Отидете към основна версия

6 797 130

Защо Кличко заговори за териториални отстъпки пред Русия?

  • украйна-
  • виталий кличко-
  • кличко-
  • киев-
  • русия-
  • крим-
  • територия-
  • война-
  • путин-
  • владимир путин-
  • зеленски-
  • володимир зеленски-
  • референдум

Кметът на Киев заговори за референдум и териториални отстъпки на Русия. Какво стои зад неговите думи?

Снимка: БГНЕС/ EPA

През последните седмици дискусията за прекратяване на войната на Русия срещу Украйна набра нова скорост: т.нар. "миротворческа мисия" на унгарския министър-председател Виктор Орбан, изявленията на Доналд Тръмп за готовността му да "прекрати войната в Украйна за 24 часа", мирният план на бившия британски министър-председател Борис Джонсън. Но това, което изненада много наблюдатели, бяха думите за предполагаеми териториални компромиси от страна на кмета на Киев Виталий Кличко, в интервю за италианския вестник "Кориере дела сера".

Референдум за териториални отстъпки?

Досега украинските официални лица предпочитаха да избягват темата за евентуални териториални компромиси или отстъпки в името на прекратяване на войната. По-рано Киев настояваше, че е необходимо връщане на границите от 1991-а година. "Дали Зеленски ще трябва да продължи войната с нови жертви и разрушения, или ще обмисли териториален компромис с Путин? И ако е така, какъв натиск ще окаже Америка, при положение, че спечели Тръмп? И как да обясним на страната, че е необходимо да се откажем от части от нашата територия, които костваха живота на хиляди наши герои, участвали във войната?”, коментира Кличко пред италианското издание. Той също така предполага, че на президента Зеленски "може да му се наложи да проведе референдум" за евентуални териториални отстъпки пред Русия.

Дали почти едновременната поява на няколко мирни инициативи, съдържащи клауза за териториални компромиси от страна на Украйна, и съзвучните с тях изявления на киевския кмет означават, че Киев клони към дипломатически вариант за прекратяване на войната с Русия? Доколко това е приемливо за Украйна и нейните западни партньори? "Украйна продължава да е готова да води преговори с Русия, ако Москва докаже, че е склонна да преговаря "добросъвестно", заяви външният министър Дмитрий Кулеба по време на разговори с китайския си колега днес. Киев обаче все още не е видял такова желание от страна на Кремъл.

Фалстарт и уреждане на политически сметки

Директорът на Центъра за политически изследвания "Пента" в Киев Владимир Фесенко нарече изявленията на Виталий Кличко "фалстарт", тъй като засега реални преговори за мир в Украйна няма - има само инициативи и планове, които не е задължително да станат основа за преговори. Кличко си разчиства политическите сметки с президента Зеленски заради отдавнашен личен конфликт, смята политологът. "Невъзможно е споразумение да се подпише тайно, защото по един или друг начин то ще трябва да се изпълнява публично. И точно тогава ще е необходимо обществено съгласие, необходим е референдум”, казва Кличко, като намеква че Зеленски няма да се откаже от никакви територии. И тук ясно се проявяват личните емоции на Кличко към Зеленски, смята Фесенко.

Тези повече от две изключително трудни години за Украйна, през които продължава мащабната руска инвазия, както и промените в политическата динамика в Европа, а вероятно и в САЩ, накараха някои украински политици да започнат да говорят за възможността за териториални отстъпки, казва Роджър Хилтън, изследовател в словашкия мозъчен тръст GLOBSEC. "Фактът, че тази концепция се изразява публично от човек като Кличко, е признание за много труден политически избор за страната", казва експертът и отбелязва, че "подобни изказвания на киевския кмет може да са вътрешнополитически тест за това доколко тази позиция ще бъде приета от украинското общество”. Кличко, който и преди не е крил президентските си амбиции, е решил да се възползва от ситуацията, за да спечели политически дивиденти, предполага Хилтън.

Териториалните компромиси в Украйна не са изгодни за Европа

Изявленията на Кличко за евентуален референдум за териториални отстъпки не могат да се разглеждат като съзвучни с "мирните инициативи" на Виктор Орбан, казва Войчех Пшибилски, главен редактор на независимото полско списание "Visegrad Insight?. "Макар мирът да се търси от всички страни, преди всичко от самата Украйна, инициативата на Орбан е позиция на умиротворяване на Русия. Всички подобни стратегии в историята са се оказвали погрешни, защото са водели до нови войни", припомня анализаторът и твърди, че каквито и планове и инициативи за прекратяване на войната да се появят, в крайна сметка те трябва да бъдат израз единствено на волята на Украйна и западните съюзници трябва да уважат тези суверенни решения.

В същото време Роджър Хилтън смята, че подобни компромиси биха били болезнени за Украйна, но и неизгодни за Европа. "Смятам, че повечето западни съюзници на Украйна не биха приели отказа на страната от части от територията ѝ, тъй като това би създало редица нерешени проблеми за Европа, а в глобален план би се превърнало в прецедент за други авторитарни лидери, стремящи се към незаконно завземане на територии", обяснява експертът.

Готово ли е украинското общество за териториални отстъпки?

Как се възприемат идеите за териториални отстъпки в украинското общество? Социолозите твърдят, че от пролетта на 2023-а година в Украйна се наблюдава постепенно увеличаване на броя на хората, които са готови на такива отстъпки в името на възможно най-бързото постигане на мир.

През май 2024-а година 32 процента от анкетираните са изразили готовност за отстъпки в сравнение с около 10 на сто през май 2023-а. В същото време повечето анкетирани - 55 процента - са против каквито и да било териториални отстъпки на Русия, показва проучване на Киевския международен социологически институт. За сравнение: между май 2022-а и май 2023-а година около 8-10 процента от анкетираните са били готови на териториални компромиси, докато абсолютното мнозинство - 82-87 на сто - е било против всякакви отстъпки.

Автори: Лилия Ржеутская | Виктория Власенко

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 21 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: