Отидете към основна версия

2 502 114

NYT: Малко вероятно е Русия да завземе повече територия от Украйна през следващите месеци

  • украйна-
  • nyt-
  • русия-
  • война-
  • путин-
  • фронт-
  • зсу-
  • сащ-
  • нато

Проблемите на Русия показват значителна промяна в динамиката на войната, която през последните месеци бе в полза на Москва

Снимка: БГНЕС/ EPA

Малко вероятно е Русия да постигне значителни териториални придобивки в Украйна през следващите месеци. Нейните слабо обучени сили се опитват да пробият украинската отбрана, подсилена със западни оръжия. Това пише New York Times, като се позовава на американски служители.

Проблемите на Русия показват значителна промяна в динамиката на войната, която през последните месеци бе в полза на Москва. Руските войски продължават да атакуват, но постепенното им напредване се забавя от силната позиция на украинците. Руската армия дава огромни жертви. Следващите месеци все пак ще бъдат трудни за Украйна, пише изданието.

Украинските сили са разтегнати и предстоят трудни месеци на битка, но голям руски пробив сега е малко вероятен, посочват военни експерти. Очаква се на срещата на върха на НАТО във Вашингтон, която започва тази седмица, западните лидери да обещаят ново финансиране на Киев. Най-голямата въпросителна е свързана с предстоящите през ноември президентски избори в САЩ.

Докато Русия не е в състояние да завземе големи части от Украйна, перспективите Киев да върне голяма част от територията също намаляват. Украйна се фокусира върху развитието на отбраната си и нанасянето на дълбоки удари зад руските линии. През последните 18 месеца е станало ясно, че нито Русия, нито Украйна "имат способността да променят значително бойните линии".

Задържането на Украйна извън НАТО беше целта на руския президент Владимир Путин от началото на войната, но по ирония на съдбата инвазията му направи това още по-възможно. Мирните преговори през април 2022 г. се провалиха, когато Москва настоя за неутралитета на Украйна и наложи вето на всяка външна военна помощ. Оттогава Украйна стана още по-отдадена на интеграцията в Европа. Освен това страни като Швеция и Финландия, които десетилетия наред поддържаха военен неутралитет, се присъединиха към НАТО.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 47 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: