Американският президент Джо Байдън бе подложен на нов морален натиск да се откаже от президентската си кандидатура с агонизиращи призиви на редица високопоставени демократи, пише британският вестник "Гардиън". Тези призиви бяха отправени в момент, когато президентът на САЩ се опитва да затвърди участието си в изборите, така че да няма съмнение кой е кандидатът от Демократическата партия.
Отзвукът от провала на телевизионния му дебат на 27 юни още не е стихнал, а Нанси Пелоси, бившата председателка на Камарата на представителите, стана най-възрастният член на партията, който деликатно заговори за възможността Байдън да се оттегли, без обаче да му каза изрично да го направи, допълва изданието. Междувременно републиканците в Конгреса с радост се опитаха да се възползват от изказването ѝ, като призоваха трима сътрудници на Белия дом да свидетелстват за психическата стабилност на Байдън, но все пак изглежда малко вероятно президентът да се поддаде на натиска да се откаже, коментира вестникът.
Гавин Нюсъм, губернаторът на Калифорния, който е сочен като потенциален кандидат за заместник, заяви, че подкрепя Байдън, но ако той се откаже от участие в изборите, няма да се кандидатира за президент срещу вицепрезидента Камала Харис, пише "Лос Анджелис Таймс".
Призив за оттегляне от изборната надпревара направи и холивудската звезда Джордж Клуни. Актьорът се превърна в основна фигура в Демократическата партия, като събра милиони за нейните кандидати, и е смятан за влиятелен глас в американската политика, така че неговото неподкрепяне на Байдън може да навреди на Демократическата партия и финансово, пише "Дейли Мейл".
Намесата на Пелоси и Клуни, който миналия месец беше домакин на голямо събитие за набиране на средства за Байдън в Калифорния, е значителен неуспех за президента, който се опитва да предотврати тотален бунт срещу кандидатурата си след катастрофалното представяне в дебатите срещу Доналд Тръмп миналия месец, пише "Файненшъл Таймс".
Въпреки това двусмислените коментари на Пелоси подсказаха, че сред редовите демократи все още има дълбоко безпокойство относно това дали той трябва да остане в президентската надпревара. Пелоси, която е на 84 години, е един от най-верните поддръжници на Байдън, но коментарите ѝ не са достатъчни, за да го подкрепят напълно, допълва вестникът.
Призивите за оттегляне бяха направени в момент, когато Байдън приветства световните лидери във Вашингтон за срещата на върха на НАТО и се срещна за първи път с новия британски премиер Киър Стармър, пише британският вестник "Телеграф". На срещата лидерите на алианса определиха Китай като "решаващ поддръжник" на войната на Русия срещу Украйна и нарекоха задълбочаването на връзките му с Москва причина за "дълбока загриженост", което се счита за най-сериозният упрек срещу Пекин от страна на НАТО, пише още "Гардиън".
С това се слага край на дългото чакане на Украйна, чийто президент Володимир Зеленски от поне 18 месеца лобира за западни самолети, които да допълнят малкото и остаряваща техника от съветско време на украинските ВВС, които не могат да се сравняват с руските, пише още британското издание.
"Който и да бъде избран в Белия дом, трябва да признаем, че американските приоритети вероятно ще се изместят към Индо-тихоокеанския регион", заяви Джон Хийли на срещата на върха на НАТО във Вашингтон, намеквайки, че САЩ неизбежно ще пренасочат военния си фокус към Китай, пояснява вестникът.
С всяка своя поява на срещата на върха на НАТО тази седмица Байдън трябва да докаже, че все още може да сплоти съюзниците си за каузата на Украйна в дългосрочен план, пише американското издание на списание "Политико". Байдън ще продължи да бъде под микроскоп тази седмица, докато се справя с натоварения си график, включващ срещи и пресконференция днес, на която ще бъде изправен пред въпроси за възрастта, обяснява списанието.