Ударите с украински дронове дълбоко в Русия продължават да оказват натиск върху противовъздушната отбрана и принуждават военното командване да даде приоритет на разпределянето на ограничени средства за противовъздушна отбрана, за да покрие това, което смята за цели с висока стойност.
Сателитни изображения от 6 май, показват, че руските сили са концентрирали най-малко седем системи за противовъздушна отбрана със среден обсег Панцир-1 около резиденцията на руския президент Владимир Путин във Валдай, Ленинградска област.
Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).
Руслан Пухов, ръководител на базирания в Москва Център за анализ на стратегии и технологии и член на гражданския консултативен съвет на руското Министерство на отбраната (МО), заяви на 16 юли, че точно такова покритие е безсмислено, защото позволява на украинските дронове да заобикалят и нанасят удари от непокрити посоки.
Руската армия очевидно не разполага с необходимите конвенционални системи за противовъздушна отбрана, за да защити всички критични съоръжения в страната.
Пухов призова руската армия да въведе иновативен децентрализиран подход за защита на съоръжения в Русия от украински дронове и предупреди, че украинските дронове вероятно ще достигнат по-дълбоко в Русия.
Продължаващият натиск принуди регионални власти изрично да заявят, че руските компании и местните власти не могат да разчитат на руската противовъздушна отбрана на федерално ниво.
Пухов предложи руската армия да изпрати флот от леки самолети за прехващане на украински дронове, но отбеляза, че ниското ниво на производство на леки самолети в Русия би усложнило подобно усилие.
Украинските сили продължават да атакуват руски системи за противовъздушна отбрана в окупираната Украйна и в граничните райони на Русия, за да поставят условия за разполагане на изтребители F-16 след очакваното им пристигане в Украйна през лятото-есента на 2024 г. Украинският главнокомандващ генерал-полковник Олександър Сирски съобщи на 16 юли, че украинските сили са ударили позиция на С-300 в окупираната Донецка област и че украинските сили са унищожили 20 пускови установки С-300 и общо 15 радарни станции за неопределен период от време.
Разследване на руското опозиционно издание The Bell установи, че около 650 000 души са напуснали Русия след началото на войната в Украйна и не са се върнали.
Според The Bell, официалните руски оценки за това колко хора са напуснали страната завинаги от 2022 г. насам са умишлено погрешни за действителния мащаб. Вместо това анализира имиграционната статистика на страните, в които руските граждани са избягали.
Мнозинството от тези руски граждани са отишли в страни, които имат споразумения за безвизов режим с Русия, сред които Армения (която е приела 110 000 руснаци), Казахстан (която е приела 80 000 руснаци) и Грузия (която е приела 74 000 руснаци). Израел и САЩ отнеха съответно 80 000 и 48 000 руски граждани.
Действителният брой руски граждани, напуснали Русия, вероятно е по-голям от 700 000, като се има предвид, че страни като Тайланд, Индонезия, Азербайджан, Гърция и Кипър не са предоставили данни за руската имиграция, а Португалия няма актуализирана руска имиграция статистика след 2022 г.
По-специално Forbes съобщи през октомври 2022 г., позовавайки се на източници в руската президентска администрация, че около 700 000 души са избягали от Русия през първите две седмици след началото на частичната мобилизация в Русия на 21 септември 2022 г.
Руски официални лица по-рано твърдяха, че мнозинството от избягалите са започнали да се връщат в Русия през 2023 г., но разследването на The Bell отхвърля тези руски твърдения.
The Bell отбелязва, че броят на хората, за които е потвърдено, че са напуснали Русия за постоянно, може да е едва 0,5 процента от цялото руско население, но в същото време е и най-голямата масова руска емиграция през последните две десетилетия (от периода между 1992-2004 г., когато 1,6 милиона души напуснаха Русия след разпадането на Съветския съюз).
Постоянната загуба на население ще продължи да оказва влияние върху икономиката на Русия - ISW по-рано съобщи, че масовата емиграция в такъв мащаб е причинила масов недостиг на квалифицирана работна ръка и "изтичане на мозъци" сред по-образованите и квалифицирани служители, които могат да си позволят и живот в чужбина.