Отидете към основна версия

3 427 48

Ще ги избиват? Плановете на Турция за бездомните кучета

  • кучета-
  • турция-
  • животни-
  • куче-
  • бездомни кучета-
  • бездомни животни-
  • реджеп ердоган-
  • евтаназия

В Турция активисти и експерти са възмутени от плана на Ердоган за умъртвяване на бездомните кучета

Снимка: БГНЕС/ EPA

В Турция има около четири милиона улични кучета. Много граждани се боят от тях и смятат бездомните четириноги за проблем. Чрез промени в Закона за защита на животните правителството на президента Реджеп Ердоган иска сега да намали броя на бездомните кучета: досегашните защитни разпоредби ще отпаднат, за да могат кучетата да бъдат умъртвявани. Защитниците на животните в цялата страна протестират срещу проектозакона и настояват той да бъде оттеглен.

Новият регламент предизвика и продължителни остри дискусии в парламента, но в крайна сметка съответната комисия даде одобрението си. Предстои и гласуване в парламента, където Партията на справедливостта и развитието и нейният ултранационалистически съюзник - Партията на националистическото действие - имат мнозинство. Т.е. пречки пред приемането на закона няма.

Евтаназия за животните?

Протестите на защитниците на животните и на опозицията обаче не секват. Избиването на множество бездомни кучета не би могло да бъде решение. В писмо до Реджеп Ердоган френската актриса Бриджит Бардо го призова да оттегли закона. Един от турските национални състезатели по плуване дори обяви, че в знак на протест ще започне гладна стачка, докато законът не бъде оттеглен. Критики към проекта се отправят и поради това, че не са отчетени нито съображенията на гражданското общество, нито тези на ветеринарите и на опозиционните партии.

Според новия закон нито едно животно, нуждаещо се от грижи, не бива да обикаля свободно по улиците. Кучетата, страдащи от нелечими болести и тези, които никой не желае да осинови, трябва да бъдат приспани. Първоначално правителството определи това като "евтаназия". След интензивни преговори понятието бе премахнато от проектозакона и той бе пренаписан, което обаче не води до практически промени: "В ситуациите, в които негативното поведение на едно животно не може да бъде контролирано, ветеринарният лекар може да вземе решение за умъртвяването му", пише в документа сега.

"Така никоя държава не е постигнала нищо"

Според защитниците на животните това е "оправдание", за да могат всички бездомни кучета окончателно да бъдат премахнати от улиците. Президентът на Съюза на ветеринарните лекари в Турция Мурат Арслан смята, че избиването на уличните кучета не е окончателно решение. Той пледира животните да бъдат кастрирани, както вече е направено с около една четвърт от тях. "На света няма нито една държава, която да е решила проблема чрез избиване на кучетата", посочва Арслан. Ако държавата осигури съответната възможност, ветеринарните лекари биха могли да стерилизират ежедневно по десет животни.

Гюлюз Гюндюз от организацията за защита на животните "Закон за живота" изтъква, че избиването всъщност не е нищо ново, само до момента се е извършвало другояче: "Животните живееха съвсем нормално из кварталите. След което обаче бяха изтикани от градските власти към покрайнините - там, където за тях няма нито храна, нито вода".

Гюндюз отправя емоционално предупреждение към политиците: "Ако дойдете в нашите квартали, за да ни отнемете животните, ще издигнем пред вас стена. Не можете да избиете тези животни, без да ни избиете и нас".

"Турция има проблем с бездомните кучета"

Неше Йозканоглу от Центъра за правата на животните към Адвокатската камара в Анкара предупреждава, че законът има "потенциал" за безразборното избиване на кучетата. А тя вижда и още един проблем: "Това в никакъв случай не е закон, който ще даде възможност за контрол на популацията на животните, а регламент, който само ще задълбочи общественото разцепление".

Ердоган защити закона с думите: "Турция има проблем с бездомните кучета. Нашият народ изисква от нас да го решим. И ние не можем да гледаме безучастно".

Предвижда се новият закон да бъде приложен от местните власти. Но най-голямата опозиционна партия - социалдемократическата Републиканска народна партия - вече обяви, че в управляваните от нея градове новите разпоредби няма да бъдат приложени. Това важи за около половината от градовете в страната, включително за Истанбул и Анкара. Но рисковете ще трябва да се поемат от общинските служители - тъй като проектозаконът предвижда глоби за тези от тях, които не го прилагат.

Автор: Бурак Юнверен

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 13 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: