Отидете към основна версия

3 106 25

Хиляди фирми в Германия си търсят нов собственик

  • фирми-
  • германия-
  • бизнес-
  • компании-
  • собственик-
  • семейни фирми-
  • икономика-
  • пари

Много традиционни семейни фирми в Германия са заплашени от закриване, защото няма кой да поеме бизнеса им

Снимка: Shutterstock

Малка и успешна пивоварна с ресторант, добра кухня и постоянни клиенти от близо две години напразно търси кой да поеме семейния бизнес. От 15 години Клаудия и Кристоф Шомер от малко градче в провинция Саарланд управляват семейния си бизнес, но по здравословни причини трябва да се оттеглят.

Нито дъщерите им, нито някой от работниците, с които са в много добри отношения, желаят да поемат фирмата, защото отговорността е голяма, а работата много – заведението работи и на уикенда. Затова собствениците нямат друг изход и трябва да затворят бизнеса си, пише в свой репортаж АРД.

Много фирми са застрашени от закриване

Според данни на Германската индустриално-търговска камара (DIHK) 28% от фирмите, които имат такъв проблем, мислят за закриване. Основната причина за това е липсата на приемственост - далеч преди други проблеми като високите разходи за енергия, бюрокрацията или недостига на квалифицирана работна ръка.

Дариус Надери, който от името на Занаятчийската камара на Саарланд консултира предприятия от различни сектори, вижда огромен проблем пред Германия. "Представете си какво ще стане, ако половината от семейните фирми не бъдат предадени в нови ръце през следващите няколко години, защото не се е намерил кой да продължи този бизнес. Ще се загубят много работни места. Това ще се отрази негативно на Германия като добро място за правене на бизнес“, казва той пред АРД.

Търсенето на правоприемник трябва да започне рано

Не всеки син или дъщеря са родени да бъдат предприемачи, само защото родителите им са имали собствен бизнес, посочва пред АРД Гюнтер Шпрунк, който от десетилетия консултира компании в Германия и Австрия. Той съветва търсенето на квалифициран наследник на предприятието да започне най-късно, когато неговият ръководител навърши 55 години.

Но липсата на продължители на традицията понякога може да се окаже и шанс. Възможностите за младите специалисти да се присъединят към разработена и добре функционираща компания, вместо да започват от нулата да създават нова фирма, рядко са били толкова добри, колкото днес, пише още АРД.

Липса на признание за личната инициатива

Оптимистичен е погледът и на Зарна Рьосер, бивша председателка на Националното сдружение на младите предприемачи. 36-годишната жена е на път да поеме семейната фабрика за бетонови тръби, а освен това се е включила в няколко стартъп предприятия. Тя апелира за повече подкрепа на личната инициатива.

"На много нива липсва признание за предприемачите, за трудолюбивите хора, за тези, които запретват ръкави и поемат отговорност в тези трудни времена", казва Рьосер, на която много ѝ се иска да види промяна в мисленето на обществото в тази посока: "Че предприемачът не е някакъв злодей, и че със своята предприемчивост тези хора наистина правят много за обществото и за нашата страна", казва още тя пред АРД.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 28 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: