22 милиарда британски паунда - такава е дупката в бюджета, която торите оставиха на лейбъристите. Новото правителство трябва здраво да затегне коланите. Но как?
Новата финансова министърка на Великобритания Рейчъл Рийвс е изправена пред огромен проблем. Когато тя започва да се запознава с наследството, оставено ѝ от правителството на Консервативната партия, Рийвс открива, че дефицитът е много по-голям, отколкото си е мислила. Липсват цели 22 милиарда британски паунда.
Торите са поели един след друг неизпълними ангажименти, съобщава тя в британската Камара на общините. Те са обещали болници, пътища и обществен транспорт - въпреки че няма пари за тях, пише АРД. Защото са знаели, че някой друг ще се наложи да решава тези проблеми.
Прикриване на прекомерни харчове?
Има обаче и по-лоши новини, казва Рийвс: консерваторите дори не са съобщавали прекомерните си разходи, почти са ги прикривали. С други думи, отворила се е "черна дупка", пише АРД. Според Рийвс Лондон трябва да преосмисля всеки харч оттук нататък. Това е така, защото лейбъристите се бяха ангажирали да запазят стария средносрочен бюджетен план на консерваторите. А той не дава много възможности за маневриране.
В същото време обаче нуждата от пари е огромна - например в здравопазването, което е в изключително лошо състояние или в разпадащата се инфраструктура. Заплатите в публичния сектор са замразени, а из цялата страна има десетки строителни площадки. Лейбъристите бяха избрани и по тази причина - хората искаха някой да разреши всички тези проблеми.
Вместо да харчат, лейбъристите трябва да затегнат още коланите
Вместо да си позволява да харчи пари за решаването на изброените предизвикателства, Рийвс ще трябва да пести. През следващите две години трябва да се компенсират около 16 милиарда евро. Дори министрите е необходимо да се замислят какво и как могат да спестят - например като плащат по-малко за маркетинг и консултантски услуги, обяснява германската обществено-правна медия.
Някои от мерките, които Рийвс трябва да предприеме, ще се отразят пряко на гражданите. Правителството ще изплаща помощи за отопление през зимата само на нуждаещи се пенсионери, вместо на всички, както беше досега. Задължителните уроци по математика за всички деца до 18-годишна възраст ще бъдат прекратени, ще бъде сложен край и на няколко проекта за изграждане на пътища. Изграждането на нови болници също ще трябва да бъде преустановено.
Не е съвсем вярно обаче, че лейбъристите започват нова политика на строги икономии, както направиха техните предшественици консерватори през последните години, обяснява АРД. Рийвс обяви увеличение на заплатите в публичния сектор, и то достойно: Учителите, медицинските сестри, лекарите и военните ще получат между 5,5 и 6% по-високи заплати. Спорът с медицинските сестри относно увеличението на заплатите, който доведе до множество стачки, също е разрешен.
Икономистите говорят за шок
Предшественикът на Рийвс Джеръми Хънт предупреждаваше, че лейбъристите ще използват дефицита като оправдание да вдигнат данъците. Оказва се обаче, че плановете на Рийвс са съвсем други - министърката няма намерение да вдига данък общ доход, ДДС и социалните осигуровки, пише АРД.
Британските икономисти са съгласни с посоката на Рийвс. Джонатан Портес от Кралския колеж в Лондон казва, че е било очаквано, че торите са оставили сериозен дефицит, но истинският му размер е бил шокиращ. Дори финансовите експерти не са смятали, че консерваторите могат да похарчат шест милиарда повече само за противоречивия план за изпращане на мигранти в Руанда. Според Портес мерките за икономии, замислени от Рийвс, са смислени, защото ще причинят минимално количество проблеми и икономическият растеж няма да пострада особено.