите на Кремъл.
Дания е събрала група от съюзнически страни, които оценяват мерки, насочени към т.нар. "сенчест флот" от остарели кораби, транспортиращи руски нефт, съобщи външният министър Ларс Льоке Расмусен пред Ройтерс.
"Има широк консенсус, че сенчестият флот е международен проблем и че са необходими международни решения", каза Лѝоке Расмусен.
"Важно е всички нови мерки да могат да бъдат приложени на практика и да са правно издържани по отношение на международното право", добави той.
Държавите, участващи в преговорите, включват други държави от Балтика и членки на Европейския съюз, каза министърът.
Дания е загрижена, че старите танкери, превозващи петрол през нейните проливи, представляват потенциална опасност за околната среда.
Тази инициатива може да предизвика сериозна реакция от страна на Русия, като същевременно има потенциал да засегне глобалните енергийни пазари.
Европейският съюз предлага санкции за руския танкерен гигант "Совкомфлот", в опит да ограничи способността на Кремъл да финансира войната си срещу Украйна, съобщи Bloomberg News на 12 юни, цитирайки документ, видян от него.
Този ход ще последва подобни наказателни мерки, наложени на водещата руска танкерна група в началото на 2024 г. от САЩ, като Вашингтон настоява да затегне гайките на Москва за войната ѝ в Украйна, която Русия започна през 2022 г.
"Совкомлофт", който преди беше един от водещите танкерни оператори в света, транспортира 75 милиона метрични тона петрол през 2023 г., главно до пазарите на Китай, Индия и Средиземноморието.