Броят на китайските двойки, които са сключили брак през първата половина на годината е паднал до най-ниското си ниво от 2013 г., тъй като все повече млади хора отлагат женитбата на фона на забавящата се икономика и увеличаването на разходите за живот, предаде Ройтерс като се позова на данни на китайските власти, съобщи БТА.
Броят на браковете в Китай е тясно свързан с раждаемостта, а спадът им вероятно ще обърка плановете на политиците, които се опитват да увеличат намаляващия от години брой на населението.
Общо 3,43 млн. двойки са се оженили през първите шест месеца на годината в Китай, което бележи спад с 498 000 в сравнение със същия период предната година, показва официалната статистика.
Бракът се смята за предпоставка за раждането на деца заради широко разпространени политики и поощрения за родителите, сред които и изискването на брачен сертификат, за да бъде регистрирано детето им за получаване на държавни плащания.
Много млади китайци предпочитат да останат неженени или отлагат женитбата заради слаби перспективи да си намерят работа и безпокойство за бъдещето, докато ръстът на втората в света икономика се забавя. Броят на браковете в Китай намалява от 2014 г. насам. През 2023 г. беше отбелязан лек ръст след облекчаване на пандемичните мерки. Тази година се очаква сватбите да достигнат най-ниското си ниво от 1980 г., каза пред финансирания от държавата вестник „Глобал таймс“ експертът Хъ Яфу.
Причините за спада на сключените бракове включва по-малък брой млади хора, по-голям брой мъже на възраст за женитба, високите разходи за сватбите и променящо се отношение към брака, обясни Хъ. "Тенденцията за намаляване на раждаемостта в Китай в дългосрочен план трудно ще се промени из основи, освен ако в бъдеще не се приложат съществени политики за подпомагането ѝ, за да се справим с това предизвикателство", каза той.
Китайският университет по граждански въпроси обяви нова бакалавърска програма за развитие на индустриите и културата, свързани с брака, с което си навлече подигравки от потребителите в социалните мрежи, които поставиха под въпрос необходимостта от такъв курс, тъй като процентът на браковете намалява.