Кремъл и Западът са се договорили за голяма размяна на затворници, включително за освобождаването на няколко американци, като например журналиста от в. "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович, който е задържан в Русия от 2023 г., съобщиха днес американски медии, цитирани от Франс прес, пише БТА.
Споразумението, което изглежда е едно от най-големите от времето на Студената война насам, включва и освобождаването на бившия морски пехотинец Пол Уилън, според информация на Си Ен Ен, докато телевизия Ей Би Си съобщава, че в размяната участват и други западни държави.
Засега няма потвърждение от страна на американски официални представители, а Кремъл отказа коментар по-рано днес.
В продължение на няколко дни се спекулираше, че споразумението е предстоящо, след като няколко затворници, държани в Русия, изчезнаха от наказателните си колонии, което е необичайно явление.
Ако тази размяна на затворници се осъществи, тя ще бъде първата между Москва и Запада след освобождаването през декември 2022 г. на американската баскетболистка Бритни Грайнър, задържана в Русия по обвинения в контрабанда на наркотици, в замяна на освобождаването на известния руски търговец на оръжие Виктор Бут, излежаващ присъда в САЩ.
При предишна размяна през 2010 г. бяха освободени 14 шпиони, включително руснаците Анна Чапман, осъдена в САЩ, и Сергей Скрипал, двоен агент, вкаран в затвора в Русия.
Голям обмен на толкова много хора не е имало от 1985 г. и 1986 г., през последните години на Студената война, отбелязва АФП.
Хвърленият в затвора кореспондент на американския вестник "Уолстрийт джърнъл" и бившият военнослужещ от морската пехота на САЩ Пол Уилън са сред 26-мата затворници от САЩ, Русия, Германия, Полша, Словения, Норвегия и Беларус, които ще бъдат освободени днес в рамките на голяма размяна на задържани лица между Изтока и Запада, съобщи турското президентство, цитирано от Ройтерс.
Оттам посочиха, че десет затворници, включително две непълнолетни лица, са прехвърлени в Русия, 13 в Германия и трима в САЩ.
Турското разузнаване съобщи, че координира голяма размяна на затворници, на фона на признаци за мащабно предаване на задържани лица между Русия и Беларус, от една страна, и западни страни като САЩ и Германия, от друга.
"Нашата организация се нае със сериозна посредническа роля в тази операция за размяна, (операция) която сама по себе си е най-мащабната за последните години", заяви Националната разузнавателна организация на Турция (МИТ).
И Кремъл, и Белият дом отказаха коментар.
Сайтът за проследяване на полети Flightradar24 показва, че специален руски правителствен самолет, използван при предишни размени на затворници с участието на Русия и САЩ, е заминал от Москва за руския ексклав Калининград, който граничи с Полша и Литва, след което се е върнал обратно в руската столица.
На видеокадри на Ройтерс се вижда руски правителствен самолет, кацнал в турската столица Анкара.
Уилън и Владимир Кара-Мурза, дисидент с двойно руско и британско гражданство - и двамата лежащи в руски затвори - в последните дни изведнъж изчезнаха от полезрение, съобщиха адвокатите им. Най-малко седем руски дисиденти неочаквано са били прехвърлени на други места от затворите, където изтърпяват наказанията си.
Адвокат на Александър Винник, руснак, задържан от САЩ, отказа вчера да потвърди пред РИА Новости къде се намира в момента клиентът му, "докато размяната не стане факт".
РИА допълни, че четирима руснаци, изтърпяващи присъди в американски затвори, са изчезнали от базата данни на Федералното бюро по затворите на САЩ. Уточнява се, че това са Винник, Максим Марченко, Вадим Коношченок и Владислав Клюшин.
Сред дисидентите в Русия, чиито привърженици са били уведомени, че в последните дни те внезапно са били прехвърлени в други затвори, са Иля Яшин, правозащитникът Олег Орлов и Даниил Кринари, който е осъден по обвинение, че е секретен сътрудник на чужди правителства.
На Запад власти и правозащитници твърдят, че дисидентите са несправедливо хвърлени зад решетките политически затворници. Всички те, по различни причини, бяха обявени от Москва за опасни екстремисти.
Сред тези, за които Русия даде знак, че би искала да си върне, е Вадим Красиков, руснак, изтърпяващ доживотна присъда в Германия за убийството на дисидент от грузинско-чеченски произход в изгнание в берлински парк.
В сряда словенски съд осъди двама руснаци на срок, равен на прекараното от тях време в ареста, по обвинение в шпионаж и използване на фалшива самоличност и добави, че те ще бъдат депортирани, предаде Словенската телеграфна агенция (СТА), ход, определен от словенски телевизионен канал като част от по-голяма размяна.
Ройтерс не може да потвърди това чрез независим източник.