Отидете към основна версия

5 251 39

Престрелки и експлозии: Швеция е разтърсена от престъпност

  • швеция-
  • престъпност-
  • убийства-
  • полиция-
  • стокхолм-
  • мафия

Политиката изглежда безпомощна да се справи с разрастващата се престъпност сред мафиотските кланове

Снимка: БГНЕС/ EPA

По 13 000 евро на човек – такива са били сумите, платени на трима младежи в Швеция, за да извършат три убийства, пише германската обществена медия ZDF. Предполагаемите членове на престъпната банда са изправени пред съда. 16-годишен младеж и двама негови приятели са обвинени за убийството на един мъж и две жени. Поръчителят, според полицията, е шeф на банда.

Убийства посред бял ден

В Швеция напоследък убийства се извършват и посред бял ден, като например на 10 април, пише германската обществена медия и посочва следния пример: 39-годишният Микаел Яницки бил убит в един подлез пред очите на 12-годишния си син, с когото отивали на басейн. Цялата страна е разтърсена от нарастващото насилие, а сестрата на убития Анета Демир обобщава: „Имам усещането, че престъпните кланове са взели властта, а ние сякаш трябва да се съобразяваме с тях“. Жената изказва и мнение, че наказанията за престъпниците не са достатъчно сериозни.

В подлеза, през който са минавали бащата и синът, често се продавали наркотици и бащата вероятно е потърсил сметка за това на няколко младежи. Полицията наскоро е задържала 18-годишен младеж с иракски произход, заподозрян за убийството, по време на което е бил на 17 години. Повече сведения за разследванията засега няма, съобщава ZDF.

Не само проблем на крайните квартали

Дълго време насилието от страна на младежки банди бе смятано за феномен в т.нар. проблемни квартали в големите шведски градове, в които живеят предимно мигранти, посочва още германската обществено-правна медия. Но междувременно насилието е навсякъде. Статистически погледнато излиза, че в през последните години почти всеки ден в Швеция е умирал по един човек от насилие с огнестрелно оръжие. Спрямо броя на населението това е рекордно ниво, каквото не се среща никъде другаде в Европа.

ZDF привежда и други статистически данни, от които става ясно, че от 1990-те години насам в цяла Западна Европа броят на убийствата намалява. Но не и в Швеция, в която този показател е най-високият в Европа. През 2022 година, например, почти всяка седмица е бил застрелван по един човек. По сведения на полицията миналата година е имало 388 инцидента с огнестрелно оръжие, загинали са 62 души, над 100 са били ранени. За същия период от време в Дания и Норвегия са били застреляни по четирима души, а във Финландия – двама. Както пише „Wall Street Journal“ в столицата Стокхолм нивото на убийствата на глава от населението е 30 пъти по-високо, отколкото в Лондон.

Престъпни банди и зрелищни акции

Смята се, че членовете на престъпни банди в Швеция са около 30 000. Според Даниел Вестерхав от Съвета за превенция на насилието, цитиран от ZDF, проявите на насилие съзнателно са зрелищни. „Ние наричаме това капитал за сплашване, предназначен за укрепване на реномето и поддръжка на позицията в криминалните среди“, казва експертът по престъпността.

Зад клановете с техните често млади, още неподлежащи на съдебни санкции членове, стои организираната престъпност, смята шведската полиция. „Тези банди привличат младите хора с многото пари и скъпите коли“, казва пред ZDF полицаят Саман Асад. Но в крайна сметка младежите от клановете са принудени да изпитват страх за живота си.

"Бяхме прекалено наивни"

"Просто бяхме прекалено наивни", казва пред ZDF юристът и автор на бестселъри Йенс Лапидус, събрал достатъчно впечатления от младите членове на банди като защитник в съдебната зала. „Когато в страната ни дойдоха толкова много хора, си мислехме, че те ще се адаптират към нашата система и ще се държат добре.“ Статистическите данни от 2018 година на института Bra обаче показват, че съдимостта сред онези младежи, чиито родители са родени в чужбина, е три пъти по-висока, отколкото сред тези, чиито родители са родени в Швеция.

Повече камери, повече полиция, по-строги закони

Държавата реагира с повече мерки, но десните шведски демократи, които подкрепят правителството на малцинството, настояват за по-строги мерки. „Проблемът няма да се реши чрез интеграция“, казва говорителят на партията Рихард Йомсхоф. „В много по-голяма степен трябва да се намали миграцията, а онези, които не искат да станат продуктивна част от нашето общество, трябва да бъдат репатрирани.“ Германската обществено-правна медия отбелязва, че междувременно дори и полицията е инфилтрирана от престъпността. Имало към 30 служители, които в течение на години са снабдявали клановете с информации за планирани акции и подслушвания.

Автор: Клаас Томсен ZDF

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 28 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: